30.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Szefowa Rady ds. Praw Człowieka i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przy rosyjskim prezydencie Ełła Pamfiłowa poinformowała w piątek, że podała się do dymisji.
- Rakieta wystrzelona w piątek wcześnie rano ze Strefy Gazy, kontrolowanej przez radykalną organizację palestyńską Hamas, spadła na izraelskie miasto Aszkelon nie powodując ofiar w ludziach, jedynie straty materialne.
- Kubański dysydent Guillermo Farinas, który przez ponad cztery miesiące prowadził głodówkę na znak solidarności z chorymi więźniami politycznymi, wyszedł w czwartek ze szpitala.
- Strajk transportowców drogowych już 5. dzień z rzędu poważnie zakłócał w piątek pracę sektora turystycznego w Grecji, ograniczając dostawy paliwa i produktów żywnościowych - zwłaszcza na wyspach.
- Stany Zjednoczone zamknęły w piątek z przyczyn bezpieczeństwa amerykański konsulat w Ciudad Juarez, granicznym mieście na północy Meksyku.
- W związku z burzą i protestami wiernych, jakie wywołała informacja o tym, że wstęp na msze podczas wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii we wrześniu będzie płatny, rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi wyjaśnił, że opłaty te to "datek".
- Iran jest gotów natychmiast rozpocząć rozmowy z "grupą wiedeńską" (USA, Rosja i Francja) w sprawie wymiany uranu na paliwo jądrowe i nie zabiega o zapas uranu wzbogaconego do 20 proc. - powiedział w piątek szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.
- Dwóch pracowników ambasady USA w Paryżu zostało w piątek zbadanych pod kątem zatrucia po otwarciu podejrzanej koperty, ale wstępne badania wykazały, że nie była ona szkodliwa - podała ambasada w komunikacie.
- Po przerwie wakacyjnej w europarlamencie ruszą prace nad raportem o reakcji UE na grypę A/H1N1. Europosłowie podejrzewają, że pod wpływem lobby farmaceutycznego i bezzasadnej paniki, rządy krajów UE dopuściły się marnotrawstwa publicznych pieniędzy na szczepienia.
- Przyszłość elektrowni atomowej na Białorusi, którą budować miał rosyjski Atomstrojeksport, zależy od powstania wspólnej białorusko-rosyjskiej firmy, która zajęłaby się sprzedażą energii - podał w piątek portal Karta 97, cytując źródło we władzach Białorusi.
- Na Białorusi może dojść do prawnego ograniczenia uprawnień milicji do przeprowadzania tzw. prowokacji operacyjnych - poinformował TV Biełsat wiceszef stowarzyszenia obrońców praw człowieka "Wiasna" Waliancin Stefanowicz.
- Niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle chce zabiegać za granicą o wysoko wykwalifikowanych pracowników, których potrzebują firmy w Niemczech. Jak ocenił w wywiadzie prasowym, firmy mogłyby wprowadzić zachęty finansowe dla zagranicznych fachowców.(PAP)
zdz/ jtt/