Trwa ładowanie...
d4hvbrh

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 5-6 listopada

...
Share
d4hvbrh

06.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Grecji Jeorjos Papandreu zrezygnuje ze stanowiska, kiedy tylko zawarte zostanie porozumienie w sprawie rządu jedności narodowej - poinformowały w niedzielę źródła rządowe i partyjne. Porozumienie to jest już bliskie - uważa rzecznik rządu.

- UE wzmogła w niedzielę nacisk na Grecję, by ta utworzyła natychmiast rząd jedności narodowej w celu przyjęcia nowego programu pomocowego, podkreślając, że stawką jest członkostwo Aten w strefie euro - wynika z wywiadu komisarza Ollego Rehna dla Reutera.

d4hvbrh

- Polska prezydencja wita z zadowoleniem wotum zaufania dla greckiego rządu - powiedział PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Jego zdaniem "możemy być dziś spokojniejsi niż parę dni temu".

- Prezydent Izraela Szimon Peres wyraził w sobotę opinię, że atak na Iran ze strony Izraela i innych krajów "jest coraz bardziej prawdopodobny" .

- Co najmniej 10 osób zginęło w niedzielę wybuchu trzech bomb na ruchliwym targowisku w Bagdadzie, kiedy ludzie robili zakupy przygotowując się do ważnego święta Id al-Adha - podały źródła policyjne.

- Szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe ocenił w niedzielę, że należy wzmocnić sankcje wobec Iranu, a prewencyjny atak izraelski na irańskie zakłady nuklearne mógłby stworzyć sytuację całkowicie destabilizującą region.

d4hvbrh

- Natychmiastowej dymisji premiera Włoch Silvio Berlusconiego domagali się w sobotę w Rzymie uczestnicy demonstracji zorganizowanej przez największą siłę centrolewicowej opozycji - Partię Demokratyczną. W wiecu udział wzięło kilkaset tysięcy osób.

- Syryjskie władze zwolniły w sobotę 553 osoby zatrzymane podczas demonstracji antyrządowych, co wydaje się pierwszą oznaką zastosowania arabskiego planu rozwiązania kryzysu, choć jednocześnie nadal trwały w Syrii krwawe operacje sił bezpieczeństwa.

- Strona litewska liczy na to, że poniedziałkowe spotkanie polsko-litewskiego zespołu ds. edukacji w Augustowie, który m.in. rozpatruje kontrowersyjną litewską ustawę o oświacie, będzie już ostatnim.

- Benedykt XVI powiedział w niedzielę, że wierzących i niewierzących różni nadzieja. "Kto wierzy w Boga-Miłość, niesie w sobie niepokonaną nadzieję, niczym lampę, z którą można przejść przez noc poza śmierć i dotrzeć do wielkiego święta życia" - mówił papież.

d4hvbrh

- Do 150 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowej serii zamachów na posterunki policji i kościoły w mieście Damaturu i jego rejonie na północnym wschodzie Nigerii - poinformowała w niedzielę krajowa agencja ds. zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi.

- Co najmniej 7 cywilów zginęło, a 15 odniosło obrażenia, gdy zamachowiec samobójca zdetonował w niedzielę ładunek wybuchowy w pobliżu meczetu w prowincji Baghlan w północnym Afganistanie - podało afgańskie MSW.

- Około 10 tys. Tybetańczyków zgromadziło się w niedzielę wokół klasztoru w zachodnich Chinach, by oddać hołd mniszce, która dokonała tam samospalenia - poinformowała w niedzielę organizacja Students for a Free Tibet z siedzibą w Nowym Jorku.

- Trzęsienie ziemi o sile 5,2 st. w skali Richtera nawiedziło w sobotę wieczorem (czasu miejscowego) stan Oklahoma położony w południowej części Środkowego Zachodu USA - poinformował federalny Instytut Geofizyczny (USGS).

d4hvbrh

- Rebelianci z lewackich Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) zapowiedzieli w sobotę kontynuowanie walki, mimo śmierci ich przywódcy Alfonsa Cano, który został zabity przez wojska rządowe.

- Negocjacje między Mołdawią a separatystycznym Naddniestrzem, zawieszone od pięciu lat, zostaną wznowione 30 listopada w Wilnie - poinformował w sobotę wysłannik OBWE Giedrius Czekuolis. W 2011 r. Litwa sprawuje przewodnictwo w OBWE.

- Piraci uwolnili załogę i tankowiec Halifax uprowadzony w zeszły weekend na wysokości delty Nigru - poinformowało w sobotę Międzynarodowe Biuro Morskie. Tankowcem, płynącym pod banderą maltańską, zarządza grecka spółka Ancora Investment Trust.

- Co najmniej siedem osób zginęło, a około 40 odniosło obrażenia w gigantycznej kolizji z udziałem 27 pojazdów, do której doszło w piątek w pobliżu miejscowości Taunton (hrabstwo Somerset w południowo-zachodniej Anglii) - informują w sobotę brytyjskie media.(PAP)

map/

d4hvbrh

Podziel się opinią

Share
d4hvbrh
d4hvbrh