Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 26 marca, 17.00

...

26.03.2010 | aktual.: 26.03.2010 17:23

26.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wspólna polityka rolna i spójności będą wspierać nową gospodarczą strategię Europa 2020, a projekty infrastrukturalne będą jednym z jej elementów - brzmi projekt wniosków końcowych ze szczytu UE w Brukseli, co odpowiada zgłaszanym przez Polskę postulatom.

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że na szczycie UE udało się potwierdzić, że unijna polityka spójności będzie jednym z kluczowych elementów realizacji nowej unijnej strategia rozwoju Europa 2020.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel podyktowała warunki porozumienia w sprawie pomocy dla Grecji na szczycie UE w Brukseli i pomogła uchronić Wspólnotę od błędów - ocenia w piątek niemiecka prasa. Gazety ostrzegają też przed szkodą dla wizerunku Niemiec w Europie.

- Mechanizm udzielania pomocy finansowej Grecji nadaje się do wdrożenia, ale jest mało prawdopodobne by musiał być wykorzystany - powiedział w czwartek prezes Europejskiego banku Centralnego Jean-Claude Trichet

- Przyszłe decyzje o zwiększeniu dyscypliny budżetowej w UE będą podejmowane przez wszystkie kraje członkowskie, w tym nienależące do strefy euro - zapewnił premier Donald Tusk w czwartek na zakończenie pierwszego dnia szczytu w Brukseli.

- Premier Donald Tusk nie zdementował w czwartek informacji, że Polska ubiega się o ważne stanowisko dla ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza w unijnej dyplomacji. Zaprzeczył jakoby Polska zrezygnowała z postulatu równowagi geograficznej czy kwot narodowych.

- Siły zbrojne Korei Płn. ostrzegły w piątek Koreę płd. i USA przed "bezprecedensowymi" atakami nuklearnymi; jest to reakcja Phenianu na opublikowany przez media w Korei Płd. raport o przygotowywaniu planów na wypadek destabilizacji reżimu w Korei Płn. - poinformowała państwowa północnokoreańska agencja Dzoson Dzongjang Tonsinsa.

- Premier Ukrainy Mykoła Azarow uważa za najważniejsze osiągnięcie swej czwartkowej wizyty roboczej w Moskwie zgodę Rosjan na rozpoczęcie rozmów w sferze gazowej.

- Wniosek o usunięcie bułgarskiego prezydenta Georgi Pyrwanowa wpłynął w piątek do kancelarii parlamentu. Pod dokumentem podpisało się 162 posłów ze wszystkich klubów, z wyjątkiem lewicy i tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód.

- Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka zaproponował Chinom udział w budowie pierwszej elektrowni atomowej na Białorusi, która ma być usytuowana w pobliżu Ostrowca, w graniczącym z Polską obwodzie grodzieńskim.

- Problemy współpracy gospodarczej, w tym w sferze energetycznej i transportowej, były w piątek głównym tematem rozmów premiera Rosji Władimira Putina z szefem rządu Litwy Andriusem Kubiliusem, który przebywa w Moskwie z prywatną wizytą.

- Prezydenci USA i Rosji Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew spotkają się w Padze 8 kwietnia, by podpisać nowy traktat rozbrojeniowy - podał w piątek Biały Dom.

- Nowy układ o ograniczeniu strategicznych arsenałów jądrowych między Rosją a USA ograniczy liczbę rozmieszczonych głowic atomowych do 1550, a wyrzutni do 800 - poinformował w piątek Biały Dom. Z kolei liczba rakiet międzykontynentalnych i odpalanych z okrętów podwodnych zostanie ograniczona do 700.

- Niemieccy eksporterzy tracą swoją przewagę nad rywalami z zagranicy i dlatego zamiast konkurować ceną produktów powinni postawić na innowacje - uważa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w opublikowanym w piątek raporcie o gospodarce Niemiec.

- Brytyjski następca tronu książę Karol złożył w czwartek niezapowiedzianą wizytę w Afganistanie; zatrzymał się w największej brytyjskiej bazie w prowincji Helmand (na południowym - zachodzie kraju), gdzie służył jego młodszy syn, książę Harry - poinformowała agencja AP.

(PAP)

mln/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)