Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 20 października, 20.00

...

20.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przywódca Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Dżalil ogłosi jeszcze w czwartek lub najpóźniej w piątek ostateczne wyzwolenie Libii spod 42-letnich rządów Muammara Kadafiego, zabitego w czwartek w okolicach Syrty - powiedział libijski premier Mahmud Dżebril.

- Syn Muammara Kadafiego i jego niedoszły następca Saif al-Islam został schwytany przez siły Narodowej Rady Libijskiej (NRL). Jest ranny i przebywa w szpitalu - poinformował w czwartek szef resortu sprawiedliwości w nowych władzach Libii, Mohammed al-Alagi.

- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w czwartek, że śmierć obalonego dyktatora Muammara Kadafiego to dla Libijczyków szansa na lepszą przyszłość.

­- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy uważa, że śmierć obalonego dyktatora płk. Muammara Kadafiego to dla ludu Libii zamknięcie pewnej karty, sygnalizujące początek demokratyzacji.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że zgon Muammara Kadafiego oznacza dla Libii początek nowego.

- Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone komentując w czwartek informację o śmierci dyktatora Libii Muammara Kadafiego powiedział: "Musimy modlić się o to, by pracowano na rzecz zaprowadzenia pokoju i demokracji w tym kraju".

- Nowe władze Libii muszą rozliczyć się z okrucieństwami obalonego reżimu, stawiając przed sądem wszystkich jego członków oskarżonych o łamanie praw człowieka - zaapelowała Amnesty International w czwartek, kilka godzin po ogłoszeniu śmierci Muammara Kadafiego.

- Uczestnik skierowanej przeciwko oszczędnościowym planom rządu czwartkowej demonstracji w Atenach zmarł na atak serca, ale jego zgon nie ma związku ze starciami rywalizujących ze sobą grup protestujących - poinformowały władze.

- KE zaproponowała w czwartek, by manipulatorzy na rynku finansowym byli poddawani karom z kodeksu karnego. Ponadto KE chce uregulować "czarne dziury" tego rynku oraz zwiększyć uprawnienia regulatorów m.in. do interwencji na rynku instrumentów pochodnych.

- Rząd Japonii wyda co najmniej bilion jenów (13 mld dolarów) na usuwanie skażeń promieniotwórczych z terenu dotkniętego największą katastrofą nuklearną od czasu awarii w Czarnobylu - powiedział w czwartek premier Yoshihiko Noda w wywiadzie dla telewizji NHK.

- Przywódca współrządzącej we Włoszech Ligi Północnej Umberto Bossi wyraził w czwartek opinię, że po śmierci Muammara Kadafiego imigranci, którzy przybyli z Libii do Italii, powinni zostać odesłani do swego kraju.

- Organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła w czwartek definitywne zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej - wynika z komunikatu, który ukazał się w czwartek w baskijskim dzienniku "Gara".

- "Jestem wolny od choroby, nadchodzi nowy Chavez" - powiedział prezydent Wenezueli Hugo Chavez w czwartek, po otrzymaniu wyników badań potwierdzających skuteczność chemioterapii, której poddawał się od kilku miesięcy.

- Pięć osób zginęło w czwartek na północy Białorusi w pobliżu granicy z Litwą w katastrofie śmigłowca służb granicznych. Na pokładzie było dwóch pilotów oraz troje dziennikarzy z ekipy telewizji Sojuz.

- Relikwiarz z krwią Jana Pawła II został umieszczony w czwartek w kaplicy szpitala pediatrycznego Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus) w Rzymie. W uroczystości uczestniczył watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

- Liderzy słowackiej centroprawicy porozumieli się w czwartek z prezydentem Ivanem Gaszparoviczem, że zmienią konstytucję, aby umożliwić ustępującemu gabinetowi rządzenie do wyznaczonych na 10 marca 2011 roku przedterminowych wyborów parlamentarnych.

