Trwa ładowanie...
d4jnmnb

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 29-30 października

...

Share
d4jnmnb

30.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Piętnaście osób zostało zatrzymanych na terenie Serbii w związku z piątkowym atakiem na ambasadę amerykańską w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie. Są to najprawdopodobniej wyznawcy ortodoksyjnej odmiany islamu - podała w sobotę agencja APA.

- 13 Amerykanów zginęło w sobotę w Kabulu w ataku zamachowca-samobójcy na konwój międzynarodowych sił ISAF. W zamachu śmierć poniosło 5 żołnierzy i 8 cywilów pracujących dla sił koalicyjnych - podały siły NATO.

- Irański minister obrony, generał Ahmad Vahidi, oświadczył w sobotę, że Teheran gotów jest podjąć współpracę wojskową z nowymi rządami Tunezji, Egiptu i Libii - podała lokalna telewizja teherańska.

d4jnmnb

- Do 582 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę wschodnią Turcję - poinformowały w sobotę władze. Spod ruin wydobyło łącznie 188 żywych osób.

- Trzydzieści osób utonęło w wyniku zawalenia się mostu w sobotę w północno-wschodnich Indiach. Co najmniej 28 osób udało się wyciągnąć z rzeki, jednak jedna z nich zmarła w szpitalu - poinformowała miejscowa policja.

- Sześciu Palestyńczyków, członków brygad Al Quds, zginęło w sobotę podczas nalotu izraelskiego lotnictwa na ich obóz szkoleniowy w południowej części Strefy Gazy.

- Wskutek trzęsienia ziemi o sile 6,7, które nawiedziło w piątek centralną część wybrzeża Peru, 83 osoby odniosły rany - podały w sobotę władze regionu Ica, gdzie wstrząsy były najsilniej odczuwalne. W mieście Ica i okolicach zawaliły się 34 domy.

d4jnmnb

- Dwoje dzieci poniosło śmierć, a 16 osób zostało rannych w sobotę w wyniku zderzenia busa z cysterną z paliwem w Saratowie, w południowo-wschodniej Rosji. Ofiary śmiertelne, to 12-letnie dziewczynki. Wśród rannych jest jeszcze 14 dzieci.

- Na 100 milionów euro oszacowały władze prowincji Massa Carrara w Toskanii szkody, spowodowane przez powódź, która nawiedziła ten rejon. Jeszcze większe, trudne do oszacowania straty zanotowano w krainie Cinque Terre w Ligurii, zniszczonej przez lawiny błotne.

- Do 9 wzrosła liczba ofiar powodzi i lawin błotnych w Ligurii i Toskanii we Włoszech - podały media. W niedzielę w miejscowości Monterosso ratownicy odnaleźli zwłoki 40-letniego ochotnika, który zginął niosąc pomoc mieszkańcom zalanego miasteczka.

- Co najmniej 5 osób - w tym troje dzieci - zginęło, a 15 zostało rannych w atakach sił prezydenta Jemenu, Alego Abd Allaha Salaha, w nocy z soboty na niedzielę - podała agencja Reutera.

d4jnmnb

- Trybunał specjalny w Arabii Saudyjskiej skazał w sobotę obywatelkę tego kraju, członkinię Al-Kaidy, na 15 lat więzienia. Był to pierwszy proces kobiety powiązanej z tą siatką terrorystyczną - poinformowała w sobotę agencja prasowa Spa.

- Szef PE Jerzy Buzek spotkał się w sobotę w Trypolisie z przywódcą Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Dżalilem. Zaproponował Libii współpracę gospodarczą i polityczną z państwami UE i podkreślił, że kraj powinien przestrzegać praw człowieka.

- Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze dysponuje solidnymi dowodami, że Saif al-Islam Kadafi, syn obalonego dyktatora Libii, brał udział w organizowaniu ataków na ludność cywilną - oświadczył w niedzielę prokurator MTK Luis Moreno-Ocampo.

