Trwa ładowanie...
d1blsi4

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 30 stycznia, 17.00

...

Share
d1blsi4

30.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Polska nie zaakceptuje paktu fiskalnego, jeśli będzię zagrażał wspólnotowemu decydowaniu w UE - oświadczył w poniedziałek premier Donald Tusk. Dodał, że Warszawa jest gotowa ponosić współodpowiedzialność za realizację paktu, jeśli będzie współdecydować.

- Komisja Europejska będzie bronić stanowiska państw spoza euro, by były zapraszane na szczyty euro - powiedziała w poniedziałek, tuż przed szczytem UE ws. nowego międzynarodowego traktatu, rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

d1blsi4

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział przed poniedziałkowym szczytem UE, że ważne jest, by tzw. umowa fiskalna nie doprowadziła do podziału Wspólnoty. Jak mówił, potrzebna jest zjednoczona Unia.

- Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos zdecydowanie odrzucił forsowany przez Niemcy plan powołania organu kontrolującego grecki budżet w zamian za nową pomoc dla Aten w wysokości 130 mld euro - pisze w poniedziałek "Financial Times".

- Propozycja wzmocnienia kontroli budżetu Grecji to tylko jeden z omawianych przez eurogrupę pomysłów, a dyskusja odbywa się raczej "na poziomie abstrakcji" niż konkretów - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Kotthaus

- Dyrektor wykonawczy (CEO) Royal Bank of Scotland, Stephen Hester nie otrzyma wartego 1,5 mln dol. bonusa - poinformował w niedzielę bank. Wysokość premii szefa RBS wywołała takie wzburzenie opozycji, że skłonna była poruszyć tę kwestie w parlamencie.

d1blsi4

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił w niedzielę, że ożywi rodzimą gospodarkę, zmniejszając obciążenia krajowych przedsiębiorstw i jednocześnie podnosząc podatek VAT. Obiecał też skuteczną walkę z problemami mieszkaniowymi Francuzów.

- Prezydent Turcji Abdullah Gul nie wykluczył w weekend, że ugrupowanie palestyńskie Hamas, sprawujące od 2007 r. władzę w Strefie Gazy, otworzy swoje biuro w Turcji. Ankara jest orędownikiem sprawy palestyńskiej.

- Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos powiedział w niedzielę podczas swego wystąpienia na festiwalu literatury i sztuki w Cartagenie (północna Kolumbia) , że skłonny byłby zalegalizować narkotyki w Kolumbii, jeśli reszta świata zaakceptowałaby taką decyzję - donosi EFE.(PAP)

pif/ jtt/

d1blsi4

Podziel się opinią

Share
d1blsi4
d1blsi4