Trwa ładowanie...
d1x9lpw
d1x9lpw

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 23 maja, 17.00

...
Share
d1x9lpw

23.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W wyborach lokalnych i regionalnych w Hiszpanii zdecydowane zwycięstwo odniosła opozycyjna prawicowa Partia Ludowa (PP), otrzymując 37,59 proc. głosów przy 27,82 proc. socjalistów. Uważa się, że był to najważniejszy test przed wyborami parlamentarnymi w 2012.

- Francja wysłała 12 śmigłowców bojowych do Libii w ramach operacji dowodzonej przez NATO przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego - podała agencja dpa za paryskim dziennikiem "Le Figaro".

d1x9lpw

- Prezydent USA Barack Obama przybył w poniedziałek rano z 24-godzinną wizytą do Irlandii, rozpoczynając sześciodniową podróż po Europie, podczas której odwiedzi cztery kraje, w tym Polskę.

- Tornado, które w niedzielę uderzyło w 50-tysięczne miasto Joplin w amerykańskim stanie Missouri, zabiło co najmniej 89 osób - poinformowały w poniedziałek tamtejsze władze na konferencji prasowej. Ostateczna liczba ofiar może się okazać większa.

- Były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder może wejść do Rady Dyrektorów (Rady Nadzorczej) Gazpromu - poinformował w poniedziałek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródła zbliżone do gazowego koncernu i rządu Rosji.

- Zgodnie z irańską konstytucją prezydent i szef rządu Mahmud Ahmadineżad nie ma prawa pełnić obowiązków ministra ds. ropy naftowej, chociaż ogłosił, że tymczasowo przejmie kierownictwo tego resortu - oceniła w poniedziałek Irańska Rada Strażników Konstytucji.

d1x9lpw

- Na skutek erupcji islandzkiego wulkanu Grimsvotn i unoszącej się chmury pyłu wulkanicznego anulowane zostały w poniedziałek loty między kontynentalną Norwegią a archipelagiem Svalbard. Zamknięto także część przestrzeni powietrznej nad wschodnią Grenlandią.

- Północnokoreański przywódca Kim Dzong Il odwiedził w poniedziałek wschodnie Chiny, kontynuując rozpoczętą w piątek wizytę, która - jak pisze Reuters - może wskazywać na to, że interesuje go sukces chińskich reform.

- Prawicowe opozycyjne Zgromadzenie Demokratyczne (DISY) wygrało nieznacznie w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Cyprze, zdobywając 34,27 proc. głosów i wyprzedzając partię rządzącą (AKEL) - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów oficjalnych.

- Polska wchodzi z nową siedzibą do serca Brukseli, a z prezydencją do serca Unii Europejskiej - mówili podczas otwarcia nowej siedziby przedstawicielstwa Polski przy UE szefowie unijnych instytucji. To "najinteligentniejszy" budynek w Brukseli - mówił premier.

d1x9lpw

- Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek w Brukseli, że Polska prezydencja stanie przed szczególnym wyzwaniem, jakim jest walka ze skutkami kryzysu finansowego. Szef rządu omawiał priorytety naszego przewodnictwa w UE z szefem KE Jose Barroso.

- Toyota organizuje, we współpracy z amerykańską firma internetową Salesforce.com i Microsoftem, portal społecznościowy, na którym kierowcy będą mogli "pogadać" ze swymi samochodami. Komunikacja ma być podobna do tej na Twitterze i Facebooku.

- Unia Europejska zaostrzyła sankcje przeciwko Syrii, obejmując w poniedziałek restrykcjami m.in. prezydenta tego kraju Baszara el-Asada - poinformowali unijni dyplomaci.

- Unia Europejska zdecydowanie rozszerzyła w poniedziałek swoje sankcje wobec Iranu, co odzwierciedla narastającą frustrację Brukseli z powodu braku postępu w kontaktach z Teheranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego - poinformowali unijni dyplomaci.

d1x9lpw

- Operatorzy sieci energetycznych w Niemczech ostrzegli rząd, że w zimie może dojść do poważnych przerw w dostawach prądu, jeśli eksploatacja siedmiu najstarszych elektrowni atomowych nie zostanie wznowiona - informuje w poniedziałek niemiecka prasa.

- Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah przeprosił w poniedziałek Zjednoczone Emiraty Arabskie za incydent z poprzedniego dnia, kiedy jego uzbrojeni sympatycy otoczyli ambasadę ZEA w Sanie, gdzie dyplomaci prowadzili negocjacje.

- Światowy kryzys finansowy i gospodarczy cofnął Włochy w rozwoju o 10 lat - wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu włoskiego Instytutu Statystycznego Istat. Wskazano w nim, że jednej czwartej Włochów grozi ubóstwo lub społeczna marginalizacja.

- UE rozszerzyła w poniedziałek listę Białorusinów objętych sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów o nowe 13 osób. Wśród nich są odpowiedzialni za skazanie byłego kandydata w wyborach prezydenckich Andreja Sannikaua - powiedziały PAP źródła dyplomatyczne.

d1x9lpw

- Przed drugą turą wyborów samorządowych w części Włoch premier Silvio Berlusconi powiedział, że jeśli w Mediolanie burmistrzem zostanie kandydat centrolewicy, metropolia stanie się miastem "islamskim", "obozowiskiem Cyganów" i będzie we władaniu cudzoziemców.

- Iran rozpoczął seryjną produkcję pocisków balistycznych ziemia-ziemia o nazwie Qiam - poinformowały w poniedziałek irańskie media powołujące się na resort obrony.

- Przywódca talibów mułła Omar cztery lub pięć dni temu zniknął ze swojej kryjówki w Pakistanie - poinformował w poniedziałek afgański wywiad (NDS), nie potwierdzając jednocześnie doniesień o śmierci mułły, które pojawiły się w afgańskich mediach.

- Litewski minister oświaty Gintaras Steponaviczius wyraził zadowolenie z rozmowy z polską minister edukacji Katarzyną Hall nt. szkolnictwa polskiego na Litwie. Przyznał, że mówiono o litewskiej ustawie o oświacie i rozstrzyganiu drażliwych spraw w przyszłości.

d1x9lpw

- Siły bezpieczeństwa ChRL przetrzymują od miesiąca ok. 300 mnichów tybetańskich z klasztoru w południowo-zachodnich Chinach, zatrzymanych w związku z napięciami po samospaleniu się jednego z nich w marcu, w rocznicę antychińskich wystąpień w Tybecie w 2008 r.

- Prezydent Litwy nie popiera propozycji wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Białorusi czy wobec poszczególnych jej przedsiębiorstw. W poniedziałek UE rozszerzyła listę członków białoruskiego reżimu objętych sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów.

- Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek w Brukseli, że ewentualne zmiany dotyczące strefy Schengen Polska traktuje jako ostateczność.

- Polacy na Litwie zwrócili się w poniedziałek do premiera Węgier Viktora Orbana, szefa rządu państwa, które w tym półroczu przewodniczy Unii Europejskiej, z prośbą o obronę na forum unijnym praw polskiej mniejszości na Litwie.

- Libijski przywódca Muammar Kadafi powinien zrzec się władzy i wybrać drogę emigracji - uważa amerykański Departament Stanu w komunikacie opublikowanym w poniedziałek przy okazji wizyty swego przedstawiciela w Bengazi - bastionie libijskich powstańców. (PAP)

zdz/

d1x9lpw

Podziel się opinią

Share
d1x9lpw
d1x9lpw