Trwa ładowanie...
d2bpm0u
d2bpm0u

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 24 maja, 20.00

...
Share
d2bpm0u

24.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Koncern British Petroleum (BP) podejmie w środę rano kolejną próbę powstrzymania katastrofalnego wycieku ropy naftowej z uszkodzonego szybu w Zatoce Meksykańskiej - poinformował w poniedziałek menedżer firmy Doug Settles.

- W Turkmenistanie państwowa rosyjskojęzyczna gazeta "Niejtralnyj Turkmienistan" poinformowała w poniedziałek, że wkrótce ruszy budowa gazociągu Wschód-Zachód, który ma połączyć złoże Jolotan Południowy z wybrzeżem Morza Kaspijskiego.

d2bpm0u

- Nowy koalicyjny rząd w Wielkiej Brytanii przedstawił w poniedziałek propozycję cięć wydatków budżetowych na ponad 6 mld funtów. Przewiduje ona m.in. zmniejszenie zamówień na komputery, samochody dla ministrów i bilety lotnicze w pierwszej klasie.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew polecił w poniedziałek ministrowi ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiejowi Szojgu, by jego resort udzielił Polsce wszelkiej niezbędnej pomocy w związku z powodzią, która pociągnęła za sobą ofiary w ludziach.

- Wulkan Eyjafjoell, który przez miesiąc zakłócał komunikację lotniczą w Europie, już nie wybucha - oświadczył w niedzielę geofizyk z Uniwersytetu Islandzkiego w Rejkiawiku, Magnus Gudmundsson.

- Prezydent Korei Południowej Li Miung Bak zażądał w poniedziałek od Rady Bezpieczeństwa ONZ nowych sankcji dla Korei Północnej, która zatopiła południowokoreański okręt wojenny.

d2bpm0u

- Szef dyplomacji Australii Stephen Smith zażądał w poniedziałek od Izraela wycofania dyplomaty zamieszanego w fałszowanie australijskich paszportów.

- Korea Północna zagroziła w poniedziałek ostrzelaniem sprzętu Korei Południowej, jeśli zainstaluje ona na granicy megafony emitujące komunikaty antypółnocnokoreańskie, oraz podjęciem poważniejszych kroków w razie eskalowania napięcia przez Seul.

- Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zlecił swej administracji zrewidowanie polityki wobec Korei Północnej po zatopieniu przez nią okrętu południowokoreańskiego - poinformował w poniedziałek Biały Dom.

- Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oświadczyła w poniedziałek w Pekinie, że Stany Zjednoczone "ciężko pracują nad tym, by uniknąć eskalacji" konfliktu na Półwyspie Koreańskim, gdzie Korea Płd. oskarżyła Koreę Płn. o zatopienie jej okrętu.

d2bpm0u

- Personel pokładowy British Airways przystąpił do strajku o północy z niedzieli na poniedziałek. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, strajk potrwa do piątku włącznie. Na lotnisku Gatwick, skąd BA lata do Polski, loty mają się odbywać zgodnie z rozkładem.

- Rząd Japonii zrezygnował z planów przeniesienia amerykańskiej bazy wojskowej z Okinawy. Premier Yukio Hatoyama poinformował o tym w poniedziałek, wskazując na potrzebę "solidnych stosunków" z USA, zwłaszcza w obliczu napięcia na Półwyspie Koreańskim.

- Chiny i Tajwan zwiększą o 100 tygodniowo liczbę rejsów samolotów pasażerskich, a o 20 - transportowych, by podtrzymać wymianę handlową, której roczna wartość wynosi 109 mld dolarów - podały w poniedziałek władze lotnicze Tajwanu.

- Prezydent Chin Hu Jintao zapewnił w poniedziałek na otwarciu rozmów wysokiego szczebla ze Stanami Zjednoczonymi, że Chiny pragną kontynuować reformę systemu ustalania kursu juana, nie przedstawił jednak konkretnych terminów.

d2bpm0u

- Iran przekazał Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) list zawierający szczegóły ustalonego z Brazylią i Turcją porozumienia o wymianie irańskiego uranu na paliwo do reaktorów atomowych - poinformowała w poniedziałek arabskojęzyczna telewizja Al-Alam.

- Ku ogólnemu zaskoczeniu Złota Palma w Cannes przypadła w tym roku filmowi "niszowemu" i eksperymentalnemu - podkreśla w poniedziałek francuska prasa. Główną nagrodę otrzymał w niedzielę tajlandzkie film "Uncle Boonmee who can recall his past lives".

- Kreml nakazał aresztowanie byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego, bo zirytował Władimira Putina wspieraniem partii opozycyjnych - powiedział w poniedziałek w sądzie były premier Rosji Michaił Kasjanow.

- Armia Tajlandii - obawiając się nowych zamieszek - chce przedłużenia o siedem dni godziny policyjnej w Bangkoku i 23 innych regionach kraju - poinformował w poniedziałek rzecznik sił zbrojnych. (PAP)

zdz/ jtt/

d2bpm0u

Podziel się opinią

Share
d2bpm0u
d2bpm0u