Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 8 października, 20.00

...

08.10.2010 | aktual.: 08.10.2010 20:38

08.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama zaapelował w piątek do władz Chin, by najszybciej jak to możliwe uwolniły więzionego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo.

- Chiński dysydent Liu Xiaobo otrzymał w piątek Pokojową Nagrodę Nobla "za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach" - poinformował Komitet Noblowski w Oslo. Liu więziony jest za krytykę władz państwowych ChRL.

- Władze Chin wezwały w piątek ambasadora Norwegii w Pekinie, by zaprotestować przeciwko przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo - poinformowało norweskie MSZ.

- Przywódca duchowy buddystów tybetańskich dalajlama pogratulował w piątek przyznania Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo, apelując do rządu chińskiego o jego uwolnienie.

- Małżonka prezydenta Rosji Swietłana Miedwiediewa potwierdziła udział w niedzielę w ceremonii żałobnej w Smoleńsku poświęconej pamięci ofiar katastrofy samolotu Tu-154 - poinformowała w piątek służba prasowa Kremla.

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wycieku toksycznego czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka na Węgrzech; w piątek znaleziono ciała dwóch osób uznawanych dotąd za zaginione - podały służby ratownicze.

- Pierwsi z 33 chilijskich górników uwięzionych od 5 sierpnia w kopalni złota i miedzi na głębokości kilkuset metrów pod ziemią mogą już we wtorek być wyciągnięci wywierconym szybem ratunkowym na powierzchnię - powiedział w piątek minister zdrowia Jaime Manalich.

- Współpracę na rzecz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Energetycznej oraz budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk zadeklarowali we wspólnym oświadczeniu uczestnicy Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej oraz Rady Najwyższej Ukrainy.

- Szefowie wydawanego przez brata premiera Włoch Silvio Berlusconiego dziennika "Il Giornale" zostali objęci śledztwem w sprawie domniemanej próby zbierania kompromitujących materiałów na temat prezes Związku Przemysłowców Emmy Marcegaglii.

- Francja, która obejmie w 2011 roku przewodnictwo G20, by priorytetem jej prezydencji była reforma globalnego systemu walutowego - powiedziała w czwartek w Waszyngtonie francuska minister finansów Christine Lagarde.

- Gabinet premiera Japonii Naoto Kana zaakceptował w piątek wart 61 mld dol. pakiet stymulacyjny, który ma ożywić osłabioną gospodarkę kraju - podała agencja AP.

- Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) poinformowały w piątek, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zablokują od najbliższego poniedziałku usług komunikacyjnych dostępnych dla użytkowników multimedialnych telefonów BlackBerry.

- Bułgarski parlament odrzucił w piątek wniosek o wotum nieufności dla centroprawicowego rządu premiera Bojko Borysowa w związku z polityką w dziedzinie ochrony zdrowia.

- Poziom zanieczyszczeń spowodowanych wyciekiem toksycznego czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgier spadł i substancja nie spowodowała szkód w Dunaju - powiedział w piątek rzecznik węgierskich służb ratunkowych Tibor Dobson.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ostro zaprotestował w liście do swojego rosyjskiego odpowiednika Dmitrija Miedwiediewa przeciwko przeszkodom, jakie - według Paryża - stwarza Moskwa francuskim eksporterom wołowiny.

- Benedykt XVI przyjął w piątek na prywatnej audiencji prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Obserwatorzy zwracają uwagę, że prywatna rozmowa papieża z francuskim przywódcą trwała wyjątkowo długo, bo aż 33 minuty.

- Ksiądz katolicki Philippe Verdin, uznawany za powiernika prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, uważa go za "człowieka o wielkiej potrzebie duchowości". Duchowny powiedział w wywiadzie dla piątkowego "Le Parisien", że prezydent modli się i wierzy w życie po śmierci.

- Następcą przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Ila będzie jego syn Kim Dzong Un - potwierdził w rozmowie z telewizją APTN Jang Hiong Sop, wysokiej rangi przedstawiciel rządzącej Partii Pracy Korei.

- Przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej Irena Degutiene podkreśliła w piątek, że dopóki Ukraina nie stanie się pełnoprawnym członkiem UE, budowa wspólnego bezpieczeństwa europejskiego nie zostanie ukończona.

- Gubernator prowincji Kunduz w północnym Afganistanie i 15 innych osób zginęło w zamachu bombowym, do którego doszło podczas piątkowych modłów w meczecie w sąsiedniej prowincji Tachar - poinformowała policja. Eksplozja miała miejsce w meczecie Szirkat.

- Przyznanie w piątek Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo jest sprzeczne z celami fundatora tego wyróżnienia Alfreda Nobla - poinformowały władze ChRL.

- Były czeski prezydent Vaclav Havel wyraził się w piątek z uznaniem o przyznaniu tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu literatowi i obrońcy praw człowieka Liu Xiaobo, zaznaczając, że Komitet Noblowski nie dał się zastraszyć chińskimi groźbami.

- Niemiecki rząd pogratulował w piątek laureatowi tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo i zaapelował do chińskich władz o zwolnienie go z więzienia.

- Doradca prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, emerytowany generał Jim Jones ogłosił w piątek rezygnację ze stanowiska. Jego następcą będzie Tom Donilon.

- Królowa Holandii Beatrix Wilhelmina Armgard powierzyła misję utworzenia rządu Markowi Rutte z liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) - poinformowały rządowe służby prasowe.

- W narodowych archiwach Szkocji w Edynburgu odnaleziono uważany za bezpowrotnie zaginiony manuskrypt koncertu na flet włoskiego kompozytora barokowego Antonio Vivaldiego (1678-1741) - donoszą szkockie media.

- Sytuacja na Węgrzech jest już opanowana, nie dojdzie do zanieczyszczenia Dunaju - zapewnił w piątek węgierski premier Viktor Orban w Sofii, gdzie przebywa z jednodniową wizytą roboczą.

- Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego wycieku czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgrzech - poinformowały w piątek źródła węgierskie.

- Zatrudniając Rosjanina na stanowisku szefa swej ochrony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zrobił najlepszy prezent rosyjskiemu wywiadowi - oświadczył w piątek były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ołeksandr Skypalski.

- Siarhiej Hajdukiewicz, szef Partii Liberalno-Demokratycznej - białoruskiej odpowiedniczki rosyjskiej partii Władimira Żyrinowskiego - niespodziewanie poinformował w piątek Centralną Komisję Wyborczą, że rezygnuje z ubiegania się o prezydenturę.

- Unia Europejska i Rada Europy wspólnie potępiły w piątek stosowanie kary śmierci na Białorusi i zapowiedziały działania na rzecz jej zniesienia w tym ostatnim kraju Europy, gdzie jest ona wykonywana. Okazją jest przypadajacy w niedzielę Dzień przeciw Karze Śmierci.

- Maltański chemikaliowiec, wiozący 6 tys. ton rozpuszczalnika, który w piątek najprawdopodobniej zderzył się ze statkiem towarowym u wybrzeży Bretanii, jest obecnie holowany do brzegu. Nie doszło do skażenia środowiska - zapewnił armator jednostki.

- Działacze opozycyjnej ukraińskiej partii Batkiwszczyna, którzy już cztery dni prowadzą głodówkę we Lwowie, domagając się uczciwych wyborów władz lokalnych, zwrócili się do prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, by nie dopuścił do ograniczenia demokracji na Ukrainie.

- Operator londyńskiego metra TfL (Transport for London) potwierdził plany zwolnienia dalszych 800 pracowników oprócz 800, których zwolnienie ogłosił wcześniej. Związkowcy grożą nowym strajkiem tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

- W Rzymie nasilają się apele o to, by jak najszybciej doprowadzić do usunięcia z miejscowej bazyliki świętego Apolinarego grobowca Enrico de Pedisa, szefa groźnej grupy przestępczej znanej jako Banda della Magliana.

- Z baletu wiedeńskiej Staatsoper wyrzucono balerinę, która mimo ostrzeżeń, pozowała nago dla jednego z kolorowych czasopism dla panów. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)