Trwa ładowanie...
dc90pme

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 15 czerwca, 17.00

...
Share
dc90pme

15.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Już czwarty dzień trwa strajk części posłów w afgańskim parlamencie. Odmawiając wykonywania pracy, mają oni nadzieję skłonić prezydenta Hamida Karzaja, by mianował brakujących ministrów oraz trzech sędziów w Sądzie Najwyższym.

- Według ekspertów zakłócenia w ruchu lotniczym, spowodowane wybuchem chilijskiego wulkanu Puyehue 4 czerwca, mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po erupcji. Nie ma sygnałów świadczących o tym, że sytuacja we wnętrzu wulkanu się stabilizuje.

dc90pme

- Malezja jest przygotowana na zapowiedziany atak hakerów z grupy "Anonymous" na stronę internetową rządu i znajdzie sprawców - zapowiedział w środę szef policji. Atak pod nazwą "Operacja Malezja" ma być karą za cenzurę stosowaną przez malezyjskie władze.

- Po przerwie w ciągu dnia we wtorek NATO wznowiło naloty na stolicę Libii, Trypolis. W jej wschodniej części słychać było wybuchy w nocy z wtorku na środę - podał korespondent Reutera. Nad miastem unosił się dym.

- Ubiegłoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa powiedział podczas wystąpienia na uniwersytecie w Szanghaju, że autorytarne rządy deprawują społeczeństwo. Wezwał też obywateli Chin do aktywnego udziału w polityce.

- 24-godzinny strajk przeciwko rządowym planom oszczędnościowym zorganizowany przez największe związki zawodowe sparaliżował w środę usługi publiczne w Grecji.

dc90pme

- Grecka policja użyła w środę gazu łzawiącego, by rozpędzić ludzi protestujących przed parlamentem w centrum Aten. Uczestnicy demonstracji przeciwko nowym środkom oszczędnościowym rzucali w policję kamieniami oraz jogurtem.

- Rosja wezwała prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada do "bardziej konstruktywnej" współpracy ze światowymi mocarstwami w sprawach nuklearnych - powiedział w środę w Astanie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

- Łódź rybacka z dziewięcioma uciekinierami z Korei Północnej przepłynęła przez ściśle strzeżoną granicę morską między dwoma państwami koreańskimi na Morzu Żółtym i dotarła do Korei Południowej - poinformowała w środę południowokoreańska agencja Yonhap.

- Były rzecznik nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, skazany w środę w Grodnie na 5 dni aresztu za drobne chuligaństwo, ogłosił głodówkę - powiedziała w czwartek PAP prezes ZPB, prywatnie żona Bancera, Andżelika Orechwo.

dc90pme

- Rosja, Chiny i 4 postsowieckie republiki wchodzace w skład Szanghajskiej Organizacji Współpracy ostrzegły w środę, że jednostronna rozbudowa tarczy antyrakietowej może naruszyć strategiczną stabilność i globalne bezpieczeństwo.

- Stany Zjednoczone nie wybudują w Czechach centrum wczesnego ostrzegania, mającego przetwarzać dane na potrzeby amerykańskiej tarczy antyrakietowej - oświadczył w środę czeski minister obrony Alexandr Vondra.

- Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski rozpoczął w środę w południe wizytę w Egipcie. Polska chce pokazać przed rozpoczęciem prezydencji, że tak samo jak wschodnim interesuje się południowym sąsiedztwem UE.

- Premier Rosji Władimir Putin poinformował w środę na 100. sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w Genewie, że Rosja postawiła przed sobą "ambitny cel" - w ciągu najbliższego 10-lecia stanie się jedną z pięciu największych gospodarek świata.

dc90pme

- Pakistańskie służby specjalne (ISI) aresztowały pięciu informatorów, dostarczających informacji CIA na temat Osamy bin Ladena - poinformował w środowym wydaniu dziennik "New York Times". Szefa Al-Kaidy zabili na początku maja amerykańscy komandosi.

- Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle powiedział w środę, że jest sceptycznie nastawiony do planów Danii, która zamierza przywrócić stałe kontrole celne na granicach. Oba kraje należą do strefy Schengen.

- Ponad 2 tys. uczestników "ruchu oburzonych" protestuje w środę przed parkiem, obok parlamentu Katalonii w Barcelonie. W wyniku starć rannych zostało 36 osób. W związku z próbą blokady wejścia do parku 25 deputowanych musiało przylecieć do parlamentu śmigłowcem.

- Prezydent USA Barack Obama wezwał w środę rząd Sudanu do wstrzymania działań wojskowych w spornym regionie Abyei i zawarcia rozejmu, kończącego krwawą przemoc w czasie, gdy Południe szykuje się do oficjalnego ogłoszenia niepodległości.

dc90pme

- Przywódca Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Pedro Passos Coelho, zwycięzca wyborów parlamentarnych w Portugalii z 5 czerwca, został w środę mianowany na premiera przez prezydenta Anibala Cavaco Silvę.

- Francuski sąd skazał sieć hipermarketów Carrefour na zapłacenie ich pracownikom odszkodowania w wysokości blisko 3,7 mln euro - podały w środę media. Według sędziów, koncern zaniżył pensje 1200 zatrudnionym osobom. (PAP)

pif/ asa/

dc90pme

Podziel się opinią

Share
dc90pme
dc90pme