Trwa ładowanie...
dehl4ox

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 11 października, 20.00

...

dehl4ox
dehl4ox

11.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Irańskie władze aresztowały dwóch Niemców oskarżonych o przeprowadzenie wywiadu z synem Sakineh Mohamadi Asztiani, Iranki skazanej na ukamienowanie za cudzołóstwo - poinformował w poniedziałek prokurator generalny Iranu.

- O północy z wtorku na środę czasu miejscowego (godz. 5 rano czasu polskiego) ratownicy przystąpią do uwalniania 33 górników od 5 sierpnia uwięzionych ponad 600 m pod ziemią w kopalni San Jose na północy Chile - podała w poniedziałek agencja Reutera.

- Dawny czeski dysydent, były prezydent Czechosłowacji i Czech, Vaclav Havel wezwał w poniedziałek władze Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) do uwolnienia z więzienia Liu Xiaobo, który przed kilkoma dniami otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

dehl4ox

- Chińscy dysydenci na uchodźstwie w USA, w tym Wei Jingsheng, zakwestionowali słuszność przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, uznając, że jest zbyt umiarkowany, inni jednak chwalą odwagę tego opozycjonisty, który pozostaje w kraju.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu zadeklarował w poniedziałek gotowość ponownego zamrożenia budowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, pod warunkiem, że strona palestyńska uzna Izrael jako państwo żydowskie. Palestyńczycy ofertę odrzucili.

- Partia rządząca "Jedna Rosja" obwieściła swój triumf w niedzielnych wyborach regionalnych i lokalnych. Wybory były pokazem siły Władimira Putina, który może powrócić na Kreml po wyborach prezydenckich za półtora roku.

- Skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe) zajęła drugie miejsce w wyborach regionalnych w Wiedniu, uzyskując w niedzielę 27,1 proc. głosów. Posługująca się w kampanii wyborczej hasłami antyislamskimi partia przegrała jedynie z socjaldemokratami.

dehl4ox

- Moskiewski Sąd Miejski odroczył do 2 listopada rozpatrywanie skargi stowarzyszenia Memoriał na utajnienie postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW)
Rosji z 21 września 2004 roku o umorzeniu śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 r.

- Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj potwierdził, że prowadzi nieoficjalne rozmowy z talibami na temat zaprowadzenia pokoju w targanym wojną kraju.

- Po przeliczeniu około 91 procent głosów nacjonalistyczna partia Ata-Żurt (Ojczyzna), skupiająca zwolenników obalonego w kwietniu prezydenta Kurmanbeka Bakijewa, prowadzi w wyborach parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę w Kirgistanie.

dehl4ox

- Awaryjna zapora uszczelniająca zbiornik z toksyczną substancją z huty aluminium w mieście Ajka na zachodzie Węgrzech ma zostać zbudowana do wtorku - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy premiera Węgier Viktora Orbana, Peter Szijarto.

- Węgierska policja zatrzymała na 72 godziny Zoltana Bakonyia, szefa produkującej aluminium prywatnej firmy MAL Zrt, z której zakładu w miejscowości Ajka nastąpił wyciek czerwonego szlamu - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka rządu Anna Nagy.

- Litwa nie ma wyboru, powinna współpracować z Polską i nie koncentrować się jedynie na problemach mniejszości narodowych - ocenili w poniedziałek posłowie komitetu spraw zagranicznych litewskiego Sejmu po spotkaniu z prezydent Dalią Grybauskaite.

dehl4ox

- Ministrowie obrony państw NATO mają uzgodnić w czwartek reformę struktur dowodzenia Sojuszu, tak by w kryzysie szukać oszczędności. Liczba etatów ma zmaleć o ok. 3 tys., a natowskich agencji - z 14 do trzech. Cięcia na razie ominą Polskę.

- Ministrowie obrony Japonii i Chin ustanowili w poniedziałek specjalny system kontaktów w celu uniknięcia kryzysu, jaki miał miejsce we wrześniu w związku z kolizją chińskiego trawlera z japońskimi łodziami patrolowymi na wodach Morza Wschodniochińskiego.

- Prezydent Korei Południowej Li Miung Bak powiedział w poniedziałek, że jest jasne, iż władzę po przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ilu przejmie jego najmłodszy syn Kim Dzong Un.

dehl4ox

- Chiny zainwestują na Białorusi 3,5 mld dolarów - odpowiednie umowy podpisała w poniedziałek w Pekinie delegacja, której przewodniczy prezydent Alaksandr Łukaszenka. Zawarto umowy w energetyce, budownictwie, przemyśle i infrakturze transportowej.

- Północnoafrykański odłam Al-Kaidy domaga się m.in. wycofania zakazu noszenia burek we Francji, uwolnienia bojowników oraz 7 mln euro w zamian za wypuszczenie na wolność siedmiu zakładników przetrzymywanych od połowy września - podała telewizja Al-Arabija.

- Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger wychwalał w poniedziałek "nadzwyczajny potencjał" Rosji, która zamierza utworzyć pod Moskwą swoją własną Dolinę Krzemową i jest, jak powiedział, "kopalnią złota" dla zagranicznych inwestorów. (PAP)

mln/ jtt/ asa/

dehl4ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dehl4ox