- Dziesiątki tysięcy "oburzonych" wzięły udział w sobotni wieczór w wiecu w Tel Awiwie, a także innych izraelskich miastach, by przypomnieć władzom żądania sprawiedliwości społecznej, pod znakiem których latem odbywały się największe w historii kraju protesty.

d4jnmnb

- Kandydat Partii Pracy, 70-letni Michael D. Higgins, został oficjalnie ogłoszony w Irlandii prezydentem-elektem. Jego niespodziewany sukces uznano za przykład spektakularnego powrotu do polityki. Będzie dziewiątym prezydentem w historii Republiki Irlandii.

- W niedzielę w Kirgistanie odbyły się wybory prezydenckie. Głosowanie daje nadzieję na pierwsze pokojowe pr-zekazanie władzy w tej poradzieckiej republice od czasu zdobycia przez nią niepodległości w 1991 roku. Frekwencja w wyborach wyniosła 57, 9 procent uprawnionych do głosowania - podała Centralna Komisja Wyborcza.

- W Bułgarii w niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich i samorządowych. Kandydat na prezydenta rządzącej centroprawicowej partii GERB Rosen Plewnelijew prowadzi - wynika z powyborczych sondaży exit polls. Na Plewnelijewa głosowało 55,3 proc. wyborców - podała agencja BBSS Gallup.

- W wybuchu gazu w kopalni w Hengyang (środkowe Chiny) zginęło 29 osób, sześciu górników zdołało przeżyć katastrofę - poinformowały w niedzielę chińskie władze.

d4jnmnb

- Organizacja Islamski Dżihad ze Strefy Gazy oświadczyła w niedzielę, że jest gotowa ogłosić zawieszenie broni, jeśli tak samo postąpi Izrael. W ostatnich dniach między Strefą Gazy a Izraelem kilkakrotnie doszło do wymiany ognia.

- Australijskie linie lotnicze Qantas wstrzymują ze skutkiem natychmiastowym wszystkie loty krajowe i międzynarodowe w związku ze strajkiem pilotów i personelu naziemnego - oświadczył w sobotę szef Qantas, Alan Joyce. Interweniował rząd Australii. Bezterminowy strajk Australii Qantas zaskoczył siedemnastu szefów rządów Wspólnoty Narodów uczestniczących w szczycie Commonwealthu w Perth, którzy zarezerwowali bilety powrotne na samoloty tych linii.

- Propozycja powołania organu Wspólnoty Narodów, który czuwałby nad przestrzeganiem praw człowieka we wszystkich 54 krajach wchodzących w jej skład, podzieliła uczestników szczytu Commonwealthu obradującego od piątku w Perth, w zachodniej Australii.

- Na lotniskach we Francji doszło w sobotę do perturbacji związanych z anulowaniem 20 proc. lotów z powodu strajku hostess i stewardów. Strajk ma potrwać pięć dni. Łącznie odwołano 200 na 1000 przewidzianych na ten dzień lotów.

d4jnmnb

- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w sobotę, że nadszedł czas, by przygotować drogę do współpracy z UE, ale jednocześnie ocenił, że Unia stosuje podwójne standardy, a za demokratyzacją, do której wzywa, kryje się chaos.

- Niespodziewanie wcześnie w tym roku, w sobotę (czasu miejscowego) śnieg pojawił się na północnym wschodzie USA. Burza śniegowa odcięła od prądu ok. 2,3 mln gospodarstw domowych i zmusiła linie lotnicze do odwołania co najmniej tysiąca lotów.

- 42 kg heroiny skonfiskowano na przejściu granicznym między Bułgarią a Rumunią na Moście Przyjaźni - poinformowało w niedzielę centrum prasowe bułgarskiego MSW.

- Aż 600 tys. razy dziennie hakerzy próbują włamywać się na profile użytkowników portalu Facebook - podała firma w niedawnym oświadczeniu na temat nowych zabezpieczeń, cytowanym przez portal msnbc.com.

- W Nowym Jorku otwarto w piątek pierwsze w mieście kasyno. Przyciągnęło ono tego dnia około 20 tysięcy osób, kilka tysięcy innych, którzy czekali w kolejce, nie dostało się z powodu braku miejsca.

- Najstarszy mieszkaniec Europy i trzeci pod względem długowieczności na świecie, Belg Jan Goossenaerts, kończy w niedzielę 111 lat.(PAP)

pel/

d4jnmnb

Podziel się opinią

Share
d4jnmnb
d4jnmnb