Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 27 lipca, 17.00
...
27.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande oświadczyli w piątek, że są "zdecydowani uczynić wszystko, by chronić strefę euro".
- Grecki premier Antonis Samaras spotkał się w piątek z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej, którzy naciskali na wprowadzenie nowych oszczędności w zamian za pomoc międzynarodową.
- Hiszpania po raz pierwszy przyznała, że może potrzebować pełnego programu pomocowego UE i MFW w wys. 300 mld euro, jeśli jej koszty obsługi długu pozostaną tak wysokie. Berlin jest teraz niechętny takiej pomocy - powiedział agencji Reuters urzędnik eurolandu.
- W Hiszpanii rośnie bezrobocie. W II kwartale 2012 roku wyniosło 24,63 proc. Bez pracy jest prawie 5,7 mln osób - informuje w piątek Narodowy Instytut Statystyki (INE). Jest to pierwszy raport INE od przyjęcia przez rząd w lutym reformy rynku pracy.
- Liczba ataków rebeliantów w Afganistanie wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 11 procent w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku - poinformowało dowództwo sił NATO w tym kraju, na które powołuje się w piątek agencja Associated Press.
- Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay zaapelowała w piątek zarówno do syryjskiej armii, jak i do walczących z reżimem Baszara el-Asada rebeliantów, by oszczędzili ludność cywilną miasta Halab (Aleppo) na północnym zachodzie kraju.
- Rosja negocjuje ponowne otwarcie dla swoich sił zbrojnych baz na Kubie i w Wietnamie - poinformował dowódca rosyjskiej marynarki wojennej wiceadmirał Wiktor Czyrkow, cytowany w piątek przez agencję RIA-Nowosti.
- Hiszpańska straż pożarna podała w piątek, że udało jej się opanować pożary szalejące od kilku dni w Katalonii, przy granicy z Francją, które spowodowały śmierć czterech osób i strawiły obszar o powierzchni 14 tys. ha. Służby ratownicze pozostają w gotowości.
- Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył w piątek, że jego kraj nie pozwoli, by w północnej Syrii, w pobliżu granicy tureckiej, swoje bazy miały ugrupowania terrorystyczne jak Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) czy Al-Kaida.
- 6 lub 7 sierpnia zakończy się w Watykanie śledztwo w sprawie kamerdynera Benedykta XVI Paolo Gabriele, podejrzanego o kradzież tajnych dokumentów z papieskiego apartamentu - ogłosił rzecznik ks. Federico Lombardi. Papież zapoznał się z wynikami dochodzenia.
- Po blisko 12-godzinnej debacie parlament Serbii zatwierdził w piątek skład nowego rządu premiera Ivicy Daczicia. Dojście do władzy ugrupowań popierających w latach 90. skrajnie nacjonalistyczną politykę Slobodana Miloszevicia budzi zaniepokojenie na Zachodzie.
- Austriaccy chrześcijanie, muzułmanie i żydzi zgodnie wezwali w piątek rząd Austrii do potwierdzenia legalności obrzezania chłopców z pobudek religijnych. Zastrzeżenia do wykonywania zabiegów zgłosił gubernator kraju związkowego Vorarlberg Markus Wallner.
- Władze Ekwadoru chcą umożliwić władzom Szwecji przesłuchanie założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a na terenie ekwadorskiej ambasady w Londynie, gdzie ten się ukrywa - podały w piątek brytyjskie media. Uniknąłby on tym samym ekstradycji do Szwecji.
- W pierwszym półroczu br.Ukrtransnafta, ukraiński państwowy koncern naftowy zmniejszył transport ropy o 32 proc. do 9,592 mln ton w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku.- poinformował operator.
- Ukraińskie władze zatwierdziły studium wykonalności budowy trzeciego i czwartego bloku energetycznego elektrowni atomowej w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy- podała w piątek rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti.
(PAP)
zdz/ asa/