Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 20 maja, 20.00

...

20.05.2010 | aktual.: 20.05.2010 20:23

20.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Parlament węgierski zatwierdził w czwartek na wniosek centroprawicowej partii Fidesz, która ma stworzyć nowy rząd, zmiany konstytucyjne obejmujące m.in. zmniejszenie liczby posłów niemal o połowę - poinformowała agencja MTI.

- Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług finansowych Michel Barnier zapowiedział w czwartek w Berlinie, że w październiku KE przedstawi propozycje w sprawie ograniczenia spekulacyjnych transakcji obliczonych na zniżkę notowań.

- Ustępuje powódź na Morawach na wschodzie Czech - poinformował w czwartek rzecznik czeskiej straży pożarnej Radek Kislinger. Poprawia się też sytuacja powodziowa we wschodniej Słowacji.

- Pierwsze rozmowy z Rosją w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej odbyły się w środę w Brukseli - poinformował w czwartek w Sofii sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który przebywa z oficjalną wizytą w Bułgarii.

- Poprzedni rząd Ukrainy niezgodnie z prawem wykorzystał ponad jeden miliard hrywien z rezerwy budżetowej, a odpowiada za to była premier Julia Tymoszenko - oświadczył w czwartek Walentyn Symonenko, prezes ukraińskiej Izby Rachunkowej.

- W Wielkiej Brytanii opublikowano w czwartek tekst porozumienia koalicyjnego Partii Konserwatywnej z Liberalnymi Demokratami. Torysi i liberałowie wspólnymi siłami odsunęli od władzy laburzystów w wyniku wyborów z 6 maja.

- Ponad 20 000 ludzi przemaszerowało w czwartek przez Ateny pod parlament na znak protestu przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu premiera Jeorjosa Papandreu. W czwartek w Grecji trwał czwarty w tym roku strajk powszechny.

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaproponował w czwartek, by państwa strefy euro, które nie byłyby w stanie spłacić swoich długów, przechodziły przymusową restrukturyzację.

- Opozycja albańska zakończyła w środę wieczorem w Tiranie trwającą 19 dni głodówkę ogłoszoną w proteście przeciwko wynikom ubiegłorocznych wyborów. Władze i opozycja mają teraz przystąpić do negocjacji zainicjowanych przez przedstawicieli instytucji UE.

- Wybory prezydenckie w Kirgistanie odbędą się nie później niż w październiku roku 2011, bo wyboru trzeba dokonać na dwa miesiące przed upływem kadencji poprzedniego prezydenta - poinformował w czwartek wicepremier rządu tymczasowego Omurbek Tekebajew.

- Władze Tajlandii zdecydowały, że godzina policyjna w Bangkoku i 23 innych prowincjach kraju, wprowadzona w środę po zamieszkach w stolicy, będzie obowiązywała przez kolejne trzy dni od godz. 21 do godz. 5 rano - poinformował w czwartek rzecznik armii.

- Władze Chin ujawniły w czwartek wielką skalę korupcji, związanej z wartym 5 biliony juanów (586 miliardów dolarów) pakietem bodźców gospodarczych. Tysiące przedstawicieli władz lokalnych ukarano za łapownictwo i malwersacje.

- Pięć obrazów: Picassa, Matisse'a, Braque'a, Legera i Modiglianiego, wartych ok. 500 mln euro, skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża w XVI dzielnicy - podała w czwartek francuska policja.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji nie wyklucza, że do końca maja kopie danych z rejestratorów pokładowych Tu-154M, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem, zostaną przekazane stronie polskiej.

- Związek zawodowy Unite, reprezentujący personel kabinowy British Airways (BA), wygrał w czwartek apelację od orzeczenia sądu, zakazującego strajku.

- Ekipy poszukiwawcze odnalazły w czwartek ciała 28 górników, którzy zginęli w poniedziałek w katastrofie w kopalni węgla na północy Turcji - oświadczył turecki minister energetyki Taner Yildiz.

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)