Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 17 stycznia, 20.00

...

17.01.2011 | aktual.: 17.01.2011 20:23

17.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Mohammed Ghannuszi, ostatni premier obalonego prezydenta Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego ogłosił w poniedziałek utworzenie rządu jedności narodowej, w którym otrzymali stanowiska trzej przywódcy partii opozycyjnych.

- Pierwszy list z aresztu od Uładzimira Niaklajeua, byłego kandydata na prezydenta Białorusi, dostała w poniedziałek jego żona Wolha - podało Radio Swaboda. Niaklajeu jest w areszcie śledczym KGB w Mińsku od nocy po wyborach prezydenckich 19 grudnia.

­- Francuski fotograf Lucas Mebrouk Dolega, ranny w piątek podczas zamieszek w Tunisie, zmarł w poniedziałek po południu - poinformowała PAP Europejska Agencja Fotograficzna (EPA). Wcześniej do mediów docierały sprzeczne doniesienia na temat stanu Dolegi.

- Ukraina i Białoruś podpisały dwuletnią umowę o gwarantowanym przesyle 4 mln ton ropy naftowej rocznie, która ma popłynąć rurociągiem Odessa-Brody do rafinerii w białoruskim Mozyrzu.

- Unia Europejska zaoferowała w poniedziałek natychmiastową pomoc Tunezji w przygotowaniu wolnych wyborów, tak by ustabilizować sytuację po opuszczeniu kraju przez prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego, a także - możliwość wzmocnienia stosunków dwustronnych.

- Były szwajcarski bankier Rudolf Elmer przekazał w poniedziałek założycielowi Wikileaks Julianowi Assanage'owi płyty CD zawierające dane o nadużywaniu rajów podatkowych przez banki. W środę Elmer stanie przed szwajcarskim sądem.

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił w poniedziałek, że dyskusja o zwiększeniu funduszu dla ratowania krajów strefy euro jest niepotrzebna i prowadzi jedynie do niepewności na rynkach.

- Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild", że w swoim wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu będzie bronił kontrowersyjnej i krytykowanej w UE węgierskiej ustawy medialnej.

- Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział w poniedziałek w Warszawie, że liczy na to, iż Polska podczas prezydencji w Unii Europejskiej, którą będzie sprawować w drugiej połowie 2011 roku, wniesie wkład w rozwój Wspólnoty.

- Minister obrony Izraela Ehud Barak zamierza w poniedziałek ogłosić, że występuje z Partii Pracy, której dotychczas przewodzi; wraz z czterema innymi parlamentarzystami chce utworzyć nową formację - poinformowały izraelskie media.

- Izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że wystąpienie ministra obrony Ehuda Baraka z kierowanej przez niego Partii Pracy wzmocniło koalicję rządzącą. Partia Pracy tworzy koalicję z partią Netanjahu - Likudem.

- W centrum Tunisu w poniedziałek około tysiąca ludzi protestowało przeciwko partii rządzącej - Zgromadzeniu Demokratyczno-Konstytucyjnemu (RCD). Tunezyjskie siły bezpieczeństwa strzałami w powietrze i działkami wodnymi usiłowały rozpędzić tłum.

- Główne francuskie biura podróży postanowiły w poniedziałek zawiesić do końca tego tygodnia wycieczki do Tunezji z powodu przewrotu politycznego w tym kraju. Wieczorem do Francji powróci ostatnia grupa z około 9 tys. ewakuowanych z Tunezji turystów.

- Żona obalonego prezydenta Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego uciekła wraz z nim z kraju, zabierając ze sobą półtorej tony złota - pisze w poniedziałek w wydaniu internetowym francuski "Le Monde", powołując się na informacje służb wywiadowczych.

- Referendum w sprawie niepodległości południowego Sudanu, które zakończyło się w sobotę, było - zdaniem europejskich obserwatorów - wiarygodne i dobrze zorganizowane.

- Największy chiński bank ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) otworzył w poniedziałek pięć nowych oddziałów w Europie: w Amsterdamie, Brukseli, Paryżu, Madrycie i Mediolanie.

- Liczba skonfiskowanych w 2010 roku fałszywych banknotów euro spadła po raz pierwszy od czterech lat - podał w poniedziałek Europejski Bank Centralny (EBC).

- Światowa turystyka odnotowała wzrost w 2010 roku - o 6,7 proc. w turystyce przyjazdowej, choć przewidywano wzrost na poziomie 5-6 proc. - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO).

- Hiszpania domaga się od Stanów Zjednoczonych niezwłocznego usunięcia dziesiątków tysięcy ton ziemi w Palomares, skażonej plutonem z amerykańskich bomb wodorowych, które w 1966 roku spadły tam z amerykańskiego samolotu.

- Na Kubie ruszył w poniedziałek proces dyrekcji i lekarzy szpitala psychiatrycznego w Hawanie, w którym rok temu 26 pacjentów zmarło z powodu zimna i zaniedbań personelu.

- Po raz dwudziesty piąty Ameryka obchodzi w poniedziałek doroczne święto Martina Luthera Kinga, na cześć przywódcy murzyńskiego ruchu walki o prawa obywatelskie, zamordowanego w zamachu w 1968 roku. Jego rocznica urodzin przypada 15 stycznia.

- Protest tysięcy osób wstrzymał w zeszłym tygodniu budowę sztucznej wyspy na południu Chin - poinformowała w poniedziałek oficjalna agencja Xinhua. Projekt to część planu przekształcenia do 2020 roku prowincji Hajnan w międzynarodowe centrum turystyczne.

- Polski statek pod cypryjską banderą płynie ratować dwóch włoskich żeglarzy, których katamaran przewrócił się na Atlantyku. Według włoskiej agencji ANSA, pomoc ma dotrzeć do rozbitków za 6-7 godzin. (PAP)

osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)