Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 29 lipca, 17.00
...
29.07.2010 | aktual.: 29.07.2010 17:38
29.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał kontrowersyjną ustawę rozszerzającą uprawnienia Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, następczyni radzieckiego KGB - poinformowały w czwartek służby prasowe Kremla.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaakceptował przyznanie Ukrainie kredytu typu stand-by w wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy - poinformowano w środę (czasu miejscowego) w Waszyngtonie.
- Minister spraw zagranicznych Korei Północnej, Pak Ui Czun, udał się w czwartek do Birmy na rozmowy z władzami tego państwa. To jego pierwsza wizyta w tym kraju odkąd w 2007 roku oba państwa ponownie nawiązały kontakty dyplomatyczne.
- Grecka policja użyła w czwartek gazu łzawiącego przeciwko protestującym kierowcom cystern przewożącym benzynę, których strajk uderza w turystykę i przemysł kraju. Wcześniej rząd w trybie pilnym wydał rozporządzenie, by zmusić kierowców do powrotu do pracy - podaje AP.
- Francuska policja rozpoczęła w czwartek rano przesłuchanie ministra pracy Erica Woertha, posądzanego o konflikt interesów i korupcyjne powiązania z miliarderką Liliane Bettencourt - poinformowały francuskie media.
- Kilkuset mieszkańców Duisburga demonstrowało w czwartek przed południem przed ratuszem miasta, żądając dymisji burmistrza Adolfa Sauerlanda oraz wyjaśnienia przyczyn sobotniej tragedii na Love Parade.
- Sąd nakazał w czwartek japońskiemu rządowi wypłacenie odszkodowania o równowartości 3,2 mln euro 390 mieszkańcom wyspy Okinawa na południu kraju, którzy narażeni są na hałas z pobliskiej bazy lotniczej USA. Nie będzie jednak zakazu lotów w godz.19-7.
- Włoska Izba Deputowanych zaakceptowała w czwartek w głosowaniu rządowy program oszczędności, który ma w ciągu dwóch najbliższych lat zatrzymać w budżecie prawie 25 miliardów euro. Cięcia dotyczą nakładów niemal na wszystkie sektory.
- Premier Korei Południowej Czung Un Czan podał się w czwartek do dymisji, gdy parlament nie zgodził się na proponowaną przez rząd rezygnację z przeniesienia siedzib kilku ministerstw poza stolicę kraju.
- Uchwalony w Katalonii zakaz korridy rozbudził nadzieje jej przeciwników na południu Francji, gdzie walki z bykami ściągają też tłumy widzów. Według francuskich mediów, kwestią tą może wkrótce zająć się tamtejszy parlament.
- Rosyjska telewizja NTV kręci kolejny, trzeci odcinek filmu dokumentalnego "Ojciec Chrzestny" o białoruskim prezydencie Alaksandrze Łukaszence - podało w czwartek Radio Swaboda.
- Szef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka uważa, że przejęcie władzy przez opozycję na Białorusi nie jest prostym zadaniem, ale istnieje na to szansa. Mówi o tym w wywiadzie opublikowanym w czwartek na portalu "Biełorusskij Partizan".
- Polska i Litwa utworzą wspólny blok przestrzeni powietrznej w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej - taką wolę polityczną wyrażono w czwartek podczas wizyty w Wilnie polskiego wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuziewicza.
- Rząd Tajlandii ogłosił w czwartek zniesienie stanu wyjątkowego w sześciu prowincjach. Jednak specjalne przepisy nadal będą obowiązywać w 10 innych prowincjach, w tym w Bangkoku, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu bomby, która raniła kilkanaście osób.
- Szesnaście osób, w tym siedmiu członków irackich sił bezpieczeństwa, zginęło w czwartek w strzelaninie i na skutek prawie jednoczesnych wybuchów na północy Bagdadu - poinformowało irackie ministerstwo spraw wewnętrznych. Czternaście osób zostało rannych.
- Somalijscy piraci uwolnili w czwartek turecki statek towarowy "Frigia", który przetrzymywali od czterech miesięcy. Cała załoga, 21 osób, jest bezpieczna i zdrowa - poinformował przedstawiciel operatora jednostki.
- Co najmniej 140 osób zginęło w wypadku przeciążonej łodzi na rzece na zachodzie Demokratycznej Republice Konga - poinformowały w czwartek miejscowe władze, na które powołuje się agencja AFP.
- Pięć filmów amerykańskich, cztery włoskie i kilka wielkich koprodukcji jest wśród 22 filmów zakwalifikowanych do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. 67. edycja najstarszej filmowej imprezy odbędzie się w dniach 1-11 września.
- Do 20 proc. zapotrzebowania Bułgarii na gaz ziemny mogą pokryć złoża świeżo odkryte na północnym wschodzie - informuje czwartkowa prasa w Sofii. Obecnie Bułgaria jest prawie całkowicie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu.
- Od 1 sierpnia pracownicy i sponsorzy placówek wychowawczych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim muszą składać oświadczenia, że uznają konstytucję RFN. Władze landu chcą zapobiec, by przedszkola stawały się miejscem indoktrynacji dla skrajnej prawicy. (PAP)
zdz/ asa/