Wydarzenia z zagranicy, 24‑25 października
...
25.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przedstawiamy skrót wydarzeń z zagranicy z soboty i niedzieli, 24-25 października.
W sobotę nad ranem, po maratońskich rokowaniach, osiągnięto ostatecznie porozumienie o sformowaniu rządu koalicyjnego między chadecką partią CDU/CSU obecnej kanclerz Angeli Merkel i liberalną FDP. Poinformował o tym dziennikarzy desygnowany na ministra transportu w nowym rządzie, polityk bawarskiej CSU Peter Ramsauer.
Przyszły rząd Niemiec podejmie rozmowy z sojusznikami na temat wycofania z terytorium tego państwa stacjonujących tam jeszcze głowic atomowych - poinformował w sobotę przewodniczący liberalnej FDP i przyszły szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.
Chadecki premier landu Badenia-Wirtembergia Guenther Oettinger ma być nowym niemieckim komisarzem UE. Zastąpi on w przyszłej Komisji Europejskiej socjaldemokratę Guentera Verheugena, który jest komisarzem ds. przemysłu.
Stany Zjednoczone nałożyły w piątek sankcje na północnokoreański bank w związku z jego zaangażowaniem w rozprzestrzenianie broni masowej zagłady - podano w Waszyngtonie.
Pierwsza dama USA, zapytana w programie telewizyjnym, co najbardziej denerwuje ją u męża, początkowo żartowała, że nic, po przecież Barack Obama jest "idealny". W końcu pani Michelle przyznała, że drażni ją ciągłe przegrywanie z prezydentem na korcie tenisowym.
Prezydent USA Barack Obama podpisał proklamację, ogłaszającą stan zagrożenia z powodu grypy A/H1N1 - poinformował w sobotę Biały Dom.
Czterech ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyło w nocy z soboty na niedzielę z trzydniową wizytą do Iranu, aby przeprowadzić inspekcję zakładu wzbogacania uranu nieopodal Kum, którego istnienie Teheran ujawnił pod koniec września.
Amerykański dyplomata Sung Kim spotkał się w sobotę z przebywającym z nieoficjalną wizytą w USA północnokoreańskim negocjatorem ds. programu nuklearnego Phenianu Ri Gunem, co może stanowić pierwszy krok do nawiązania dwustronnych rokowań między tymi państwami.
Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, który stara się o reelekcję w listopadowych wyborach, przeznaczył na ten cel z własnej kieszeni już 85,2 mln dol. To największa w historii USA suma, jaką kandydat na publiczny urząd wydał na kampanię wyborczą - podał w sobotę dziennik "New York Times".
Premier Indii Manmohan Singh rozwiał nadzieje władz Chin, które domagały się zakazania tybetańskiemu przywódcy duchowemu Dalajlamie XIV podróży do indyjskiego stanu Arunaćal Pradeś. Singh powiedział chińskiemu premierowi Wen Jiabao, że Dalajlama XIV jest honorowym gościem Indii.
Rywal prezydenta Hamida Karzaja w drugiej turze wyborów prezydenckich w Afganistanie Abdullah Abdullah wezwał w niedzielę Stany Zjednoczone do zwiększenia liczby wojsk w swoim kraju, co jest jego zdaniem niezbędne dla pokonania talibów.(PAP)
bas/