Trwa ładowanie...
d3nwos1

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 18 kwietnia, 20.00

...

d3nwos1
d3nwos1

18.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Dwunastu irańskich inżynierów zostało porwanych przez uzbrojonych napastników w Afganistanie - poinformował w poniedziałek rzecznik MSZ Iranu Ramin Mehmanparast.

- Wielka Brytania sfinansuje ewakuację około 5 tys. osób z oblężonej przez siły Muammara Kadafiego Misraty - poinformował w poniedziałek rzecznik brytyjskiej misji przy ONZ. Tymczasem według powstańców tego dnia w Misracie zginęły cztery osoby.

- Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił w poniedziałek możliwość rozpatrzenia sprawy pięciu chińskich Ujgurów, którzy od prawie dziewięciu lat przebywają w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie, mimo że zostali oczyszczeni z zarzutów o terroryzm.

d3nwos1

- Francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant oświadczył w poniedziałek, że blokując napływ tunezyjskich imigrantów do Francji rząd w Paryżu nie złamał układu z Schengen. Szef MSW odpowiedział w ten sposób na ostrą krytykę ze strony Włoch.

- Francja miała prawo czasowo zatrzymać ruch pociągów z Włoch z powodu planowanej na granicy manifestacji - oceniła w poniedziałek komisarz UE ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem, podkreślając zarazem, że w żadnym razie nie jest to koniec układu z Schengen. "Nie, to nie jest koniec Schengen" - zapewniła na konferencji prasowej Malmstroem komentując artykuł w hiszpańskim dzienniku "El Pais" o włosko-francuskim sporze o imigrantów z Tunezji i zapowiedziach przywrócenia kontroli na wewnętrznych granicach w UE.

- Ponad milion studentów z Chin uczęszcza na zagraniczne uniwersytety. To światowy rekord - donosi w poniedziałek BBC. Największą popularnością wśród chińskich studentów cieszą się uczelnie w krajach anglojęzycznych

- Ekolodzy, którzy domagają się zamknięcia najstarszej francuskiej elektrowni atomowej w Fessenheim, w Alzacji, ogłosili w poniedziałek rozpoczęcie rotacyjnego strajku głodowego.

d3nwos1

- Prezydent Barack Obama wyrusza w tym tygodniu w kilkudniową podróż po kraju, w czasie której będzie przekonywał Amerykanów do swojego planu redukcji deficytu i długu publicznego, ogłoszonego kilka dni temu w Waszyngtonie.

- Na północy Nigerii, zamieszkanej głównie przez muzułmanów, wybuchły w poniedziałek zamieszki. Według Czerwonego Krzyża, wiele osób zginęło, gdy młodzi ludzie, niezadowoleni ze zwycięstwa Goodlucka Jonathana w wyborach prezydenckich, podpalali kościoły i domy.

- Przed beatyfikacją Jana Pawła II 1 maja żaden autokar z pielgrzymami nie zostanie wpuszczony w rejon Watykanu - taki plan organizacji uroczystości opracowały władze Rzymu. Zapowiedziano utworzenie 40 parkingów dla ponad 5 tys. autokarów z wiernymi.

d3nwos1

- Studenci podpalili siedzibę rządzącego w Burkinie Faso Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu (CDP) w mieście Kudugu w środkowej części kraju - poinformowała w poniedziałek tamtejsza telewizja państwowa.

- Związek Polaków na Litwie (ZPL) wystosował w poniedziałek list otwarty "Do przyjaciół Litwinów", w którym wyraża radość, iż grono litewskich intelektualistów wzywa do zaprzestania sporów między obu narodami.

- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oskarżył Stany Zjednoczone o powodowanie napięć między Iranem a Arabami, lecz - jak podkreślił - ich "plan się nie powiedzie". Przemówienie szefa irańskiego państwa z okazji dnia wojska transmitowała telewizja.

d3nwos1

- Podczas poniedziałkowego pogrzebu 8 demonstrantów, zastrzelonych w niedzielę w mieście Homs w środkowej Syrii, tysiące ludzi domagały się ustąpienia prezydenta Baszara al-Asada, który firmuje jedną z najsurowszych dyktatur w świecie arabskim.

- Ok. 1000 osób zginęło, a 3000 zostało rannych w walkach, które trwają od końca lutego w libijskiej Misracie - poinformowały w poniedziałek źródła szpitalne w tym mieście, gdzie partyzanci otoczeni są przez siły lojalne wobec przywódcy Libii Muammara Kadafiego.

- Rosja chce zakończyć negocjacje w sprawie pożyczki dla Białorusi w ciągu miesiąca, proponując warunki podobne do typowych dla programów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - oświadczył w czasie weekendu rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin.

d3nwos1

- Politycy największych fińskich partii zgodnie twierdzą, że trzeci wynik populistycznej partii Prawdziwi Finowie, która w niedzielnych wyborach parlamentarnych zdobyła aż 19 proc. głosów, daje jej prawo do współrządzenia.

