Trwa ładowanie...
dqsseta

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 5 lipca, 17.00

...
Share
dqsseta

05.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z ponad 95 proc. obwodów Bronisław Komorowski otrzymał w II turze wyborów prezydenckich 52,63 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński - 47,37 proc. głosów. Frekwencja - 55,29 proc.

- Adam Lipiński, Marek Kuchciński i Joanna Kluzik-Rostkowska są najpoważniejszymi kandydatami na stanowisko szefa klubu PiS - wynika z nieoficjalnych rozmów PAP z politykami tej partii. PiS zapowiada, że będzie "patrzeć rządowi na ręce" i rozliczać PO z przedwyborczych obietnic.

dqsseta

- Do stołecznego Ratusza wpłynęło już ponad 2,5 tysiąca listów i maili z protestem przeciwko planowanej w lipcu w Warszawie paradzie EuroPride 2010. Ulotki zachęcające do wysyłania protestów w tej sprawie warszawiacy mogą znaleźć w swoich skrzynkach pocztowych.

- Lublin to jedyna stolica województwa, w której w II turze wyborów prezydenckich zwyciężył kandydat PiS Jarosław Kaczyński. We wszystkich pozostałych wygrał kandydat PO Bronisław Komorowski.

- W serwisie aukcyjnym Allegro rozpoczęła się w poniedziałek aukcja egzemplarza konstytucji, którą na rzecz powodzian przekazał WOŚP Bronisław Komorowski. Na egzemplarzu widnieją podpisy marszałka Sejmu oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Licytacja potrwa do 15 lipca.

- Ponad 93 proc. głosów uzyskał Jarosław Kaczyński w sąsiadujących gminach Chrzanów i Godziszów w powiecie janowskim na Lubelszczyźnie. W obu gminach była też wysoka frekwencja.

dqsseta

- Na Opolszczyźnie zanotowano najniższą w kraju frekwencję wyborczą - 46,67 proc. Najmniej mieszkańców głosowało w gminach z mniejszością niemiecką - rekordem jest Radłów z frekwencją 31,18 proc. W gminach mniejszościowych zdecydowanie wygrał Bronisław Komorowski - podaje PKW.

- W aresztach i zakładach karnych Bronisław Komorowski zdobył 91,9 proc. poparcia. Jego rywal z drugiej tury wyborów prezydenckich, Jarosław Kaczyński, uzyskał 8,1 proc. głosów - podał w poniedziałek Centralny Zarząd Służby Więziennej.

- Za zamkniętymi drzwiami Sąd Okręgowy w Warszawie bada w poniedziałek wniosek polskiej prokuratury o przekazanie do Niemiec obywatela Izraela Uri Brodsky'ego - domniemanego agenta Mossadu, wiązanego ze sprawą zabójstwa lidera Hamasu w Dubaju.

- Założenia zapowiadanego przez minister Ewę Kopacz pakietu ustaw zdrowotnych są omawiane podczas prac tzw. białego stołu - informuje Ministerstwo Zdrowia. Posłowie opozycji obawiają się, że resort wycofał się z obietnic i nie przedstawi projektów.

dqsseta

- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział w poniedziałek PAP, że około 20 lipca udaje się z oficjalną dwudniową wizytą do Rosji. Zostanie tam podpisane porozumienie o współpracy prawnej na lata 2010-2012 pomiędzy resortami sprawiedliwości Polski i Rosji.

- Przyczyną śmierci Nigeryjczyka Maxwella Itoyi, postrzelonego w maju przez policjanta na warszawskiej Pradze, była rana przestrzałowa uda - wynika z opinii Zakładu Medycyny Sądowej.

- Mniejszości narodowe litewska i białoruska w Polsce - podobnie jak w pierwszej turze, także i w drugiej - zdecydowanie poparły Bronisława Komorowskiego.

- Co czwarty Polak (24 proc.) zna osobę o homoseksualnej orientacji, jednak większość ankietowanych nie akceptuje publicznych wystąpień gejów i lesbijek. Wielu uważa także, że homoseksualiści nie powinni wykonywać wszystkich zawodów - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

zdz/ ana/

dqsseta

Podziel się opinią

Share
dqsseta
dqsseta