Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 21 marca, 20.00
...
21.03.2011 | aktual.: 21.03.2011 20:38
21.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Ministrowie spraw zagranicznych "27" zgodzili się w poniedziałek na rozpoczęcie planowania unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Taka operacja ma służyć przede wszystkim ewakuacji z Libii uchodźców do krajów skąd pochodzą.
- Stany Zjednoczone wkrótce zredukują swój udział w operacji międzynarodowej w Libii - powiedział w poniedziałek minister obrony USA Robert Gates, który przebywa z wizytą w Rosji.
- Departament Stanu USA podkreślił w poniedziałek, trzeciego dnia operacji międzynarodowej w Libii, że dla Waszyngtonu "ostatecznym celem pozostaje" odsunięcie od władzy libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.
- Co najmniej 40 osób zginęło, a 300 zostało rannych w poniedziałek w Misracie, gdy siły libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego ostrzelały tłum ludzi w centrum tego kontrolowanego przez rebeliantów miasta - podała AFP powołując się na rzecznika rebeliantów.
- Libijscy rebelianci z zadowoleniem witają naloty koalicji przeciwko siłom Muammara Kadafiego, lecz nie chcą, aby zagraniczne oddziały lądowe interweniowały w ich kraju - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Koalicji 17 Lutego.
- Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział w poniedziałek, że sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa popiera ataki lotnicze na Libię w ramach trwającej od soboty międzynarodowej operacji "Świt Odysei".
- Ponad 8 tys. Libijczyków związanych z siłami antyrządowymi walczącymi przeciwko Muammarowi Kadafiemu zginęło w powstaniu przeciwko jego reżimowi - oświadczył w niedzielę przedstawiciel sił powstańczych Hafiz Ghoga w rozmowie z arabskojęzyczną telewizją Al-Dżazira.
- Rada Północnoatlantycka zatwierdziła w niedzielę plan działań Sojuszu mających pomóc wyegzekwować uchwalone przez ONZ embargo na dostawy broni do Libii - podano w oświadczeniu.
- NATO ma przejąć koordynację operacji wojskowej w Libii - powiedział szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe w poniedziałek w Brukseli. Jego zdaniem operacja już odniosła pierwszy sukces: uniknęliśmy "krwawej łaźni" w Bengazi.
- Sytuacja w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I powoli, ale systematycznie się poprawia - powiedział w poniedziałek premier Japonii Naoto Kan. Wezwał rodaków, by przygotowali się do odbudowy kraju, zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi.
- Dyrektor generalny ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano wyraził w poniedziałek przekonanie, że Japonia poradzi sobie z kryzysową sytuacją w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej.
- Ponad dwa tygodnie po tragicznym trzęsieniu ziemi i towarzyszącej mu fali tsunami, które nawiedziły północno-wschodnią Japonię oficjalna liczba zabitych wynosi 8649 - podała w poniedziałek japońska policja. Za zaginionych uznaje się 12877 ludzi.
- Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ocenił w poniedziałek, że wykrycie podwyższonego poziomu radioaktywności w żywności w następstwie kryzysu nuklearnego w Japonii jest poważniejszym problemem, niż się wcześniej wydawało.
- Król Bahrajnu szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa ogłosił, że władze jego kraju udaremniły obcy spisek - podały w poniedziałek państwowe media. Władca podziękował zagranicznym oddziałom z sąsiednich państw za pomoc w zakończeniu niepokojów.
- We Włoszech w obawie przed akcjami odwetowymi w związku z operacją w Libii podniesiono poziom alarmu antyterrorystycznego - podaje w poniedziałek "Il Giornale". Nasilono kontrole w miastach, meczetach i tam, gdzie mieszkają przeciwnicy Muammara Kadafiego.
- Jeden z głównych dowódców jemeńskie armii, gen. Ali Mohsen, przeszedł w poniedziałek na stronę opozycji, która domaga się odejścia prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Wokół pałacu prezydenckiego w Sanie rozmieszczono czołgi i wozy opancerzone - pisze AFP.
- Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) odrzuciła mieszanie się Iranu i innych krajów w wewnętrzne sprawy swych państw i potwierdziła, że jej członkowie: Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie biorą udział w libijskiej operacji "dla pokoju i bezpieczeństwa".
- Komentując międzynarodową akcję wojskową w Libii, poniedziałkowe "Wiedomosti" zwracają uwagę na dwoistość stanowiska Rosji, która - jak zauważa dziennik - operacji nie przeszkodziła, a gdy ta się rozpoczęła, niezwłocznie ją potępiła.
- Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że ostatnia rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Libii przypomina "średniowieczne wezwania do wypraw krzyżowych".
- Sekretarz generalny ONZ oznajmił w poniedziałek w siedzibie Ligi Arabskiej w Kairze, że wspólnota międzynarodowa powinna mówić jednym głosem w sprawie Libii po wcześniejszej krytyce ataków lotniczych koalicji międzynarodowej na ten kraj.
- Żołnierze afgańscy i polscy wykryli magazyn broni, amunicji i materiałów wybuchowych ukrytych w sieci podziemnych tuneli - poinformował w poniedziałek kapitan Artur Pinkowski ze służb prasowych polskiego kontyngentu.
- Władze Korei Południowej zwiększą inspekcje japońskiej żywności pod względem zawartości czynników radioaktywnych - poinformowała w poniedziałek rządowa agencja ds. żywności.
- Brytyjscy eksperci nie mają jasności, jaki jest cel udziału Londynu w operacji przeciwko Libii. Niepokoi ich brak wyraźnej strategii wyjścia, grożący tym, że koalicjanci coraz głębiej będą się wojskowo angażować w libijską wojnę domową.
- Francuska komisja ds. ochrony danych osobistych w internecie ogłosiła w poniedziałek nałożenie gigantycznej grzywny - 100 tys. euro - na koncern Google'a za sprzeczne z prawem gromadzenie prywatnych danych za pomocą programu Google Street View.(PAP)
pif/