Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 13 lipca, 20.00
...
13.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i jego główny rywal w zaplanowanych na kwiecień przyszłego roku wyborach prezydenckich socjalista Francois Hollande mają równe szanse na wygraną - wynika z opublikowanego w środę sondażu.
- Turecki rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana uzyskał w środę wotum zaufania. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), na której czele stoi premier, wygrała wybory 12 czerwca i będzie rządzić przez trzecią z kolei kadencję.
- Liga Arabska oświadczyła w środę, iż Stany Zjednoczone wykroczyły poza swe uprawnienia stwierdzeniem, że prezydent Syrii Baszar el-Asad utracił legitymację do kierowania swym państwem.
- Libijscy powstańcy, którzy mają problemy z brakiem koordynacji działań różnych oddziałów poinformowali, że ponad cztery miesiące po rozpoczęciu rewolucji przeciwko Muammarowi Kadafiemu utworzyli ujednoliconą strukturę dowodzenia.
- Rosyjska rakieta Sojuz wyniosła w środę na orbitę 6 amerykańskich satelitów telekomunikacyjnych Globstar-2 - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.
- Wybory parlamentarne w Egipcie mogą się odbyć w listopadzie, około dwóch miesięcy później niż wcześniej planowano - oświadczyło w środę cytowane przez Reutera źródło w siłach zbrojnych w reakcji na wezwania niektórych ugrupowań politycznych, by wybory opóźnić.
- Podczas procesu w sprawie zamknięcia opozycyjnej gazety "Narodnaja Wola" białoruskie Ministerstwo Informacji wycofało w środę wniosek o wstrzymanie jej wydawania. Oznacza to, że nie dojdzie obecnie do zamknięcia drugiej, obok "Naszej Niwy", gazety opozycyjnej.
- Odkładana od ubiegłego roku uroczystość nadania imienia Solidarności placowi przed Parlamentem Europejskim w Brukseli odbędzie się 30 sierpnia w przeddzień rocznicy zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej - poinformował w środę przewodniczący PE Jerzy Buzek.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zasugerował biznesmenom podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami z szefami 27 dużych przedsiębiorstw, by wybrali, kogo chcą jako prezydenta: jego czy premiera Władimira Putina - napisał w środę dziennik "Wiedomosti".
- Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Igor Bancer wyszedł w środę na wolność po 10 dniach aresztu administracyjnego, na który skazał go sąd w Grodnie 4 lipca za udział w pikiecie odbywającej się bez zezwolenia.
- Kraje Beneluksu, czyli Belgia, Luksemburg i Holandia, uznają Narodową Radę Libijską (NRL), która kieruje rebelią przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego, za "prawowitego przedstawiciela narodu libijskiego" - ogłosił w środę szef belgijskiej dyplomacji Steven Vanackere.
- Państwowa libijska agencja prasowa JANA opublikowała w środę apel do "młodych Libijczyków", by wstępowali do służby w policji w kontrolowanych nadal przez reżim Muammara Kadafiego miastach i wioskach kraju.
- Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił w środę podczas wizyty w Wiedniu, że Polska chce angażować się w rozwiązywanie bieżących problemów gospodarczych i finansowych strefy euro, przekazując także polskie doświadczenia i umiejętności.
- Prezydenci Polski i Austrii Bronisław Komorowski i Heinz Fischer rozmawiali w środę w Wiedniu o priorytetach polskiej prezydencji, pomocy dla krajów eurolandu pogrążonych w kryzysie zadłużenia oraz rozszerzeniu UE na Bałkany Zachodnie i kraje na wschód od UE.
- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso skrytykował w środę obniżenie przez agencję ratingową Moody's oceny wiarygodności kredytowej Irlandii do poziomu śmieciowego, co jego zdaniem jest "niezrozumiałe".
- W piątek wieczorem włoski parlament zakończy prace nad programem oszczędnościowym rządu Silvio Berlusconiego. Ma on przynieść dodatkowych 47 mld euro wpływów do budżetu do 2014 r. i doprowadzić do zmniejszenia obecnego długu publicznego wynoszącego 119 procent PKB.
- Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu ostrzegł w środę, że stosunki między Turcją i Unią Europejską "ulegną zamrożeniu", jeśli Cypr przejmie przewodnictwo w Radzie UE w drugiej połowie przyszłego roku bez rozwiązania problemu podzielonej wyspy.
- Unia Celna Rosji, Białorusi i Kazachstanu ograniczyła dostęp do swego rynku 28 firmom z Ukrainy, które dostarczały tam produkcję zwierzęcą - podały w środę ukraińskie media z powołaniem na Rosyjską Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.
- Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz spotkał się w środę, drugiego dnia swojej wizyty w Egipcie, z głową Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Szenudą III. W trakcie rozmowy przekonywał, że "nie ma demokracji bez tolerancji religijnej".
- Spotkania członków rządu brytyjskiego z redaktorami naczelnymi i innymi osobami, sprawującymi kierownicze funkcje w mediach, będą musiały być wyszczególniane w publikowanych co kwartał sprawozdaniach z ich działalności - ogłosił w środę premier David Cameron.
- Polski eurodeputowany Marek Siwiec złożył w sądzie w Kijowie poręczenie w sprawie uwolnienia więzionego od grudnia ubiegłego roku byłego ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Jurija Łucenki.
- Rząd Litwy na środowym posiedzeniu zwiększył środki na edukację uczniów szkół mniejszości narodowych o 5 proc. Zdecydowano również o utworzeniu stanowiska wiceministra kultury, w gestii którego będą m.in. kwestie mniejszości narodowych w kraju, w tym Polaków.
- Koncern mediów Ruperta Murdocha, News Corp., wycofał się w środę z planów przejęcia kontroli nad największą komercyjną telewizją na brytyjskim rynku mediów BSkyB uznając, że "obecny klimat temu nie służy".
- Mężczyźni ubrani po cywilnemu - prawdopodobnie milicjanci - biją dziennikarzy fotografujących lub filmujących zatrzymania podczas milczącego protestu na pl. Jakuba Kołasa w centrum Mińska.
- W trzech eksplozjach w ruchliwych miejscach finansowej stolicy Indii, Bombaju, zginęło w środę wieczorem co najmniej 20 osób, a ponad 110 zostało rannych - poinformowało MSW Indii. Według tego źródła wybuchy to skoordynowany atak terrorystyczny.(PAP)
zdz/ jtt/