Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 19‑20 marca
...
20.03.2011 | aktual.: 21.03.2011 10:38
20.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.
Koalicja USA, Francji, W. Brytanii, Kanady i Włoch przystąpiła w sobotę do operacji "Świt Odysei", mającej powstrzymać ataki sił Muammara Kadafiego na ludność cywilną, zwłaszcza wokół powstańczej stolicy Bengazi. Zdaniem USA w Libii wprowadzono już zakaz lotów. W niedzielnych wywiadach dla amerykańskich mediów przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA admirał Mike Mullen powiedział, że koalicja zniszczyła większość obrony przeciwlotniczej i część lotnisk reżimu Kadafiego, dzięki czemu udało się skutecznie wprowadzić strefę zakazu lotów, do czego zobowiązywała przyjęta w nocy z czwartku na piątek rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ. Admirał ocenił jednocześnie, że cele operacji wyznaczone w rezolucji mogą być osiągnięte nawet jeśli Kadafi utrzyma się u władzy.
Francuskie lotnictwo zniszczyło w sobotę po południu pierwsze cele należące do sił libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego: czołgi i wozy pancerne - poinformowało ministerstwo obrony Francji.
Dziewiętnaście samolotów amerykańskich, w tym 3 bombowce B2, przeprowadziło w niedzielę o świcie nalot na Libię - podało dowództwo sił zbrojnych USA na Afrykę w Stuttgarcie.
Brytyjskie samoloty wojskowe zaatakowały libijskie systemy obrony powietrznej w nocnych nalotach skoncentrowanych wokół libijskiej stolicy, Trypolisu - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Libijski przywódca Muammar Kadafi zagroził w sobotę, że jego kraj stawi czoło "nieusprawiedliwionej agresji krzyżowców", odnosząc się do ataku z powietrza sił koalicji międzynarodowej na Libię. Nagranie audio z jego wystąpieniem zamieściła libijska telewizja.
Libijski przywódca Muammar Kadafi oświadczył w niedzielę w telewizji państwowej, że naloty zachodniego lotnictwa na jego kraj to terroryzm.
Liczba zabitych na skutek nalotów sił zachodnich, przeprowadzonych w Libii z soboty na niedzielę, wzrosła do 64 - oświadczył w niedzielę przedstawiciel libijskiego resortu zdrowia.
Rosja wezwała w niedzielę siły koalicji międzynarodowej do zaprzestania "nieselektywnego stosowania siły" w Libii i do niewychodzenia poza ramy mandatu ONZ. Z oświadczeniem takim wystąpiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
Białoruskie MSZ oświadczyło w niedzielę, że ataki rakietowe i bombowe na Libię są sprzeczne z rezolucją przyjętą w sprawie tego kraju przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Mińsk wezwał koalicję międzynarodową do przerwania działań prowadzących do ofiar w ludziach.
Syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, Saif al-Islam, wykluczył możliwość zestrzeliwania cywilnych samolotów w obszarze Morza Śródziemnego w odwecie za rozpoczętą w sobotę operację zachodniej koalicji w Libii.
Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w sobotę, że japońscy specjaliści odzyskują kontrolę nad sytuacją w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni atomowej Fukushima I, na północy Japonii.
Firma zarządzająca japońską elektrownią atomową Fukushima I poinformowała w niedzielę, że w dwóch tamtejszych reaktorach na sześć udało się ochłodzić zbiorniki z prętami paliwowymi i sytuacja tam jest opanowana.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oceniła w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby sytuacja w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I poprawiła się, ale nadal jest bardzo poważna.
Japońska elektrownia atomowa Fukushima 1 nie będzie więcej wykorzystywana po serii awarii w jej reaktorach spowodowanych trzęsieniem ziemi i falą tsunami 11 marca - powiedział w niedzielę rzecznik japońskiego rządu.
Ponad 8,1 tys. osób zginęło, a przeszło 12 tysięcy uznaje się za zaginione w wyniku potężnego trzęsienia ziemi i wywołanej nim fali tsunami - wynika z danych policji wg stanu na sobotę wieczór. W samej tylko prefekturze Miyagi mogło zginąć 15 tys. osób.
Premier Japonii Naoto Kan ma zamiar włączyć do swego gabinetu przedstawicieli opozycji, by usprawnić podejmowanie politycznych decyzji w sprawie odbudowy kraju - podała w sobotę japońska agencja Jiji.
Poziom radioaktywności w szpinaku i mleku w pobliżu uszkodzonej elektrowni Fukushima w Japonii przekroczył bezpieczny poziom - podał rzecznik rządu Japonii Yukio Edano.
Egipska komisja wyborcza poinformowała w niedzielę, że 77 proc. głosujących poparło w sobotnim referendum zmiany w konstytucji, które mają umożliwić m.in. przejście do demokratycznego systemu władzy w kraju.(PAP)
bas/