Trwa ładowanie...
d4c1h1q
d4c1h1q

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 30 grudnia, 17.00

...
Share
d4c1h1q

30.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Były szef Jukosu Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew zostali skazani w czwartek na karę 13,5 roku więzienia w drugim procesie. Obaj odbywają już kary wiezienia orzeczone w pierwszym procesie. W zakładzie karnym pozostaną do roku 2017. Ogłaszając wyrok sędzia moskiewskiego sądu Wiktor Daniłkin oświadczył, że sąd nie znalazł podstaw do orzeczenia wobec oskarżonych kary w zawieszeniu.

- Białoruscy pisarze skierowali list do prokuratora generalnego Ryhora Wasilewicza, prosząc o ratowanie życia Uładzimira Niaklajeua, byłego kandydata na prezydenta, przebywającego w areszcie śledczym KGB. W czwartek wobec Niaklajeua wysunięto zarzuty. Jak poinformował jego adwokat, dotyczą one obu części artykułu o masowych zamieszkach, a więc organizacji i udziału w nich. Prawo przewiduje karę od 3-8 lat pozbawienia wolności za udział w zamieszkach i 5-15 lat za ich organizację.

d4c1h1q

- Białoruski polityk Aleś Michalewicz jako kolejny z byłych kandydatów w niedawnych wyborach prezydenckich usłyszał zarzut z artykułu o masowych zamieszkach. Poinformował o tym w czwartek jego adwokat Aleh Ahiejeu.

- Trzy prozachodnie partie mołdawskie uzgodniły, że utworzą koalicję - poinformował w czwartek przywódca Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii, były premier Vlad Filat.

- Watykan ogłosił, że w czwartek wprowadził w życie przepisy o zapobieganiu nielegalnym operacjom finansowym i walce z praniem brudnych pieniędzy.

- Sąd w Tel Awiwie uznał w czwartek, że były prezydent Izraela Mosze Kacaw jest winny gwałtu, molestowania seksualnego i "nieprzyzwoitych aktów". Media podkreślają, że jest to orzeczenie "bezprecedensowej wagi" w przypadku byłego szefa państwa żydowskiego.

d4c1h1q

- Budowa przez Francję dwóch okrętów klasy Mistral dla rosyjskich sił zbrojnych będzie kosztować Moskwę 1,37 mld euro - poinformowało w czwartek źródło zbliżone do negocjowanego kontraktu.

- Ponad 10 mln ludzi żyjących obecnie w Wielkiej Brytanii, czyli niemal jedna piąta ludności dożyje setki - podał w czwartek brytyjski wydział pracy i płac. Większość z potencjalnych stulatków ma teraz 16-50 lat.

- Co najmniej 10 afgańskich cywili zginęło w czwartek w położonej na południu kraju prowincji Helmand, kiedy samochód którym podróżowali wjechał na ukrytą przy drodze minę-pułapkę - poinformowały miejscowe władze i siły NATO.

- 57 dziennikarzy zginęło w związku z wykonywaniem swej pracy w kończącym się 2010 roku - poinformowała w czwartek w Paryżu organizacja Reporterzy bez Granic (RsF). Najwięcej - 11 - zginęło w Pakistanie. Liczba zabitych dziennikarzy zmalała o 25 procent w bieżącym roku w stosunku do poprzedniego, w którym poniosło śmierć 76 pracowników mediów.

d4c1h1q

- Liczba cywili, którzy zginęli w Iraku w kończącym się 2010 roku zmniejszyła się w porównaniu z rokiem poprzednim - napisano w opublikowanym w czwartek raporcie brytyjskiej organizacji monitorującej liczbę cywilnych ofiar wojny irackiej. Według Iraq Body Count do 25 grudnia w Iraku zginęło 3976 osób cywilnych. W całym roku 2009 było ich 4680.

- 61-letni piosenkarz i tancerz Bobby Farrell, który zdobył sławę jako wokalista grupy Boney M., zmarł w Petersburgu, gdzie przyjechał z koncertami - poinformował w czwartek jego agent John Seine. Przyczyna śmierci artysty nie jest znana.

- Brytyjska monarchini została po raz pierwszy prababcią. Autumn Phillips, kanadyjska małżonka jej wnuka Petera Phillipsa urodziła córkę. Rodzina królewska jest zachwycona - ogłosił w czwartek Pałac Buckingham. (PAP)

amp/ jtt/

d4c1h1q

Podziel się opinią

Share
d4c1h1q
d4c1h1q