Trwa ładowanie...
d3l5d5k

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 15-16 maja

...
Share
d3l5d5k

16.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zamierza w najbliższych dniach zaproponować program konsolidacji finansów dla wszystkich państw strefy euro - informuje w sobotę tygodnik "Der Spiegel" na swych stronach internetowych.

- Ponad 10 tysięcy członków i zwolenników Komunistycznej Partii Grecji (KKE) demonstrowało w sobotę w centrum Aten przeciwko polityce oszczędności budżetowych, realizowanej przez socjalistyczny rząd premiera Jeorjosa Papandreu - podała grecka telewizja.

d3l5d5k

- Nowy brytyjski premier, konserwatysta David Cameron chce ukrócić wysokie premie w biurokracji państwowej, zwłaszcza na jej najwyższych szczeblach. Liczy, że zmniejszenie premii o 2/3 pozwoliłoby mu zaoszczędzić około 15 mln funtów rocznie.

- Co najmniej pięć osób zginęło w sobotę w ataku rakietowym, dokonanym przez dwa - najprawdopodobniej amerykańskie - samoloty bezpilotowe w okręgu Chajber w północno-zachodnim Pakistanie - poinformowały pakistańskie źródła wywiadowcze i rządowe.

- Amerykański wahadłowiec Atlantis z sześcioosobową załogą przycumował w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

- Bułgaria chce wejść do systemu obrony przeciwrakietowej NATO. Negocjacje będą prowadzone podczas wizyty sekretarza generalnego sojuszu Andersa Fogga Rasmussena w Sofii - poinformował na konferencji prasowej w sobotę minister obrony Aniu Angełow.

d3l5d5k

- Ulewne deszcze wywołały powodzie w kilku częściach Węgier, w niedzielę żywioł spowodował śmierć mieszkańca miasta Miszkolc na północnym wschodzie kraju.

- Młoda francuska lektorka Clotilde Reiss, którą w Iranie sądzono za udział w powyborczych demonstracjach w tym kraju, wróciła w niedzielę do Francji. Prezydent Nicolas Sarkozy podziękował za pomoc w jej uwolnieniu prezydentom Brazylii, Senegalu i Syrii.

- Lotnisko w Dublinie zostanie zamknięte w niedzielę o godzinie 20 czasu polskiego co najmniej do godziny 10 rano czasu polskiego w poniedziałek z powodu dryfującej chmury pyłu wulkanicznego - poinformował szef Irlandzkiego Zarządu Lotnictwa (IAA) Eamon Brennan.

- Tajlandzkie władze wycofały się w niedzielę z planów wprowadzenia godziny policyjnej w części Bangkoku, gdzie w trwających od trzech dni starciach antyrządowych demonstrantów z wojskiem zginęło 25 osób.

d3l5d5k

- Hazel Soares, mieszkanka Oakland w stanie Kalifornia, została w sobotę w wieku 94 lat jedną z najstarszych absolwentek college'u na świecie.

- Drastyczne zdjęcia zwłok, zaprezentowane w nowym muzem mafii w Salemi na Sycylii są przyczyną omdleń i złego samopoczucia u zwiedzających. Dlatego po kilku takich incydentach postanowiono, że mogą je zwiedzać tylko osoby powyżej 16 roku życia.

- Około 35 tysięcy osób - zdaniem cytowanych przez agencję Belga organizatorów - wzięło w sobotę udział w paradzie homoseksualistów Gay Pride w centrum Brukseli. Uczestnicy parady apelowali o zaprzestanie dyskryminowania mniejszości seksualnych w Europie.

- Milicyjne oddziały do zadań specjalnych rozpędziły w sobotę w Mińsku paradę gejów, której przeprowadzenia władze zakazały. Milicja zatrzymała ponad 10 uczestników marszu - podał portal Biełorusskije Nowosti.(PAP)

jtt/

d3l5d5k

Podziel się opinią

Share
d3l5d5k
d3l5d5k