Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 28‑29 listopada, 20.00

...

29.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W celu poprawy stosunków w Moskwą rząd prezydenta USA Baracka Obamy znacząco złagodził krytykę dwóch kontrowersyjnych gazociągów z Rosji, mających dostarczać gaz do Europy - zauważa "Wall Street Journal".

- Ekspres Moskwa-Petersburg wykoleił się w piątek wieczorem w obwodzie Nowgorodzkim; są ofiary śmiertelne - poinformowało rosyjskie ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

- 39 osób zginęło, a blisko 100 odniosło obrażenia w piątkowej katastrofie pociągu pasażerskiego "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg - poinformował w sobotę przedstawiciel resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych.

- Odpowiedzialność za zamach terrorystyczny na pociąg pasażerski "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg, do którego doszło w piątek wieczorem i w wyniku którego 39 osób zginęło, a blisko 100 odniosło obrażenia, wzięła na siebie neonazistowska organizacja Autonomiczna Grupa Bojowa Combat 18.

- W miejscu piątkowej katastrofy pociągu pasażerskiego "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg odnaleziono materiały, które najprawdopodobniej są fragmentami detonatora - poinformował w sobotę przedstawiciel komitetu śledczego przy prokuraturze generalnej Wladimir Markin.

- Premier Donald Tusk przesłał w sobotę kondolencje rosyjskiemu szefowi rządu Władimirowi Putinowi w związku z tragedią kolejową w Rosji, w której 39 osób zginęło, a blisko sto odniosło obrażenia.

- Prezydent Lech Kaczyński przesłał w sobotę kondolencje rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Miedwiediewowi w związku z tragedią kolejową w Rosji, w której 39 osób zginęło, a blisko sto odniosło obrażenia. Lech Kaczyński "w imieniu własnym i Rodaków" przekazał na ręce prezydenta Rosji "wyrazy szczerego współczucia dla rodzin ofiar i osób zaginionych".

- W pobliżu miejsca piątkowej katastrofy pociągu pasażerskiego relacji Moskwa-Petersburg wybuchła w sobotę druga bomba, o znacznie mniejszej sile. Nikt nie został ranny - poinformował szef rosyjskich kolei Władimir Jakunin.

- W piątkowym ataku terrorystycznego na pociąg pasażerski "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg uczestniczyło kilka osób, w tym mężczyzna w wieku około 40 lat - poinformował minister spraw wewnętrznych Rosji Raszid Nurgalijew, cytowany w niedzielę przez radio Echo Moskwy. W wyniku ataku co najmniej 25 osób zginęło, 96 zostało rannych, a los 26 osób jest nieznany.

- Jeden z ostatnich wielkich procesów o zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej rozpoczyna się w poniedziałek w Monachium. Prawie 65 lat po wojnie przed sądem staje 89-letni John Demjaniuk oskarżony o pomoc w zamordowaniu 27.900 Żydów w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Sobibór, gdzie służył jako strażnik w 1943 r.

- Szwajcarzy poparli w niedzielnym referendum zakaz wznoszenia nowych minaretów - podała szwajcarska telewizja, powołując się na wyniki sondaży przeprowadzonych przy wyjściu z lokali wyborczych.

- Szwajcarzy odrzucili w niedzielę w referendum 68 procentami głosów inicjatywę zwolenników zakazu eksportu broni, wysuniętą przez ugrupowania pacyfistyczne i lewicowe w tym kraju.

- Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach powiedziała gazecie "Bild am Sonntag", że nie rezygnuje z kandydowania do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

- Irański rząd zlecił w niedzielę irańskiej agencji energii atomowej rozpoczęcie prac w pięciu miejscach już wybranych pod budowę nowych zakładów wzbogacania uranu, a także rozpoczęcie poszukiwań lokalizacji dla kolejnych pięciu ośrodków - podała państwowa telewizja.

- Brytyjski premier Gordon Brown ogłosił w sobotę, że 28 stycznia w Londynie odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona Afganistanowi.

- Agresywni przeciwnicy Światowej Organizacji Handlu (WTO) rozbijali okna banków i witryny sklepów i podpalali samochody w Genewie na dwa dni przed spotkaniem ministrów organizacji - poinformował rzecznik policji Patrick Puhl.

- Amerykańska pierwsza dama Michelle Obama i dwie jej córeczki, Malia i Sasha, uroczyście "wprowadziły" w sobotę do Białego Domu ponad pięciometrowy świerk przywieziony im z Zachodniej Wirginii, a to powitanie choinki oznacza tradycyjnie początek okresu przedświątecznego w USA.

