Trwa ładowanie...
d39ad62
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 7 - 8 stycznia

...

Share
d39ad62

08.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ferejdun Abbasi-Dawani poinformował w niedzielę, że podziemny ośrodek wzbogacania uranu w Fordo wkrótce zacznie pracować pełną parą.

- Prawie 58 procent Chorwatów jest za wejściem kraju do Unii Europejskiej, które ma nastąpić w lipcu przyszłego roku. 23 procent jest temu przeciwnych - wynika z sondażu opublikowanego w sobotę, na dwa tygodnie przed referendum w tej sprawie.

d39ad62

- "Nauczmy się europejskiego ducha od Polaków" - zaapelował redaktor naczelny prestiżowego dziennika "Il Sole-24 Ore" Roberto Napoletano, komentując w niedzielę wystąpienie szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, wygłoszone w Berlinie pod koniec listopada.

- W sobotniej debacie telewizyjnej republikańskich kandydatów do nominacji prezydenckiej, Mitt Romney ostro zaatakował prezydenta Baracka Obamę. Zarzucił mu m.in. brak zdolności przywódczych i pogłębianie recesji w kraju.

- Administracja prezydenta Baracka Obamy zapowiedziała zmiany w przepisach imigracyjnych, które skrócą czas rozłąki nielegalnych imigrantów ubiegających się o legalizację pobytu w USA z posiadającymi amerykańskie obywatelstwo członkami ich rodzin.

- Iran rozpoczął w sobotę ćwiczenia wojskowe w pobliżu swej granicy z Afganistanem - poinformowała półoficjalna irańska agencja prasowa Fars.

d39ad62

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podczas wizyty w Parmie we Włoszech wyraził w sobotę zaniepokojenie metodami, które rząd węgierski wybrał do walki z kryzysem gospodarczym.

- Szef węgierskiego MSZ Janosz Martonyi w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" kategorycznie sprzeciwił się twierdzeniom, że jego kraj pod wodzą premiera Viktora Orbana staje się dyktaturą. Według ministra, rząd w Budapeszcie pozostaje głęboko proeuropejski.

- Od kilku tygodni rośnie liczba demonstracji i protestów w Sudanie. Trwają aresztowania opozycjonistów. Przywódca islamskiej opozycji Hassan el-Tarabi wytknął władzom nieudolność i wyraził nadzieję, że Sudańczycy przyłączą sie do arabskiej wiosny.

- Liga Arabska nie wycofa obserwatorów z Syrii. Może poprosić o pomoc ekspertów ONZ, zwłaszcza że zdaniem syryjskiej opozycji reżim wprowadza misję w błąd - podał w niedzielę Reuters, powołując się na anonimowych rozmówców, biorących udział w spotkaniu Ligi.

d39ad62

- Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi mogłaby po wygranych wyborach wejść w skład cywilnego rządu - zadeklarował w niedzielę doradca prezydenta Birmy.

- Izrael użyje siły przeciwko "terroryzmowi" hakerów - zapowiedział w sobotę wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Dany Ajalon po opublikowaniu w internecie wykradzionych informacji o kartach kredytowych tysięcy Izraelczyków.

- Rosja wyraziła w sobotę swe zaniepokojenie z powodu zażądania przez egipską prokuraturę kary śmierci dla byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

- Po raz drugi w Belgii zagrała w niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zaplanowano koncerty polskich muzyków reggae i folk oraz belgijskich hip-hopowców. Na licytację wystawiono kolację z prof. Danutą Huebner i kurtkę Hołowczyca.

d39ad62

- Już po raz trzeci zorganizowano w Londynie finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, największej polskiej imprezy charytatywnej w W. Brytanii. Wśród licytowanych gadżetów są rękawice b. bramkarza reprezentacji Polski Jerzego Dudka z jego autografem.

- Na aukcji WOŚP w Paryżu wylicytowano w niedzielę, wśród wielu innych atrakcji, kupon na przejazd po mieście starymi polskimi samochodami: warszawą i syrenką. Koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywają się w paryskich klubach i barach od soboty.(PAP)

ana/

d39ad62

Podziel się opinią

Share
d39ad62
d39ad62