Trwa ładowanie...
d3o0xj8
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 30 stycznia, 20.30

...

Share
d3o0xj8

30.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Francja zgodziła się na szczycie UE w Brukseli na polskie postulaty ws. organizacji szczytów euro - poinformowały na szczycie w Brukseli polskie źródła dyplomatyczne.

- Polska nie zaakceptuje paktu fiskalnego, jeśli będzię zagrażał wspólnotowemu decydowaniu w UE - oświadczył w poniedziałek premier Donald Tusk. Dodał, że Warszawa jest gotowa ponosić współodpowiedzialność za realizację paktu, jeśli będzie współdecydować.

d3o0xj8

- Komisja Europejska będzie bronić stanowiska państw spoza euro, by były zapraszane na szczyty euro - powiedziała w poniedziałek, tuż przed szczytem UE ws. nowego międzynarodowego traktatu, rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział przed poniedziałkowym szczytem UE, że ważne jest, by tzw. umowa fiskalna nie doprowadziła do podziału Wspólnoty. Jak mówił, potrzebna jest zjednoczona Unia.

- Na poniedziałkowym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE w Brukseli ich premierzy zgodzili się, że kraje nie posiadające wspólnej waluty powinny być dopuszczane do szczytów euro - podał rzecznik węgierskiego premiera Viktora Orbana.

- Niemiecka propozycja wzmocnienia unijnej kontroli nad budżetem Grecji zyskała w poniedziałek na szczycie w Brukseli więcej głosów krytycznych niż aprobaty. Zdaniem AFP, może ona nadwerężyć wizerunek niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

d3o0xj8

- Dyrektor wykonawczy (CEO) Royal Bank of Scotland, Stephen Hester nie otrzyma wartego 1,5 mln dol. bonusa - poinformował w niedzielę bank. Wysokość premii szefa RBS wywołała takie wzburzenie opozycji, że skłonna była poruszyć tę kwestie w parlamencie.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił w niedzielę, że ożywi rodzimą gospodarkę, zmniejszając obciążenia krajowych przedsiębiorstw i jednocześnie podnosząc podatek VAT. Obiecał też skuteczną walkę z problemami mieszkaniowymi Francuzów.

- Prezydent Turcji Abdullah Gul nie wykluczył w weekend, że ugrupowanie palestyńskie Hamas, sprawujące od 2007 r. władzę w Strefie Gazy, otworzy swoje biuro w Turcji. Ankara jest orędownikiem sprawy palestyńskiej.

- Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos powiedział w niedzielę podczas swego wystąpienia na festiwalu literatury i sztuki w Cartagenie (północna Kolumbia) , że skłonny byłby zalegalizować narkotyki w Kolumbii, jeśli reszta świata zaakceptowałaby taką decyzję - donosi EFE.(PAP)

pif/ ana/

d3o0xj8

Podziel się opinią

Share
d3o0xj8
d3o0xj8