Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 19 lipca, 20.00
...
19.07.2010 | aktual.: 19.07.2010 20:23
19.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Minister Krzysztof Kwiatkowski podczas wizyty w Rosji zabiegał o to, aby polskie wnioski o pomoc prawną, szczególnie te dotyczące przekazania akt z sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, były traktowane priorytetowo - podało Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi ponownie obraził wiceprzewodniczącą Izby Deputowanych Rosy Bindi z opozycyjnej Partii Demokratycznej - podały w poniedziałek włoskie media. Studentkom jednej z uczelni powiedział, że nie są podobne do Bindi.
- Wbrew zastrzeżeniom Kościoła prezydent Irlandii Mary McAleese podpisała w poniedziałek przyjętą przez parlament 1 lipca ustawę o cywilnych związkach partnerskich między osobami tej samej płci, zatwierdzoną przez Senat 8 lipca.
- Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, zaaprobowała w poniedziałek nową ustawę rozszerzającą uprawnienia Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), następczyni radzieckiego KGB.
- Brytyjski premier David Cameron przedstawił w poniedziałek w Liverpoolu szczegóły inicjatywy "Wielkiego Społeczeństwa", zakładającej zwiększenie obywatelskiej aktywności przy jednoczesnej redukcji zadań wykonywanych obecnie przez aparat państwowy.
- Turecka prokuratura oskarżyła 196 osób, w tym czynnych i emerytowanych wojskowych, w ramach śledztwa dotyczącego próby obalenia w 2003 r. rządu konserwatywnych islamistów - poinformowała w poniedziałek prasa turecka.
- Serbskie partie opozycyjne nasiliły w poniedziałek naciski na rząd, domagając się zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu, aby określić stanowisko państwa po planowanym na czwartek orzeczeniu MTS ws. legalności odłączenia się Kosowa od Serbii w 2008 roku.
- Stolica Ukrainy, Kijów, walczy z rekordowymi upałami. Według meteorologów tak ciepło nie było tu od 129 lat. W niedzielę temperatura wyniosła w cieniu 35,3 stopnia Celsjusza - podał w poniedziałek szef ukraińskiego centrum meteorologii Mykoła Kulbida.
- Eunice Bowman, najstarsza mieszkanka Wielkiej Brytanii, zmarła w piątek w domu opieki w Gateshead - podała w poniedziałek BBC. Za miesiąc skończyłaby 112 lat.
- Były prezydent Mołdawii Vladimir Voronin nie może kandydować w najbliższych wyborach szefa państwa - zdecydował w poniedziałek Sąd Konstytucyjny. Voronin był prezydentem w latach 2001-2009. Obecnie p.o. prezydenta jest Mihai Ghimpu, przewodniczący parlamentu.
- Na 6,4 mld euro opiewają ogłoszone w poniedziałek przez Komisję Europejską konkursy na dofinansowanie badań naukowych z 7. Programu Ramowego UE. Dotychczasowy udział polskich jednostek badawczych i firm w 7-letnim programie wartości 50 mld euro jest niewielki.
- Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, otwierając 3. światową konferencję przewodniczących parlamentów zorganizowaną przez Unię Międzyparlamentarną, wezwał w poniedziałek jej uczestników do współpracy na rzecz rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni jądrowej.
- Dochodzenie w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Polski, przedłużono do października - powiedział w poniedziałek rosyjski minister sprawiedliwości Aleksandr Konowałow po spotkaniu w Petersburgu z ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim.
- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przyznaje się do błędu. W wywiadzie prasowym powiedział, że Sojusz nie docenił wyzwań w Afganistanie i płaci teraz za to wysoką cenę.
- Od czasu zamachów na World Trade Center z 2001 roku USA stworzyły do walki z terroryzmem tajny program, który obecnie stał się nie do ogarnięcia - wynika z opublikowanego w poniedziałek pierwszego z serii raportów "Washington Post" dotyczących tajnych służb.
- W dniu 24-godzinnego strajku pracowników włoskiej służby zdrowia ponad 100 lekarzy manifestowało przed gmachem parlamentu w Rzymie przeciwko rządowemu programowi oszczędności, nad którym pracuje teraz Izba Deputowanych.
- Kościół katolicki liczy, że zgodnie z postanowieniami Traktatu z Lizbony UE będzie prowadziła z nim "otwarty, przejrzysty i regularny dialog" - powiedział w Brukseli biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu UE.
- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton, przebywająca z wizytą w Islamabadzie, ogłosiła w poniedziałek kilka projektów pomocowych dla Pakistanu, w tym w energetyce i służbie zdrowia. Programy są częścią pakietu wartości 7,5 mld USD obliczonego na 5 lat.
- Koncern BP poinformował w poniedziałek, że wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej kosztował już firmę 3,95 mld USD, co obejmuje powstrzymanie wycieku, oczyszczanie wód zatoki oraz odszkodowania przekazane mieszkańcom nadbrzeżnych stanów i władzom federalnym.
- Specjaliści monitorujący miejsce uszkodzonego odwiertu w Zatoce Meksykańskiej odkryli nowy wyciek ropy naftowej. Poinformowały o tym w niedzielę wieczorem amerykańskie władze.
- Mieszkańcy Indonezji, najludniejszego muzułmańskiego kraju na świecie, modlili się zwróceni nie w stronę Mekki, lecz Afryki. Tamtejsza Rada Ulemów przyznała w poniedziałek, że w marcowym dekrecie popełniła błąd, wskazując, że święte miasto leży na zachodzie.(PAP)
mln/ asa/