Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 15 marca, 17.00

...

15.03.2010 | aktual.: 15.03.2010 17:24

15.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin oświadczył, że bez oficjalnych informacji na temat planowanego przyjazdu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia do Katynia strona rosyjska nie może uruchomić procedury przygotowań do tej wizyty.

- Ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin zaprzeczył, jakoby Rosja, zapraszając premiera RP Donalda Tuska do Katynia, chciała odnieść jakieś korzyści z konfrontacji między szefem polskiego rządu a prezydentem Lechem Kaczyńskim.

- Ministrowie spraw zagranicznych m.in. Francji, Włoch, Hiszpanii i Szwecji zaoferowali w weekend szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, że pomogą jej jako specjali wysłannicy UE, jeśli Brytyjka nie będzie mogła osobiście udać się z misją za granicę.

- Zwycięstwo lewicy, dotkliwa porażka rządzącej centroprawicy i powrót do gry nacjonalistów Le Pena - tak komentują niedzielną pierwszą turę wyborów regionalnych francuskie media. Podkreślają także wysoką absencję wyborczą.

- Stosunki amerykańsko-izraelskie są najgorsze od 35 lat z powodu planu budowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, co grozi zaprzepaszczeniem wysiłków pokojowych z Palestyńczykami - oświadczył w poniedziałek ambasador Izraela w Waszyngtonie Michael Oren.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała w poniedziałek izraelskie plany budowy osiedli w arabskiej wschodniej części Jerozolimy. Na konferencji prasowej oceniła również, że nadszedł czas na zaostrzenie sankcji przeciw Iranowi.

- W wyborach regionalnych partia premiera Władimira Putina Jedna Rosja zgodnie z przewidywaniami prawie wszędzie utrzymała wiodącą pozycję, odnotowując jednak gorsze wyniki niż w 2007 r. Mimo niezadowolenie społecznego w niedzielę zdobyła od 43 do 70 proc. głosów.

- Rosja zdecydowanie odrzuciła w poniedziałek ewentualność częściowego połączenia konkurencyjnych gazociągów Nabucco i South Stream, promowaną przez dyrektora generalnego włoskiego koncernu ENI w celu redukcji kosztów obu projektów.

- Na przylądku Canaveral, na Florydzie dokonano podczas weekendu pomyślnej próby silników rakiety Falcon 9, pierwszego skonstruowanego przez prywatną firmę pojazdu kosmicznego, który ma przewozić ładunki - a w przyszłości także ludzi - na orbitę okołoziemską.

- 69 osób zostało zatrzymanych w poniedziałek w kilku krajach europejskich w ramach operacji przeciwko mafii rosyjskiej. Dziennik "El Mundo" informuje, że poza Hiszpanią operacja objęła także Francję, Włochy, Austrię, Szwajcarię i Niemcy.

- Blisko 20 lat po zjednoczeniu Niemiec co czwarty mieszkaniec tego kraju przyznaje, że zdarza mu się tęsknić za murem berlińskim - wynika z sondażu ośrodka Emnid, opublikowanego w poniedziałek przez niemiecki dziennik "Bild".

- Amerykanka polskiego pochodzenia, Brigid Pasulka, została wyróżniona tegoroczną nagrodą Fundacji Hemingwaya (Hemingway Foundation/PEN Award) za debiut literacki, powieść "Dawno, dawno temu i zasadniczo prawdziwe" (A long, long time ago and essentially true).

- W Filharmonii Narodowej w Kijowie rozpoczęły się obchody Roku Chopinowskiego na Ukrainie. Inaugurację, która odbyła się w niedzielę wieczorem, uświetnił koncert polskiego pianisty Jana Krzysztofa Broi.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że papież Benedykt XVI wspiera niemiecki Kościół katolicki w wysiłkach na rzecz wyjaśnienia skandalu wokół nadużyć seksualnych wobec dzieci - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu.

- Cyklon Tomas o prędkości 170 km/godz, a w porywach do 250 km/godz, nawiedził w poniedziałek archipelag wysp Fidżi pustosząc pola uprawne i niszcząc lub uszkadzając setki domów.

(PAP)

mln/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)