Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 28 października, 17.00

...

28.10.2010 | aktual.: 28.10.2010 17:38

28.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Liczba osób bezrobotnych w Niemczech spadła w październiku o 86 tysięcy, do 2,945 mln - poinformowała w czwartek Federalna Agencja Pracy w Norymberdze. To najmniejsze bezrobocie od 1992 r.

- Centroprawicowy rząd Chorwacji przetrwał w czwartek głosowanie nad wotum nieufności, przeprowadzone na wniosek opozycji zarzucającej władzom korupcję i złą sytuację ekonomiczną kraju.

- Komisja Europejska wezwała W. Brytanię do zaprzestania dyskryminacji obywateli 8 państw, w tym Polski, przy przyznawaniu prawa pobytu dla pracowników. Bruksela zwróciła się do rządu w Londynie o zniesienie zapisów pozbawiających pracowników części świadczeń. Dyskryminujące warunki prawa pobytu pracowników dotyczą obywateli Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier, państw, które w 2004 r. przystąpiły do UE.

- Polska nie będzie blokowała zmiany traktatu UE w celu zwiększenia dyscypliny budżetowej - powiedział premier Donald Tusk tuż przed rozpoczęciem Szczytu Społecznego w Brukseli, który poprzedza właściwy, rozpoczynający się o godz.17, szczyt przywódców 27 państw UE.

- Na ulice całej Francji wyszli w czwartek po raz kolejny w tym miesiącu przeciwnicy reformy emerytalnej, ostatecznie uchwalonej w środę przez parlament. Pierwsze szacunki wskazują, że manifestantów jest znacznie mniej niż w czasie poprzednich protestów. Związki zawodowe zapowiedziały na czwartek około 270 manifestacji przeciwko reformie emerytalnej, która przewiduje m.in. wydłużenie z 60 do 62 lat wieku emerytalnego. Choć reformę przyjął właśnie parlament, liderzy związkowi nie rezygnują, domagając się od władz powstrzymania oficjalnego ogłoszenia ustawy.

- Wycofanie pierwszego kontyngentu francuskich żołnierzy z Afganistanu może nastąpić na początku 2011 roku - zadeklarował w czwartek minister obrony Francji Herve Morin.

- Termin wielokrotnie odsuwanej drugiej tury wyborów prezydenckich w Gwinei w zachodniej Afryce został przełożony z 31 października na 7 listopada - poinformował w środę w telewizji państwowej przewodniczący komisji wyborczej Siaka Sangare.

- Rosja pomyślnie przeprowadziła w czwartek trzy loty testowe swych strategicznych rakietowych pocisków balistycznych - poinformowały rosyjskie media.

- Moskiewski sąd miejski skazał w czwartek Wasilija Kriwca na dożywotni pobyt w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za 15 morderstw popełnionych na tle narodowościowym. Drugiego oskarżonego, Dmitrija Ufimcewa, skazano na 22 lata pozbawienia wolności.

- Parlament Bułgarii uchwalił w czwartek reformę sił zbrojnych, zakładającą redukcję liczebności wojska z 44,1 tys. do 37 tys. do końca 2014 roku. Przeciwko reformie wystąpił prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow.

- Niemiecki Bundestag przyjął w czwartek kontrowersyjną nowelizację ustawy o energetyce atomowej, zakładającą wydłużenie okresu eksploatacji 17 niemieckich reaktorów jądrowych o średnio 12 lat.

- Światowe rolnictwo potrzebuje dodatkowych inwestycji rzędu kilkudziesięciu miliardów dolarów rocznie, by zwiększyć swą produkcję i zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne - głosi opublikowany w czwartek raport agencji żywnościowej ONZ.

- Lekarze ze stanu Uttar Pradeś, na północy Indii, próbują zdiagnozować chorobę, która w ciągu dwóch tygodni zabiła ponad 50 osób - poinformowały w czwartek władze. Nieznany wirus powoduje wysoką gorączkę, wymioty, bóle głowy, a następnie zgon. Na tę tajemniczą chorobę w Lakhnau, stolicy stanu Uttar Pradeś, zapadło ok. 340 osób, z których co najmniej 51 zmarło. Wśród ofiar są głównie osoby starsze i dzieci.

- Do 343 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnej fali tsunami, wywołanej w poniedziałek wieczorem przez trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera na wyspach Indonezji. Zaginionych jest nadal 338 osób - poinformowały w czwartek indonezyjskie władze.

- Do 65 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się części budynku na weselu w prowincji Bagram na północy Afganistanu - poinformowały w czwartek lokalne władze.

- Co najmniej 13 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w rezultacie ataków rakietowych, dokonanych przez samoloty bezpilotowe USA w północno-zachodnim Pakistanie, w pobliżu granicy z Afganistanem - poinformowały w czwartek pakistańskie źródła wywiadowcze.

- Dwunastu górników zginęło w kopalni węgla kamiennego w prowincji Guizhou na południowym zachodzie Chin - poinformowała w czwartek oficjalna agencja Xinhua. Doszło do zalania kopalni.

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)