- Obalony dyktator Libii Muammar Kadafi został zabity w czwartek w regionie Syrty na północy kraju. "Ogłaszamy światu, że Kadafi zginął z rąk rewolucjonistów" - powiedział dziennikarzom rzecznik Narodowej Rady Libijskiej (NRL) w Bengazi, Hafiz Ghoga.

- Ambasador Polski w Trypolisie Wojciech Bożek potwierdził niezależnie, że obalony libijski dyktator Muammar Kadafi nie żyje - poinformował PAP w czwartek rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

- Ciało syna zabitego dyktatora Libii Muammara Kadafiego, Mu'tasima, zostało w czwartek znalezione w Syrcie przez żołnierzy Narodowej Rady Libijskiej (NRL) - poinformował dowódca sił NRL Mohamed Leith, cytowany przez agencję AFP.

- Śmierć Muammara Kaddafiego oznacza koniec ery despotyzmu i represji - oświadczyli w czwartek szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. To reakcja UE na czwartkowe doniesienia o śmierci libijskiego dyktatora.

- W Atenach rozpoczęły się w czwartek kolejne manifestacje przeciwko rządowemu planowi oszczędnościowemu, który ma zostać przegłosowany wieczorem w greckim parlamencie. Na ulice stolicy wyszło 17 tys. ludzi. Czwartek jest drugim dniem strajku generalnego w Grecji.

- Wobec spodziewanego narastania światowych ryzyk gospodarczych rząd Niemiec obniżył prognozę przyszłorocznego wzrostu produktu krajowego brutto z zakładanych dotąd 1,8 proc. do 1,0 proc. - oświadczył w czwartek minister gospodarki Philipp Roesler.

- Słowacki parlament poparł w czwartek nałożenie od nowego roku specjalnego podatku na banki. Świadczenie w wys. 0,4 proc. od wybranych operacji finansowych, będzie najwyższe w strefie euro. Pozyskane fundusze mają pomóc w stabilizacji finansów publicznych.

- Premier Donald Tusk apelował w czwartek w Brukseli o nowy budżet UE - na miarę wyzwań stojących przed Europą i nieuleganie w kryzysie narodowym egoizmom. Przekonywał, że decyzje w sprawie pieniędzy w budżecie 2014-20 będą prawdziwym miernikiem europejskości.

- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Brukseli, że zmiana traktatu UE, o czym mówią m.in. Niemcy, by ratować euro, wchodzi w grę dopiero gdy przetestowane zostaną obecne przepisy do walki z kryzysem, w tym wzmacniający dyscyplinę finansów publicznych "sześciopak".

- Zdaniem Donalda Tuska niedzielny szczyt UE i eurolandu nie zakończy ostatecznie kryzysu euro, ale przyniesie efekty. Pytany, czy Polska pomoże Grecji, premier powiedział, że najpierw to euroland musi wypracować konsekwentny scenariusz ratunkowy dla euro.

- Mimo wielu zastrzeżeń międzynarodowych kredytodawców, Grecja może liczyć na kolejną transzę (8 mld euro) pakietu ratunkowego - informują w czwartek agencje prasowe, powołując się na projekt raportu trojki (Europejski Bank Centralny, MFW i Komusja Europejska).

- UE i Ukraina ogłosiły w czwartek zakończenie technicznych negocjacji o wolnym handlu, co umożliwia, ale nie gwarantuje, polityczną decyzję o zakończeniu rozmów stowarzyszeniowych w grudniu. Cieniem na stosunki Bruksela-Kijów kładzie się wyrok na Julię Tymoszenko. Chodzi o szczegóły pogłębionej umowy o powołaniu strefy wolnego handlu, która jest częścią szerokiej umowy stowarzyszeniowej. Do ogłoszenia, że rozmowy techniczne są zakończone, doszło w dniu odwołanej wizyty ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w Brukseli.

- Proces białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, oskarżonego o przestępstwa podatkowe, rozpocznie się 2 listopada w Mińsku - powiadomiło w czwartek kierowane przez Bialackiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna".

amp/ osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)