Trwa ładowanie...
dm5tgj2
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 20 stycznia, 20.00

...

Share
dm5tgj2

20.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Węgier Viktor Orban wyraził w piątek gotowość do ustępstw w celu osiągnięcia porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską w sprawie nowego kredytu wysokości 15-20 miliardów euro.

- Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział w piątek, że Węgry muszą podjąć konkretne kroki w celu zapewnienia całkowitej niezależności banku centralnego - przekazał jego rzecznik Amadeu Altafaj.

dm5tgj2

- W rozmowach przedstawicieli sektora bankowego z rządem w Atenach na temat częściowego oddłużenia Grecji nastąpił postęp i będą one kontynuowane w piątek - podał w czwartek Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), który prowadzi negocjacje w imieniu banków

- Kryzys w strefie euro musi zostać rozwiązany w 2012 r. - powiedział komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn w opublikowanym w piątek wywiadzie z niemieckim dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung". Ostrzegł też przed porażką programu pomocy dla Grecji.

- KE wyraziła zadowolenie z ostatniego projektu paktu fiskalnego, podkreślając, że to krok w dobrym kierunku, by zredukować napięcia między pewnymi krajami ze strefy euro, a pewnymi krajami spoza niej. Projekt wzmacnia rolę KE w kontroli zasad dyscypliny.

- Gdyby wybory prezydenckie w Rosji odbyły się w minioną niedzielę, to wygrałby je już w pierwszej turze premier Władimir Putin, który zdobyłby 52 proc. głosów - wynika z sondażu pracowni WCIOM, opublikowanego w piątek przez dziennik "Kommiersant".

dm5tgj2

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przestrzegł w piątek przed ewentualną interwencją militarną przeciwko Iranowi w celu powstrzymania jego programu nuklearnego, oceniając, że "rozpętałaby wojnę i chaos na Bliskim Wschodzie i na świecie".

- Z obawą przyglądając się walce z kryzysem w euro strefie, Chorwaci bez entuzjazmu pójdą w niedzielę głosować w referendum w sprawie członkostwa w UE. Mimo nasilonej w ostatnich dniach kampanii, sondaże wskazują wynik niewiele przekraczający 50 proc.

- Amerykańska firma Eastman Kodak Co, która sprawiła, że fotografia stała się dostępna dla milionów ludzi na świecie, złożyła w czwartek wniosek o upadłość. Ma to pozwolić na przetrwanie legendarnej, jednej z najbardziej znanych firm świata, w okrojonym kształcie.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaapelował do tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana o rozsądek i dialog po przyjęciu przez Zgromadzenie Narodowe ustawy przewidującej kary za negowanie ludobójstwa Ormian w imperium osmańskim w latach 1915-1917.

dm5tgj2

- Decyzja o ewentualnym wcześniejszym wycofaniu z Afganistanu żołnierzy francuskich należy do władz w Paryżu - ocenił w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Francja zawiesiła operacje w Afganistanie po zabiciu czterech jej wojskowych przez żołnierza afgańskiego.

- Prezydent Nicolas Sarkozy ogłosił w piątek, że Francja zawiesza wszystkie operacje wojskowe w Afganistanie, gdy potwierdzono, że czterej członkowie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) zabici przez afgańskiego żołnierza to Francuzi.

- Władze Kanady wydaliły cztery osoby z personelu ambasady Rosji w Ottawie w związku z zatrzymaniem oficera kanadyjskiego wywiadu, któremu zarzuca się przekazywanie tajnych informacji obcemu państwu - poinformowały w piątek media kanadyjskie.

- Rosyjskie MSZ zdementowało w piątek doniesienia kanadyjskich mediów o wydaleniu czterech osób, w tym dwóch dyplomatów, z ambasady Rosji w Ottawie w związku z domniemaną aferą szpiegowską.

dm5tgj2

- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas spotkał się w piątek w Moskwie z przywódcą Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, z którym rozmawiał o negocjacjach palestyńsko-izraelskich, a także o sytuacji w sąsiadujących z Autonomią Palestyńską krajach arabskich.

- Zgodnie z zawartymi w ostatnich dwóch latach kontraktami, Turcja zainwestuje w sektor energetyczny Gruzji ponad miliard dolarów - podała azerska agencja TREND, powołując się na piątkową wypowiedź premiera Gruzji Niki Gilauri.

- Minister energetyki Trajczo Trajkow poinformował w piątek, że Bułgaria wstrzymuje eksport prądu. Powodem decyzji jest strajk górników z trzech kopalń w zagłębiu Marica-Iztok na południu kraju. Bułgaria sprzedaje prąd głównie do Grecji i Turcji.

- Policja norweska zatrzymała w piątek 21-letniego mężczyznę w związku z nagraniem w internecie zawierającym wezwania do "bolesnego unicestwienia w imię Allaha" członków rodziny królewskiej i rządu Norwegii. Zatrzymany przyznał się do sporządzenia nagrania.

dm5tgj2

- Podwodny robot poszukuje ciał ofiar katastrofy włoskiego statku Costa Concordia, częściowo zatopionego w pobliżu wyspy Giglio w Toskanii. Akcja poszukiwawcza prowadzona przez płetwonurków we wnętrzu jednostki została zawieszona, ponieważ wrak się przemieszcza.

- 31-letni Wilmar Villar zmarł w czwartek w szpitalu w Santiago de Cuba na wschodzie wyspy po 50 dniach strajku głodowego - podała AFP powołując się na przewodniczącego Kubańskiej Komisji Praw Człowieka i Pojednania Narodowego, Elizardo Sancheza.

- W Iranie policja zamknęła kilkadziesiąt sklepów z zabawkami za sprzedaż lalek Barbie - podała w piątek irańska agencja prasowa Mehr. Zakaz sprzedaży Barbie ubranej jak kobiety na Zachodzie obowiązuje w Iranie od połowy lat 90. (PAP)

pif/ asa/

dm5tgj2

Podziel się opinią

Share
dm5tgj2
dm5tgj2