Trwa ładowanie...
d2u1407

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 19 grudnia, 20.00

...

Share
d2u1407

19.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Po śmierci byłego prezydenta Vaclava Havla będzie obowiązywała w Czechach trzydniowa żałoba narodowa - oświadczył w poniedziałek rząd w Pradze.

- "To wie tylko Wszechmogący" - tak odpowiedział dyrektor Instytutu Dalekiego Wschodu Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN) Michaił Titarienko, zapytany w poniedziałek przez radio Echo Moskwy, jak będzie się rozwijać sytuacja w Korei Płn. po śmierci Kim Dzong Ila. Titarienko, mający opinię znawcy KRLD, wyraził pogląd, że wydarzenia w Phenianie będą się toczyć według podobnego scenariusza, jak po śmierci Kim Ir Sena w 1994 roku.

- Prezydent Serbii Boris Tadić zaproponował w poniedziałek rozwiązanie problemu Kosowa według wzorca irlandzkiego dodając, że choć Irlandia nie uznaje podziału swego terytorium, to jest członkiem Unii Europejskiej.

d2u1407

- Unia Europejska nie ma skrytych zamiarów wobec londyńskiego City, jednego z największych centrów finansowych świata - zapewnił w Londynie minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle po rozmowach ze swym brytyjskim odpowiednikiem Williamem Hague'em.

- Czechy i Ukraina rozwiązały dzielące je problemy, które wynikły po udzieleniu na początku roku przez stronę czeską azylu byłemu ukraińskiemu ministrowi gospodarki. Premierzy obu krajów zapewnili w poniedziałek, że relacje między Pragą a Kijowem uległy poprawie.

- Białoruska milicja przystąpiła do zatrzymania około 200 osób, które zebrały się w poniedziałek na Placu Niepodległości w Mińsku, by uczcić rocznicę zdławienia protestu po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 roku - poinformował portal Karta'97.

- "Poważnym sukcesem" nazwał prezydent Bronisław Komorowski zakończenie w poniedziałek negocjacji między UE a Ukrainą w sprawie umowy stowarzyszeniowej zastrzegając, że Polska chciałaby, aby proces integracji Ukrainy ze Wspólnotą zachodził szybciej.

d2u1407

- Dziesiątki dezerterów zostały zastrzelone w poniedziałek w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii podczas próby opuszczenia posterunków i przyłączenia się do powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - podali działacze praw człowieka.

- Iracki wymiar sprawiedliwości wydał nakaz aresztowania sunnickiego wiceprezydenta państwa Tarika al-Haszimiego, któremu zarzuca się powiązania z terrorystami - poinformowały w poniedziałek władze Iraku.

- Federalne Biuro Śledcze (FBI)
podało w opublikowanym w poniedziałek raporcie, że w tym roku spadła w USA liczba brutalnych przestępstw. Statystyki morderstw wykazały spadek o 5,1 procent, a innych brutalnych przestępstw - o 5,7 proc. w stosunku do roku 2010.

- W Kongresie USA przeciąga się spór o planowane przedłużenie obniżki podatków od płac na ubezpieczenia społeczne, która ma spełnić rolę bodźca zachęcającego do zwiększenia konsumpcji, co powinno pobudzić koniunkturę gospodarki.

d2u1407

- Większość z 28 - głównie europejskich - państw nie spełniła żądań dotyczących powiadomienia, zgodnie z zasadami swobodnego dostępu do informacji, o swym udziale w tajnych lotach CIA - orzekły w poniedziałek dwie organizacje obrońców praw człowieka.

- Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il zmarł w sobotę w wieku 69 lat w rezultacie zawału serca, w warunkach "wielkiego napięcia umysłowego i fizycznego" - poinformowała w poniedziałek północnokoreańska telewizja.

- Jako "wielkiego następcę" zmarłego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila określiła w poniedziałek jego syna Kim Dzong Una państwowa północnokoreańska agencja KCNA. Światowe agencje komentują te słowa jako wskazówkę, że to on będzie nowym liderem kraju.

- Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek próbę z pociskiem rakietowym krótkiego zasięgu na swym wschodnim wybrzeżu - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Zbiegło się to z ogłoszeniem śmierci północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila.

d2u1407

- Rząd Japonii prowadzi konsultacje z USA i Koreą Płd. po śmierci Kim Dzong Ila - poinformowano w Tokio. Polecono też siłom zbrojnym wzmożenie czujności.

- Władze Czech wystawiły w poniedziałek w Pradze na widok publiczny trumnę z ciałem zmarłego w niedzielę byłego prezydenta Czech Vaclava Havla.

- Pogrzeb byłego prezydenta Czech Vaclava Havla odbędzie się w piątek w południe - podała w poniedziałek kancelaria prezydencka. Uroczystość będzie miała miejsce w praskiej katedrze św. Wita - wstępnie ustalili obecny prezydent Czech oraz wdowa po Havlu, Dagmar.

- Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow określił zmarłego w niedzielę byłego prezydenta Czech Vaclava Havla jako "męża stanu i człowieka wiernego wysokim, światłym, humanistycznym wartościom, a także otwartego na fundamentalny, konstruktywny dialog".

d2u1407

- Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał w poniedziałek w Szanghaju chińskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, reklamując nasz kraj jako jeden z najlepiej rozwijających się w Unii Europejskiej w dobie obecnego kryzysu gospodarczego.

- Nowy rząd Hiszpanii przyjmie 30 grudnia program pilnych reform gospodarczych i budżetowych - powiedział w poniedziałek w parlamencie przyszły premier tego kraju Mariano Rajoy. Ostrzegł, że kraj czekają bardzo trudne czasy.

- Unia Europejska opowiada się za jak najszybszym parafowaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, lecz jest zaniepokojona upolitycznieniem sądownictwa w tym kraju - oświadczył w poniedziałek w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

- Skazana na 7 lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła, że pozostaje zwolenniczką integracji europejskiej kraju. Oceniła jednak, że obecne władze robią wszystko, by nie podążać tym kursem.

d2u1407

- Najwyższa Rada Wojskowa, rządząca Egiptem od obalenia w lutym prezydenta Hosniego Mubaraka, ogłosiła w poniedziałek, że wykryła plan, który miał na celu popalenie Zgromadzenia Ludowego. Budynek parlamentu mieści się na placu Tahrir w Kairze.

- Do 16 wzrosła liczba ofiar niedzielnej katastrofy platformy wiertniczej Kolskaja na Morzu Ochockim na rosyjskim Dalekim Wschodzie - poinformowała w poniedziałek Federalna Agencja Transportu Morskiego i Rzecznego. Los 37 osób jest nieznany.

- Ława przysięgłych sądu karnego w Leeds (Anglia) uznała w poniedziałek 25-letniego Polaka, Marcina K., za winnego próby zabójstwa partnerki, którą mężczyzna zakopał żywcem po uprzednim obezwładnieniu paralizatorem, zakneblowaniu i skrępowaniu taśmą.

- Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, która nawiedziła w piątek Filipiny, osiągnął w poniedziałek wieczorem 927 osób. "Przestaliśmy liczyć zaginionych" - poinformował w komunikacie przedstawiciel krajowego centrum kryzysowego Benito Ramos.

- Na Sycylii karabinierzy odnaleźli skradziony 35 lat temu skuter. Z wiadomością o swym odkryciu zadzwonili do właściciela jednośladu, który nie może już zbytnio nacieszyć się ukochaną niegdyś vespą - ma bowiem 84 lata.

- Czeska policja poinformowała w poniedziałek o odnalezieniu skradzionych przed miesiącem płócien malarza Emila Filli, należących do najcenniejszych w kraju. W związku z kradzieżą aresztowano sześć osób - dodała.

(PAP)

pif/ now/ asa/

d2u1407

Podziel się opinią

Share
d2u1407
d2u1407