Trwa ładowanie...
d1d2qgw
d1d2qgw

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 5 lipca, 17.00

...
Share
d1d2qgw

05.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Palacze, którzy zamierzają wziąć udział w tegorocznym święcie piwa Oktoberfest w Monachium nie będą mieli łatwego życia. W przeprowadzonym w niedzielę referendum, mieszkańcy tego miasta wypowiedzieli się za całkowitym zakazem palenia w restauracjach, barach, kawiarniach i namiotach, w których serwowany będzie złocisty trunek.

- Przestrzeń powietrzna nad Turcją została zamknięta dla izraelskich samolotów wojskowych - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Ahmet Davutoglu, cytowany przez dziennik "Hurriyet".

d1d2qgw

- Poniedziałkowy "Washington Post" w artykule z okazji amerykańskiego Święta Niepodległości ocenia, że w krajach świata - zwłaszcza Rosji, Chinach i Iranie - nastąpił regres demokracji, a w osobnym materiale krytykuje Pekin za politykę wobec Ujgurów w Sinkiangu.

- Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle ocenił w poniedziałek, że zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w Polsce jest "proeuropejskim sygnałem".

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przybyła w poniedziałek w południe (czasu lokalnego) do Gruzji, po wcześniejszej wizycie tego dnia w Armenii. W rozmowie z grupą kobiet-członkiń organizacji społecznych i politycznych Clinton zapewniła, że Stany Zjednoczone będą wspierać starania o umocnienie demokracji w Gruzji.

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przestrzegała w poniedziałek Tbilisi przed dawaniem Moskwie jakiegokolwiek pretekstu do podejmowania kolejnych agresywnych działań przeciwko Gruzji, wvciąż odczuwającej skutki wojny z Rosją w sierpniu 2008 roku.

d1d2qgw

- Na Morzu Czerwonym somalijscy piraci uprowadzili tankowiec z 18 filipińskimi marynarzami na pokładzie, pływający pod banderą Wysp Marshalla - poinformowały w poniedziałek unijne siły morskie do walki z piractwem u wybrzeży Somalii, prowadzące operację "Atalanta".

- Nowe prawo, zezwalające bez ograniczeń na aborcję do 14. tygodnia ciąży, weszło w poniedziałek w życie w Hiszpanii, mimo że opozycja zaskarżyła je do Trybunału Konstytucyjnego.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy pogratulował w poniedziałek Bronisławowi Komorowskiemu wyboru na prezydenta RP. Szef francuskiego państwa wyraził przy tym nadzieję, że za kadencji nowego prezydenta Polska potwierdzi swą rolę w Europie.

- Wikariat Rzymu zgodził się na inspekcję grobowca jednego z szefów groźnego gangu, pochowanego w bazylice świętego Apolinarego. Grób chce otworzyć prokuratura, prowadząca dochodzenie w sprawie porwania w 1983 roku córki pracownika Watykanu - Emanueli Orlandi.

d1d2qgw

- Rosja, Kazachstan i Białoruś podpisały w poniedziałek oświadczenie o wejściu w życie kodeksu unii celnej - podała agencja ITAR-TASS z Astany, gdzie zorganizowano szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES).

- Prezydent Kirgistanu Roza Otunbajewa ostrzegła w poniedziałek, że w jej kraju utrzymuje się ryzyko dalszych aktów przemocy.

- Prezydenci Rosji Dmitrij Miedwiediew i Niemiec Christian Wulff pogratulowali marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu, który - według cząstkowych nieoficjalnych danych z większości obwodów głosowania - został zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich.

- Położony nad Dunajem 300-tysięczny Gałacz (wschodnia Rumunia) jest zagrożony powodzią - poinformowały w poniedziałek miejscowe władze. Trwa budowa wału przeciwpowodziowego o długości 4,5 km, który ma zapobiec katastrofie.

- Iran poinformował w poniedziałek, że Niemcy, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) odmawiają tankowania irańskich samolotów pasażerskich po wprowadzeniu przez USA jednostronnych sankcji wobec Teheranu - podała agencja ISNA.

zdz/ ana/

d1d2qgw

Podziel się opinią

Share
d1d2qgw
d1d2qgw