15.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Desygnowana na unijną komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard z Danii zapowiedziała w piątek, że mimo fiaska konferencji klimatycznej w Kopenhadze walka z globalnym ociepleniem będzie w centrum polityki Unii Europejskiej przez kolejne pięć lat.
- W dłuższej perspektywie Unia Europejska musi zrezygnować z węgla jako surowca energetycznego - powiedziała w piątek na przesłuchaniu w europarlamencie na unijną komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard z Danii. Sceptycznie odniosła się do tzw. czystych technologii węglowych, z którymi duże nadzieje wiąże Polska.
- Desygnowany na komisarza ds. rolnictwa Rumun Dacian Ciolos zapewnił w piątek na przesłuchaniu w europarlamencie, że będzie zabiegał o utrzymanie finansowania Wspólnej Polityki Rolnej na obecnym wysokim poziomie w unijnym budżecie. Dobrze ocenili go polscy europosłowie z komisji rolnej PE, także lobby rolne w Brukseli.
- Przewodnicząca komisji ds. rozwoju regionalnego w Parlamencie Europejskim Danuta Huebner pozytywnie oceniła swego następcę - desygnowanego na komisarza UE ds. polityki regionalnej Austriaka Johannesa Hahna. Możemy spać spokojnie, będziemy mieć komisarza oddanego polityce regionalnej - powiedziała PAP w piątek.
- Bułgaria w najmniejszym stopniu spośród krajów UE wykorzystuje fundusze unijne, co stwarza groźbę utraty większości należnych jej środków - powiedział w piątek w Sofii Jean-Marie Seyler, dyrektor zajmujący się Bułgarią w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej (KE).
- Nic nie wskazuje na to, by niedzielne wybory prezydenckie na Ukrainie miały odbyć się z naruszeniami prawa wyborczego - oświadczył w piątek w Kijowie Paweł Kowal, szef misji obserwacyjnej z ramienia Parlamentu Europejskiego (PE).
- Rosyjskie władze zarzuciły w czwartek Gruzji, że na jej terenie szkoleni są muzułmańscy rebelianci, którzy następnie dokonują zamachów w Czeczenii oraz sąsiednich rosyjskich republikach na Kaukazie - podała agencja RIA-Nowosti.
- Władze Czarnogóry poinformowały w piątek o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Kosowem, co z pewnością wywoła niezadowolenie Serbii uważającej Kosowo za swą integralną część.
- Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, ratyfikowała w piątek protokół dodatkowy nr 14 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczący reformy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Za ratyfikacją dokumentu opowiedziało się 392 z 450 deputowanych.
- Sponsorowane przez USA Radio Wolna Europa/Radio Swoboda od piątku będzie nadawało swój program także na plemiennych obszarach Pakistanu, aby zapewnić tamtejszej ludności alternatywę dla rozgłośni muzułmańskich ekstremistów - powiadomiła rozgłośnia, której siedziba mieści się w Pradze.
- Raport techniczny przygotowany przez amerykańską firmę zajmującą się bezpieczeństwem w internecie stwierdza, że przeprowadzone niedawno ataki cybernetyczne na ponad 30 amerykańskich firm, w tym Google'a, pochodziły z serwerów używanych przez rząd Chin - poinformował w piątek brytyjski dziennik "The Guardian".
- Wpływowy jemeński islamista Abdul Madżid al-Zindani, którego USA podejrzewają o wspieranie terroryzmu, wezwał w piątek do świętej wojny (dżihadu) w obronie Jemenu, jeśli kraj zostanie zaatakowany lub będzie okupowany.
- W czwartek na Haiti rozpoczęły się masowe pochówki ofiar wtorkowego trzęsienia ziemi. Do wieczora lokalnego czasu pochowano w ten sposób już 7 tys. osób - oznajmił prezydent dotkniętego kataklizmem kraju Rene Preval.
- Ponad 30 państw uczestniczy w akcji ratunkowej na Haiti po tragicznym trzęsieniu ziemi, które dotknęło ten kraj we wtorek - oświadczył w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley.
- Oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował w piątek, że jego magazyny w stolicy Haiti Port-au-Prince zostały splądrowane.
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w piątek nadzieję, że na osłabieniu kursu euro w wyniku pogłosek o jej możliwej rezygnacji zarobiły właściwe osoby.
- Benedykt XVI wyraził w piątek nadzieję na osiągnięcie pełnej jedności ze schizmatycznym bractwem lefebrystów. Papież mówił o tym podczas audiencji dla pracowników watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, w gestii której leży prowadzenie rozmów z Bractwem św. Piusa X.(PAP)
mln/ jtt/