Trwa ładowanie...
d45z6la
d45z6la

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 4 kwietnia, 20.00

...
Share
d45z6la

04.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz (SLD) wezwał w poniedziałek Ruch Autonomii Śląska, by zmienił opracowany przez siebie projekt "Statutu Organicznego Autonomii Śląska" tak, by był zgodny z polskim prawem.

- Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia działania prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej w latach 2008 - 2011 - poinformował w poniedziałek UKE w komunikacie.

d45z6la

- W ostatnim tygodniu marca pszenica konsumpcyjna znowu podrożała: kosztowała 940-980 zł za tonę, a ziarno paszowe 880-910 zł za tonę. Podaż pszenicy była niewielka - poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa.

- Polsce może grozić "cywilizacyjny dryf"; należy odpowiedzieć na pytanie, czy dla utrzymania rozwoju wystarczą proste cięcia wydatków - uważa szef zespołu doradców premiera Michał Boni.

- Opłaty za drugi kierunek studiów, ograniczenie wieloetatowości pracowników uczelni i nepotyzmu oraz większa swoboda w tworzeniu kierunków studiów - takie m.in. przepisy wprowadzają nowelizacje ustaw, które we wtorek ma podpisać prezydent Bronisław Komorowski.

- Najdłuższy w Polsce most o długości prawie dwóch kilometrów na autostradzie A-1 połączył brzegi Wisły koło Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie).

d45z6la

- 16 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych używało w ciągu ostatniego roku narkotyków, najczęściej marihuany - wynika ze wspólnego badania CBOS i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. CBOS po raz pierwszy zbadał też kontakty młodzieży z hazardem.

- Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu odwołał się do sądu od decyzji niemieckiego urzędu, który odrzucił polskie zastrzeżenia w sprawie głębokości ułożenia Gazociągu Północnego - poinformował w poniedziałek PAP prezes portów Jarosław Siergiej.

- Prawnicy-karniści są podzieleni w ocenie tego, czy politycy PiS i Jarosław Kaczyński obrazili Ślązaków. "Twierdzenie, że istnieje naród śląski, my rzeczywiście traktujemy za zakamuflowaną opcję niemiecką" - powiedział w sobotę szef PiS.

- Antoni Macierewicz nie ma żadnych podstaw, by mnie oskarżać; to działanie polityczne - uważa były polski akredytowany przedstawiciel przy MAK płk Edmund Klich. Poseł PiS zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Klicha.

d45z6la

- Śląska Platforma Obywatelska jeszcze w poniedziałek ma złożyć do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o opinię utożsamiającą "śląskość" z "opcją niemiecką".

- Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprotestował przeciwko wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o śląskości. Protestujemy wobec próby czynienia z nas obywateli drugiej kategorii - czytamy w przesłanym w poniedziałek PAP oświadczeniu.

- Jako "niepokojące" i "skandaliczne" ocenił w poniedziałek wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków PiS o narodowości śląskiej przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik. Jego zdaniem, przedstawiają Ślązaków jako "podstępnych tchórzy".

- Wyrwane z kontekstu słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczyły narodowości śląskiej, a nie "śląskości jako takiej" - oświadczył w poniedziałek rzecznik PiS Adam Hofman.

d45z6la

- Składanie doniesień, które nie są oparte na faktach, jest karalne - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odnosząc się do zapowiedzi śląskiej PO, która w poniedziałek ma złożyć do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS.

- Prokuratura Okręgowa w Płocku nie uwzględniła zażalenia Marty Kaczyńskiej na decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomej inwigilacji b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w postępowaniu dotyczącym ujawnienia raportu ABW nt. incydentu w Gruzji w 2008 r.

- Specustawa o bezpieczeństwie imprez masowych da realne narzędzie, by Euro 2012 było w Polsce bezpieczne - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, projekt ustawy zostanie zaprezentowany we wtorek.

- PiS zaapelowało w poniedziałek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie ustawy ws. OFE. Klub senacki Prawa i Sprawiedliwości zapowiada złożenie projektu, według którego Polscy sami decydowaliby, ile procent z ich składki trafiałoby do otwartych funduszy.

d45z6la

- Jeśli prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę dotyczącą zmian w OFE, wówczas SLD rozważy zaskarżenie jej do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział w poniedziałek szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz.

- 68 wniosków o "kłamstwo lustracyjne", ponad tysiąc śledztw pionu śledczego, 17 aktów oskarżenia i 4 skazanych, realizacja 54 tys. wniosków o dostęp do archiwów PRL; setki publikacji, wiele sesji i wystaw - to dorobek Instytutu Pamięci Narodowej w 2010 r.

- Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy ustawy reformujące uczelnie wyższe są zgodne z konstytucją - zapowiedział w poniedziałek poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.

- Prokuratura Okręgowa w Łodzi umorzyła w poniedziałek śledztwo dot. nieprawidłowości przy zabezpieczeniu śladów i dowodów na miejscu zdarzenia po śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy. Według prokuratury nie ma dowodów na to, że ślady i dowody były zacierane.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że z rąk piratów odbito statek, którym dowodził polski kapitan. Jak podkreślił w akcji uczestniczył okręt amerykański i komandosi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. (PAP)

pif/ asa/

d45z6la

Podziel się opinią

Share
d45z6la
d45z6la