Trwa ładowanie...
d4ap4jn
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 31 marca-1 kwietnia

...

Share
d4ap4jn

01.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zapowiedziala w sobotę, że 13 i 14 kwietnia w Stambule odbędą się rozmowy na temat programu nuklearnego Iranu. Ostrzegła równocześnie, że czasu na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu jest coraz mniej.

- Na niecały miesiąc przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji eksperci mają problem ze wskazaniem faworyta. Ich zdaniem obecny prezydent Nicolas Sarkozy ma wciąż szanse, by pokonać faworyta wyborów - socjalistę Francois Hollande'a.

d4ap4jn

- Odmowa przystąpienia do paktu fiskalnego nie prowadzi do izolacji Czech w Unii Europejskiej - zapewniła w opublikowanym w sobotę przez czeski dziennik "Lidove noviny" wywiadzie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Przygotowywana brytyjska ustawa zobowiąże właścicieli serwerów internetowych i operatorów telefonii komórkowej, by na żądanie agencji wywiadu umożliwiali jej kontrolowanie w czasie rzeczywistym działalności ich klientów w sieci - poinformowała w niedzielę BBC.

- 30 osób zginęło w sobotnich walkach armii jemeńskiej z bojownikami Al-Kaidy na południu kraju - podały władze wojskowe i władze prowincji Lahidż.

- Siedem osób zginęło i 70 zostało rannych w wybuchach trzech bomb w sobotę w mieście Jala na południu Tajlandii, gdzie od ośmiu lat trwa islamska rebelia - poinformowały źródła wojskowe.

d4ap4jn

- Druga Konferencja "Przyjaciół Syrii", zacieśniając kordon izolacji wokół reżimu Baszara el-Asada, uznała opozycyjną Narodową Radę Syryjską (NRS) za "przedstawicielkę wszystkich Syryjczyków" i "głównego rozmówcę" w rokowaniach w Syrii.

- Podczas gdy MSZ Syrii odpowiedział w sobotę po raz pierwszy na apel wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana o wstrzymanie ataków wojska na opozycję, nasila się z każdym dniem krwawą rozprawę z ostatnimi jej ośrodkami. Damaszek gra na zwłokę - ocenia AP.

- Birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi zdobyła miejsce w parlamencie w niedzielnych wyborach uzupełniających - twierdzi jej ugrupowanie Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania.

- Na lotnisku w Bangkoku w Tajlandii policja zatrzymała kasjera sycylijskiej mafii cosa nostry i przebywających obecnie w więzieniu jej najpotężniejszych bossów - podały włoskie media. Vito Roberto Palazzolo mieszkał w RPA, a policja znalazła go przez Facebooka.

d4ap4jn

- Włoska Gwardia Finansowa przeprowadziła w sobotę drobiazgowe kontrole fiskalne w sklepach jubilerskich na Ponte Vecchio we Florencji. Cała operacja odbyła się na oczach tysięcy turystów.

- Dwie osoby zostały ciężko ranne w następstwie potężnej eksplozji, jaka nastąpiła w sobotę w zakładach chemicznych w mieście Marl na północy niemieckiego Zagłębia Ruhry - poinformowała straż pożarna. Wybuch nie spowodował zagrożenia ekologicznego.

- Prezydent Kuby Raul Castro zadekretował "w trybie wyjątkowym", aby spełnić prośbę papieża skierowaną do niego podczas zakończonej w środę wizyty Benedykta XVI na wyspie, że w tym roku Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy.

- Luksusowy statek wycieczkowy "Azamara Quest" z ok. 1000 osób na pokładzie, który przez 24 godziny dryfował po Morzu Południowochińskim w następstwie pożaru, zawinął w niedzielę bezpiecznie do malezyjskiego portu Sandakan na północnym wybrzeżu wyspy Borneo.

d4ap4jn

- Brytyjska policja we współpracy z CBŚ zatrzymała 30-letniego Michała Ch. ps. Chmielu, który działał w gangu "Szkatuły". Ta rozbita w 2008 r. zorganizowana grupa przestępcza specjalizowała się w zabójstwach, wymuszeniach haraczy, uprowadzeniach i obrocie narkotykami.

- W studiach filmowych Leavesden, w hrabstwie Hertfordshire w pobliżu Watford, od obecnego weekendu można zwiedzać filmowy plan, który służył do nakręcenia wszystkich ośmiu odcinków przygód Harry'ego Pottera według książek J.K. Rowling.

- W amerykańskiej loterii Mega Millions z rekordową pulą wygranej 640 mln dolarów są trzy zwycięskie kupony, które sprzedano w stanach: Illinois, Maryland i Kansas. Oznacza to, że wygrana zostanie podzielona między trzech nabywców szczęśliwych losów.

- Archeolodzy badający pozostałości buddyjskiego kompleksu klasztornego sprzed 1400 lat w północno-wschodnich Indiach odkryli posągi Buddy z VI i VII wieku - informuje serwis internetowy Telegraph India. (PAP)

ana/

d4ap4jn

Podziel się opinią

Share
d4ap4jn
d4ap4jn