- Ministrowie spraw zagranicznych Hiszpanii i Kuby wystąpili w sobotę w Brukseli z propozycją, aby Unia Europejska zastąpiła swe dotychczasowe "wspólne stanowisko" wobec Kuby polityką negocjowania z tym krajem dwustronnej współpracy.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi wyraził w sobotę zdumienie tym, że pod jego adresem kierowane są zarzuty, jakoby był zamieszany w zamachy bombowe w 1993 roku, dokonane przez cosa nostra. Powiedział też, że "udusi" tego, kto nakręcił serial "Ośmiornica" i pisze pochlebne książki o mafii.

- Przywódcy Wspólnoty Narodów (niegdyś Brytyjskiej Wspólnoty Narodów),obradujący w Port-of-Spain, stolicy Trynidadu i Tobago, zaapelowali w sobotę o zawarcie prawnie wiążącego międzynarodowego porozumienia dotyczącego walki ze zmianami klimatu. Wezwali też do utworzenia globalnego funduszu dysponującego znacznymi środkami finansowymi, który pomagałby ubogim krajom sprostanie wymogom tego porozumienia.

- Główny doradca ds. prawnych rządu brytyjskiego Peter Goldsmith informował w 2002 r. ówczesnego premiera Tony'ego Blaira, że usunięcie irackiego dyktatora Saddama Husajna będzie sprzeczne z prawem międzynarodowym - ujawniła w niedzielę gazeta "Mail on Sunday".

- Przywódca Al Kaidy Osama bin Laden był w zasięgu żołnierzy amerykańskich w grudniu 2001 r. w górach Tora Bora, we wschodnim Afganistanie. Jednak wówczas dowódcy wojsk USA podjęli decyzję zaprzestania zakrojonej na szeroką skalę operacji mającej na celu jego pochwycenie lub zabicie - głosi raport opracowany przez współpracowników demokratycznych członków komisji spraw zagranicznych Senatu.

- Iran może "poważnie ograniczyć swą współpracę z (Międzynarodową Agencją Energii Atomowej) MAEA" - oświadczył w niedzielę przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani, krytykując piątkową rezolucję Rady Gubernatorów MAEA.

- Szef irlandzkiej policji Fachtna Murphy polecił swemu zastępcy Johnowi O'Mahony, by zbadał ostatni raport o pedofilii w archidiecezji dublińskiej, i zalecił, w których przypadkach policja powinna wysunąć zarzuty karne - donosi sobotni "Irish Examiner".

- Ci, którzy podważają prawdę o Wielkim Głodzie lat 1932-33 na Ukrainie, należą do sił ciemności - oświadczył w sobotę prezydent Wiktor Juszczenko, przemawiając w Kijowie podczas uroczystości żałobnych w 76. rocznicę tej tragedii.

- Finansowe imperium Silvio Berlusconiego powstało z pieniędzy sycylijskiej mafii - twierdzi "nawrócony" mafioso cosa nostra Gaspare Spatuzza. Jego kolejne obciążające szefa rządu zeznania, złożone przed kilkoma miesiącami, publikuje w sobotę dziennik "La Repubblica".

- Ok. 30 tys. ludzi demonstrowało w sobotę w stolicy Słowenii, Lublanie, domagając się podwyżki wynagrodzenia minimalnego i protestując przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego - poinformowali organizatorzy.

- Szwajcarscy eksperci ds. zabezpieczeń weszli do rezydencji Romana Polańskiego w kurorcie Gstaad i przygotowują budynek do odbywania przez reżysera aresztu domowego - poinformowała w sobotę agencja AP.

- Iran będzie sam produkować paliwo nuklearne potrzebne do funkcjonowania jego reaktora badawczego, jeśli nie dostarczy go wspólnota międzynarodowa - ostrzegł w sobotę wysoki rangą duchowny irański.

- Blisko 8 tysięcy osób na świecie uśmiercił wirus grypy A/H1N1 od kiedy go wykryto na przełomie marca i kwietnia tego roku - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W samej Europie w ciągu ostatniego tygodnia zanotowano dramatycznie wysoki wzrost liczby zgonów - o 85 proc.

- 1,5 mln Białorusinów choruje na infekcje górnych dróg oddechowych, z czego ok. 2,6 procent na grypę. Występują też przypadki zachorowań na grypę A/H1N1 - poinformował w piątek w parlamencie wiceminister zdrowia Robert Czasnojć. (PAP)

dan/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)