Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 4 marca, 17.00
...
04.03.2011 | aktual.: 04.03.2011 17:23
04.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przywódca Libii Muammar Kadafi zaakceptował propozycję powierzenia międzynarodowej komisji mediacji w konflikcie libijskim - poinformował w czwartek prezydent Wenezueli Hugo Chavez, autor planu pokojowego dla Libii.
- Bomby zrzucone przez libijskie lotnictwo spadły w piątek tuż przed murami zajętej przez powstańców bazy wojskowej w mieście Adżdabija na opanowanym przez siły antyrządowe wschodzie kraju.
- Korea Płd. poinformowała, że przedstawiciele Korei Płn. nie zjawili się w piątek w znajdującej się na granicy między obu krajami wiosce Panmundżom, gdzie miało dojść do przekazania 27 obywateli Korei Płn., których łódź zdryfowała na wody Południa.
- Wszyscy nawrócili się na doktrynę George'a W. Busha dotyczącą krzewienia demokracji i wolności. Na całym świecie pojawiają się głosy wzywające USA do interwencji w Libii, co pomogłoby obalić Kadafiego - pisze w piątkowym "Washington Post" Charles Krauthammer.
- Prawie 100 tysięcy ludzi, uciekających z ogarniętej powstaniem Libii, przekroczyło granicę tunezyjsko-libijską od 20 lutego - poinformował w piątek agencję AFP przedstawiciel regionalnego oddziału Czerwonego Półksiężyca w Tunezji.
- Sondaże przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Estonii przewidują, że najliczniejszą partią w estońskim parlamencie (Riigikogu) będzie Estońska Partia Reform (ER) premiera Andrusa Ansipa, który ma duże szanse na ponowne utworzenie rządu.
- Przywódca utworzonej przez przeciwników Muammara Kadafiego Narodowej Rady Libijskiej, Mustafa Muhammad Abd ad-Dżalil, powiedział swoim zwolennikom, że nie zaprzestanie walki dopóki cały kraj nie zostanie wyzwolony. "Zwycięstwo albo śmierć" - wzywał.
- Desygnowany na premiera Egiptu Essam Szaraf powiedział w piątek tysiącom zebranych na placu Tahrir, że przybył, aby otrzymać od nich "legitymację do rządzenia". Wyznaczony w czwartek na szefa rządu Szaraf zapewnił zebranych, że się starał spełnić ich żądania.
- Udziałowcy konsorcjum Nord Stream podpisali w piątek w Berlinie dokumenty dotyczące finansowania drugiej fazy budowy Gazociągu Północnego. Jak poinformował dyrektor zarządzający konsorcjum Matthias Warnig, koszty realizacji drugiego etapu inwestycji wyniosą 2,5 mld euro.
- Dyrektor London School of Economics & Political Science (LSE) Howard Davies, były wiceprezes Banku Anglii, ustąpił w czwartek wieczór z funkcji po ujawnieniu finansowych powiązań tej renomowanej uczelni z reżimem Muammara Kadafiego.
- Statek ze 117 mln euro w libijskich banknotach, płynący do Libii, został przejęty w środę przez brytyjską straż przybrzeżną i odeskortowany do portu Harwich nad kanałem La Manche - poinformowało w piątek brytyjskie MSW.
- W Wilnie rozpoczął się w piątek Kaziukowy Jarmark - najbarwniejsze, największe, najbardziej charakterystyczne, a także najstarsze święto miasta, organizowane od 300 lat ku czci św. Kazimierza.
- Blokady na drogach, komunikacja miejska nie kursuje lub jest zakłócona, zamknięte niektóre fabryki, supermarkety, banki i urzędy. W Belgii trwa w piątek strajk dwóch central związkowych przeciwko za małym według nich podwyżkom płac zapowiedzianym przez rząd.
- Otoczona przez tłum fotoreporterów Ruby - główna bohaterka skandalu obyczajowego, w jaki uwikłany jest premier Silvio Berlusconi, w czwartek późnym wieczorem wzięła udział jako nadzwyczajny gość w balu w Operze Wiedeńskiej. Zaprosił ją 78-letni austriacki magnat finansowy Richard Lugner.
(PAP)
pif/