Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 28 listopada, 20.00
...
28.11.2011 | aktual.: 28.11.2011 20:23
28.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie KE, ogólnoeuropejska lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE - takie zmiany w funkcjonowaniu UE zaproponował w poniedziałek w Berlinie szef MSZ Radosław Sikorski.
- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaapelował w poniedziałek, by polska prezydencja w UE zaangażowała się na rzecz szybkiej zmiany unijnego traktatu, aby wzmocnić dyscyplinę finansową w eurolandzie.
- Forsowany przez Paryż plan włączenia do sankcji ekonomicznych nakładanych na Teheran zakazu importu irańskiej ropy trafił na opór w niektórych stolicach UE - poinformowali w poniedziałek dyplomaci, cytowani przez Reutera.
- Gwałtowne pogłębienie kryzysu zadłużenia w strefie euro stanowi zagrożenie dla ocen wiarygodności kredytowej wszystkich krajów Unii Europejskich - ostrzegła w poniedziałek amerykańska agencja ratingowa Moody's.
- Politycy na całym świecie muszą "być przygotowani na najgorsze", gdyż następstwa europejskiego kryzysu zadłużeniowego grożą rozszerzeniem się na całość państw wysoko rozwiniętych - ostrzegła w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
- ONZ-owska komisja śledcza ds. Syrii ogłosiła w poniedziałek, że syryjskie wojsko i siły bezpieczeństwa popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości, łącznie z zabójstwami, torturami i gwałtami. Odpowiedzialnością za te zbrodnie obciążono reżim prezydenta Baszara el-Asada.
- Gazprom zwiększa dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem uruchomionego niedawno Gazociągu Północnego (Nord Stream), zmniejszając jednocześnie ilości surowca, tłoczone do tego kraju magistralą Jamał-Europa - informują w poniedziałek media w Rosji.
- Uruchomienie rurociągu naftowego BTS-2 zostało przeniesione na I kwartał 2012 r. - informuje w poniedziałek dziennik "Wiedomosti", powołując się na uczestników nadzwyczajnej narady, zwołanej w tej sprawie w piątek przez rosyjskiego wicepremiera Igora Sieczina.
- Białoruscy obrońcy praw człowieka wypowiedzieli się w poniedziałek przeciwko orzekaniu kary śmierci wobec dwóch oskarżonych o przeprowadzenie kwietniowego zamachu w mińskim metrze, w którym zginęło 15 osób - poinformowały białoruskie niezależne media.
- Prezydenci Polski i Ukrainy Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz wspólnie wmurowali w poniedziałek akt erekcyjny pod budowę polskiego cmentarza wojskowego na leśnym cmentarzysku ofiar komunizmu w Bykowni pod Kijowem.
- Sposób realizacji przez Polskę programu budowy elektrowni atomowych narusza prawo UE - oświadczyły w poniedziałek frakcje niemieckiej partii Zielonych w parlamentach przygranicznych krajów związkowych Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii i Berlina.
- Unia Europejska uzgodniła w poniedziałek zaostrzenie sankcji naftowych i finansowych wobec syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada z powodu represji wymierzonych w uczestników prodemokratycznych demonstracji - poinformowały unijne źródła dyplomatyczne.
- Niemcy i Wielka Brytania mają podpisać umowy ze Szwajcarią, by odzyskać zaległe podatki od swych obywateli, którzy ulokowali pieniądze w tym kraju. Duże wątpliwości KE budzą jednak zapisy w kwestiach stawki podatku i dostępu do danych nieuczciwych podatników.
- W Egipcie rozpoczęły się w poniedziałek wybory parlamentarne - niemal 10 miesięcy po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka. Po Tunezji i Maroku, Egipt jest trzecim krajem organizującym wybory w regionie, przez który przetoczył się ruch arabskiej wiosny.
- W poniedziałek rozpoczęły się wybory w Demokratycznej Republice Konga. Startuje w nich 11 kandydatów na prezydenta, a 18 500 kandydatów ubiega się o jedno z 500 miejsc w parlamencie.
- W poniedziałek w Durbanie na wschodzie RPA rozpoczęła się 17. konferencja klimatyczna ONZ. Przez 12 dni największe gospodarki będą m.in. prowadzić negocjacje na temat przyszłości Protokołu z Kioto. Pierwszy okres jego obowiązywania wygasa z końcem 2012 r.
- Sabotażyści wysadzili w poniedziałek egipski gazociąg wiodący do Izraela i Jordanii - podali świadkowie i siły bezpieczeństwa. Do ataku doszło na kilka godzin przed rozpoczęciem się pierwszych od obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka wyborów parlamentarnych.
- Afganistan, Iran i Pakistan zgodziły się wzmocnić współpracę w walce z przemytem narkotyków, w czasie gdy rośnie nielegalna uprawa maku opiumowego. Ministrowie odpowiedzialni za walkę z narkotykami w tych krajach spotkali się w Kabulu z przedstawicielami ONZ.
- Około 70 mln koron czeskich (12 mln złotych) zrabowali nieznani sprawcy z furgonu firmy ochroniarskiej na południowomorawskim odcinku autostrady Brno-Ostrawa - poinformowały w poniedziałek czeskie władze policyjne.
- Prezydenci Polski i Ukrainy, Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz, rozmawiali w poniedziałek w Kijowie o przygotowaniach do grudniowego szczytu Ukraina-UE oraz skazaniu b. premier Julii Tymoszenko, które kładzie się cieniem na relacjach Kijowa i Brukseli.(PAP)
pif/ jtt/