Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 10 maja, 20.00

...

10.05.2012 | aktual.: 10.05.2012 20:38

10.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przywódca greckich socjalistów z partii PASOK i były minister finansów Ewangelos Wenizelos otrzymał w czwartek mandat do utworzenia nowego rządu koalicyjnego. Wcześniejsze dwie próby sformowania gabinetu zawiodły.

- Przywódca małej radykalnie lewicowej greckiej partii Demokratyczna Lewica Fotis Kuwelis powiedział w czwartek, że chce przystąpić do szerokiej koalicji rządowej. Misję utworzenia rządu otrzymał lider socjalistów i były minister finansów Ewangelos Wenizelos.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel porównała w czwartek Ukrainę do rządzonej autorytarnie Białorusi. Na forum Bundestagu powiedziała, że w obu tych krajach "ludzie cierpią z powodu dyktatury i represji".

- Do najbliższego spotkania prezydentów Polski i Ukrainy może dojść podczas otwarcia Euro 2012 w Warszawie - powiedział w czwartek przedstawiciel MSZ w Kijowie. Bronisław Komorowski podtrzymuje wolę wspólnego udziału w tej ceremonii - mówi prezydenckie biuro prasowe.

- ONZ, UE, Liga Arabska i poszczególne państwa potępiły zamachy samobójcze z użyciem samochodów pułapek w Damaszku, gdzie w czwartek zginęło ponad 55 osób, a 372 zostały ranne. To najkrwawsze zamachy w Syrii od początku rewolty w marcu ub.r.

- Pierwszą wizytę zagraniczną po powrocie na Kreml Władimir Putin złoży w Abchazji - podaje w czwartek zwykle dobrze poinformowany portal Life News. Według portalu w piątek prezydent Rosji przyleci do Soczi, nad Morzem Czarnym, skąd planuje wypad do Abchazji.

- Podczas swojej czwartkowej inauguracji w Budapeszcie nowy prezydent Janos Ader podkreślił europejskie dążenia Węgier i zaapelował do polityków o wzajemne respektowanie stanowisk i przekonań.

- Ukraińskie MSZ w odpowiedzi na apel prezydenta Bronisława Komorowskiego oświadczyło, że Kijów podziela opinię o konieczności reformowania ustawodawstwa na Ukrainie, by zbliżyć je do europejskich standardów. Podkreśliło, że proces reform już się rozpoczął.

- PE przegłosował w czwartek dalsze obniżki stawek roamingu w europejskich sieciach komórkowych od 1 lipca 2012 r. Cena za minutę rozmowy w roamingu z obecnych 35 centów spadnie do 29 centów; po raz pierwszy nałożony został limit na opłaty za przesył danych.

- Po długich wahaniach prezydent Barack Obama poparł małżeństwa homoseksualne, wypowiadając się na ten temat w wywiadzie nagranym w środę dla telewizji ABC News. Poprzednio unikał wyraźnej deklaracji, mówiąc, że jego poglądy w tej sprawie "ewoluują".

- Senat (izba wyższa) parlamentu Argentyny uchwalił w środę ustawę o "godnej śmierci" , która zwiększa uprawnienia osób w ostatnich stadiach nieuleczalnych chorób i ich rodzin do żądania odłączenia od aparatury podtrzymującej życie i zaprzestania odpowiednich zabiegów.

- Ekipy ratownicze dostrzegły w czwartek wrak rozbitego rosyjskiego samolotu Suchoj Superjet 100, który zaginął w środę podczas pokazowego lotu z 48 osobami na pokładzie - poinformował rzecznik armii indonezyjskiej.

- W dokonanych w czwartek w Damaszku dwóch samobójczych zamachach bombowych z użyciem samochodów-pułapek zginęło ponad 55 ludzi, a 372 innych zostało rannych - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Syrii w przekazanym przez państwową telewizję komunikacie.

- Szef MSZ Radosław Sikorski w czwartek otworzył warsztaty dla birmańskich dziennikarzy, działaczy politycznych i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Spotkał się także z opozycjonistami.

- Sąd w Ankarze zarządził w czwartek umieszczenie w areszcie tymczasowym 11 tureckich generałów, którzy zostali zatrzymani w poniedziałek w związku ze śledztwem w sprawie wymuszenia w 1997 roku dymisji premiera islamisty Necmettina Erbakana.

- Sąd ponownie odłożył w czwartek proces irackiego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego na wniosek jego obrony, która domaga się powołania specjalnego trybunału do rozpatrzenia jego sprawy. Haszimi uważa, że stawiane mu zarzuty są aktem politycznej zemsty.

- Premier Donald Tusk odbierze 31 maja w Berlinie niemiecką nagrodę im. Walthera Rathenaua za zasługi na rzecz pogłębienia integracji europejskiej podczas przewodnictwa Polski w UE w ub. roku. Laudację na cześć Tuska wygłosi kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK), rządowy organ koordynujący walkę z terroryzmem w Rosji, ogłosił w czwartek, że służby specjalne udaremniły zamach, który miał być przeprowadzony w czasie zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

- Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK), rządowy organ koordynujący walkę z terroryzmem w Rosji, ogłosił w czwartek, że służby specjalne udaremniły zamach, który miał być przeprowadzony w czasie zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.(PAP)

zdz/ jtt/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)