- Grecja nie potrzebuje restrukturyzacji swego zadłużenia, a posunięcie takie miałoby katastrofalne skutki, uderzając w banki i fundusze emerytalne oraz blokując dostęp do rynków kapitałowych - oświadczył w poniedziałek prezes centralnego Banku Grecji Jeorjos Prowopulos.

- Białoruskie media podają w poniedziałek za źródłami rosyjskimi nazwiska podejrzanych o dokonany przed tygodniem zamach w mińskim metrze, w którym zginęło 13 osób. Według mediów są to Dźmitry Kanawałau i Uład Kawaliou z Witebska, obaj w wieku 25 lat.

d3nwos1

- Minister obrony Francji Gerard Longuet, przebywający z wizytą w Afganistanie, był celem poniedziałkowego zamachu w budynku resortu obrony w Kabulu - poinformował rzecznik talibów. Francuza nie było w budynku, kiedy doszło do ataku.

- Obecne stosunki z Polską są największą porażką litewskiej polityki zagranicznej - ocenił były premier Litwy, poseł partii socjaldemokratycznej Gediminas Kirkilas w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Lietuvos Żinios".

- Ekshumacje polskich ofiar zbrodni katyńskiej pochowanych w lesie w Bykowni pod Kijowem ruszą w przyszłym tygodniu - poinformował w poniedziałek PAP prof. Andrzej Kola, który kieruje zespołem poszukiwawczym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM).

- W interesie Gruzji jest "pomyślne przeprowadzenie negocjacji na temat wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - powiedziała w poniedziałek dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Nino Kałandadze.

- Premier Donald Tusk przybył w poniedziałek z jednodniową wizytą do Wielkiej Brytanii. Z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem będzie rozmawiał m.in. o współpracy w ramach Unii Europejskiej, priorytetach polskiej prezydencji oraz sytuacji w Afryce Płn.

- Ponad połowa Palestyńczyków sprzeciwia się walce zbrojnej przeciwko Izraelowi - wynika z sondażu przeprowadzonego przez palestyński instytut badania opinii publicznej.

- Po otwarciu niemieckiego rynku pracy 1 maja tego roku do Niemiec przyjedzie więcej fachowców ze wschodnioeuropejskich państw UE - oceniła w poniedziałek w rozmowie z telewizją ZDF niemiecka minister pracy Ursula von der Leyen.

- KE zapowiedziała w poniedziałek, że zmieni kontrowersyjną dyrektywę o przechowywaniu danych telekomunikacyjnych, wykorzystywanych w śledztwach. W obecnej formie dyrektywa niewystarczająco gwarantuje prawo do prywatności, a kraje zbyt różnorodnie ją wdrożyły.

- 110 milionów euro wydzieli Komisja Europejska na projekty, związane z zabezpieczeniem elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, w której 25 lat temu doszło do wybuchu reaktora - oświadczył w poniedziałek w Kijowie przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.

- Od spotkania z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem rozpocznie we wtorek swą jednodniową wizytę w Kijowie prezydent Bronisław Komorowski - dowiedziała się PAP w ambasadzie RP na Ukrainie.

- Pomiary wykonane w poniedziałek w dwóch budynkach reaktorów uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I przez roboty wykazały, że poziom promieniowanie jest wciąż zbyt wysoki, by mogli tam pracować ludzie.

- Wątpię, by we Włodzimierzu Wołyńskim pochowane były polskie ofiary zbrodni katyńskiej - oświadczył w poniedziałek PAP Ołeksij Złatohorski, kierownik ukraińskiej ekspedycji archeologicznej, która odnalazła masowe pochówki w tym mieście.

- Węgierski parlament zatwierdził w poniedziałek nową konstytucję głosami rządzącej centroprawicy Fidesz-KDNP, która ma dwie trzecie miejsc w parlamencie.

- Japońscy producenci samochodów zaczęli mierzyć stopień napromieniowania pojazdów na eksport, by wyciszyć pogłoski o możliwym skażeniu aut z powodu uszkodzenia elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowała w poniedziałek organizacja producentów samochodów.

- Unia Europejska i Ukraina chcą, by negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej zakończyły się jeszcze w tym roku - oświadczył w poniedziałek w Kijowie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

- Sąd w Mediolanie uniewinnił w poniedziałek amerykańskie banki Morgan Stanley, Citigroup, Bank of America oraz niemiecki Deutsche Bank, a także ich pięciu przedstawicieli oskarżonych o udział w oszukańczym bankructwie włoskiego koncernu spożywczego Parmalat.

- Dwunastoletnia dziewczynka usiłowała obrabować sklep w amerykańskim stanie Michigan, ale próba się nie powiodła. Grozi jej sprawa przed sądem dla nieletnich za napad z bronią w ręku.

(PAP)

zdz/ jtt/ asa/

d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1