Trwa ładowanie...
d3wyike
d3wyike

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 25 lutego, 17.00

...
Share
d3wyike

25.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Po dwóch miesiącach sporów między chadecko-liberalnym rządem Niemiec a opozycją druga izba niemieckiego parlamentu, Bundesrat, uchwaliła w piątek reformę systemu zasiłków dla bezrobotnych, Hartz-IV.

- Maszyniści niemieckiej kolei Deutsche Bahn oraz sześciu prywatnych przewoźników kolejowych przeprowadzili w piątek trzygodzinny strajk ostrzegawczy. Była to druga w tym tygodniu akcja strajkowa na kolei w Niemczech.

d3wyike

- W Irlandii rozpoczęły się wybory parlamentarne, które najpewniej doprowadzą do zmiany władzy. Lokale wyborcze otwarto o godz. 7 czasu miejscowego (godz. 8 czasu polskiego).

- Unia Europejska zawiesiła część swej pomocy dla Ukrainy ze względu na niespełnienie przez władze tego kraju warunków dotyczących zamówień publicznych - poinformowały w piątek PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

- Państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie nałożenia sankcji na Libię - podały źródła w niemieckim MSZ, na które powołuje się agencja dpa. Formalna decyzja o sankcjach ma zapaść na początku przyszłego tygodnia.

- Unia Europejska podejmie "restrykcyjne środki", aby powstrzymać przemoc w Libii, tak szybko, jak to możliwe - poinformowała w piątek szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

d3wyike

- Próbując stłumić rewoltę, władze Libii nie dopuszczą do tego, by zniszczeniu uległy złoża ropy naftowej - powiedział w piątek tureckiej stacji CNN-Turk syn Muammara Kadafiego, Saif al-Islam. Dodał, że jego rodzina nie ma zamiaru uciec z kraju.

- Libijskie siły bezpieczeństwa strzelają do manifestantów w kilku dzielnicach Trypolisu po zakończeniu piątkowych modłów w meczetach - informują świadkowie, według których zginęło co najmniej pięć osób. Telewizja Al-Dżazira donosi o śmierci dwóch protestujących.

- Eksport ropy naftowej z Libii niemal stanął z powodu zmniejszenia produkcji, braku personelu i obaw o bezpieczeństwo - poinformowały w piątek źródła branżowe.

- Ambasadorowie Libii we Francji i przy Unesco ogłosiłi, że podają się do dymisji na znak protestu przeciwko "aktom represji w Libii" i "przyłączają" się do rewolucji przeciwko Muammarowi Kadafiemu. Swą deklarację odczytali przed ambasadą Libii w Paryżu.

d3wyike

- Prokurator generalny Libii Abdul-Rahman al-Abbar oświadczył w piątek, że ustąpił ze stanowiska i przyłączył się do opozycji domagającej się odejścia Muammara Kadafiego.

- Libijska armia i policja w mieście Adżdabija, leżącym na południe od Bengazi, poinformowały za pośrednictwem telewizji Al-Dżazira, że opuściły koszary i przyłączyły się do opozycji, dążącej do obalenia dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego.

- Libijskie siły bezpieczeństwa nie kontrolują Zawii, miasta położonego około 50 km na zachód od stolicy kraju Trypolisu - informują w piątek świadkowie, na których powołuje się Reuters. W Zawii doszło do ciężkich walk z przeciwnikami reżimu Muammara Kadafiego.

- Rząd Libii zlecił masowe rozdawanie pieniędzy w postaci podwyżek płac, dopłat do produktów żywnościowych i podniesienia dodatków socjalnych - poinformował w piątek Reuters powołując się na państwową telewizję libijską.

d3wyike

- Baza lotnicza Muitika, największa w Trypolisie, przeszła na stronę przeciwników Muammara Kadafiego - poinformowala w piątek telewizja katarska Al-Dżazira.

- Dziesiątki tysięcy zwolenników i przeciwników prezydenta Jemenu prezydenta Alego Abd Allaha Salaha demonstrowało w piątek w stolicy kraju, Sanie.

- Kilka tysięcy Egipcjan zebrało się w piątek na placu Tahrir w Kairze, by świętować rewolucję, ale też by domagać się utworzenia nowego rządu składającego się z technokratów. Do manifestacji doszło dwa tygodnie po rezygnacji z urzędu prezydenta Hosniego Mubaraka.

- Ponad 100 tysięcy Tunezyjczyków demonstrowało w piątek w centrum Tunisu wzywając do ustąpienia tymczasowy rząd Mohammeda Ghannusziego. Słychać też było wezwania do odejścia skierowane do przywódcy Libii Muammara Kadafiego.

d3wyike

- Tysiące ludzi wyszły w piątek na ulice irackich miast, by zaprotestować przeciwko korupcji i ograniczeniom w dostępie do podstawowych usług w ramach ogłoszonego w całym kraju "Dnia Gniewu", inspirowanego podobnymi wystąpieniami w innych krajach arabskich.

- Syria formalnie odrzuciła żądanie dostępu inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do jej instalacji nuklearnych - poinformowała w piątek agencja Associated Press.

- Rosja zbuduje do 2018 roku pierwszą w Bangladeszu elektrownię atomową, która będzie miała moc dwóch tysięcy megawatów - poinformowały w piątek władze w Dhace. Umowę o wartości 1,5 mld dolarów podpisano w czwartek wieczorem.

- Codziennie w chińskich kopalniach, które należą do najniebezpieczniejszych na świecie, ginie średnio sześć osób - poinformował w piątek w Pekinie rzecznik urzędu ds. bezpieczeństwa pracy.

(PAP)

amp/ jtt/

d3wyike

Podziel się opinią

Share
d3wyike
d3wyike