Trwa ładowanie...
d47unl8
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 9 stycznia, 17.00

...

Share
d47unl8

09.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Planując rychłe wprowadzenie spornego podatku od transakcji finansowych Francja chce dać dobry przykład pozostałym krajom - tłumaczył w poniedziałek w Berlinie prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Poparcie dla "podatku Tobina" wyraziła kanclerz Angela Merkel.

- Premier Włoch Mario Monti zapewnił, że ze spokojem i optymizmem ocenia szanse kraju na wyjście z kryzysu finansów publicznych. W wywiadzie dla telewizji RAI w niedzielę wieczorem Monti zapowiedział szereg liberalizacji i położenie kresu potędze korporacji.

d47unl8

- Jeśli UE nie udzieli Grecji potężnego finansowego wsparcia, wysiłki na rzecz wyjścia z kryzysu trzeba skupić na dokapitalizowaniu banków, Grecja zaś powinna wystąpić ze strefy euro i zdewaluować drachmę - powiedział w niedzielę prezes banku centralnego Czech.

- W portach Portugalii, m.in. w Lizbonie, zaczął się w poniedziałek pięciodniowy strajk dokerów protestujących przeciw groźbie zwolnień. Według agencji żeglugowej Agepor strajk może przynieść milionowe straty, ale nie spowoduje przerwania dostaw.

- 70,4 proc. mieszkańców Litwy przedkłada dobrobyt gospodarczy państwa nad wartością niepodległości kraju - wynika z sondażu instytutu Spinter Tyrimai przygotowanego na zamówienie portalu Delfi.lt i opublikowanego w poniedziałek.

- Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie ugnie się pod presją sankcji nałożonych przez Zachód, który domaga się, by rząd w Teheranie zaniechał swego programu nuklearnego i wstrzymał wzbogacanie uranu.

d47unl8

- Iran potwierdził w poniedziałek rozpoczęcie wzbogacania uranu w swym podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo - poinformowała irańska arabskojęzyczna telewizja Al Alam.

- We wszystkich głównych miastach Nigerii w poniedziałek rozpoczął się bezterminowy strajk generalny, który zapowiedziano po zniesieniu rządowych subwencji na paliwa, które spowodowały gwałtowny wzrost ich cen.

- Prezydent Wenezueli Hugo Chavez ogłosił w niedzielę, że jego kraj nie uzna decyzji organu arbitrażowego Banku Światowego w sprawie wielomiliradowego odszkodowania, jakiego domaga się koncern ExxonMobil za przymusową nacjonalizację jego projektu naftowego.

- USA postanowiły wydalić z kraju konsul generalną Wenezueli - poinformował w niedzielę amerykański Departament Stanu. Wg agencji AP najprawdopodobniej chodzi o doniesienia, że konsul miała omawiać możliwości przeprowadzenia cyberataków na cele w USA.

d47unl8

- W obliczu pogłębiającej się niestabilnej sytuacji w regionie Izrael zwiększy w tym roku nakłady na obronę o 6 proc. - powiedział w niedzielę premier Benjamin Netanjahu. Wydatki na obronę wzrosną tym samym w przeliczeniu o blisko 800 mln dolarów.

- Mnich buddyjski popełnił samobójstwo przez samopodpalenie w chińskiej prowincji Qinghai, co stanowi 15. taki desperacki akt od niespełna roku w regionach Chin zamieszkanych przez ludność tybetańską - poinformowała w poniedziałek oficjalna agencja Xinhua.

- Podczas strajku generalnego przeciwko zniesieniu rządowych subwencji na paliwa nigeryjska policja zastrzeliła w poniedziałek w Lagos mężczyznę i raniła trzy osoby. Na południu kraju protestujący zaatakowali meczet, w wyniku czego obrażenia odniosło 10 osób.

- Diecezje w Portugalii decydują się na zamykanie kościołów w ciągu tygodnia z uwagi na brak środków finansowych do ich obsługi. Dodatkowo ponad tysiąc świątyń wymaga pilnego remontu - pisze dziennik "Correio da Manha".

- Dwa obrazy, Pabla Picassa i Pieta Mondriana, oraz włoski szkic z XVII wieku skradziono w poniedziałek z greckiej Galerii Narodowej - poinformowały źródła policyjne w Atenach. (PAP)

pif/ asa/

d47unl8

Podziel się opinią

Share
d47unl8
d47unl8