Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 18 stycznia, 17.00
...
18.01.2012 | aktual.: 18.01.2012 17:38
18.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję krytykującą obecny projekt międzyrządowego paktu fiskalnego. W rezolucji europosłowie opowiedzieli się za polskim postulatem, by w szczytach euro mogły uczestniczyć kraje nieposiadające wspólnej waluty.
- Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w czasie środowej debaty w Parlamencie Europejskim, że zastrzeżenia Komisji Europejskiej nie dotyczą nowej węgierskiej ustawy zasadniczej, a wynikłe problemy między Brukselą a Budapesztem mogą zostać szybko rozwiązane.
- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w środę w Strasburgu, że otrzymał pismo od premiera Węgier Viktora Orbana, w którym sygnalizuje on zamiar współpracy z KE. Barroso zaapelował do Węgier, by dowiodły zaangażowania w demokrację.
- Dzień po podjęciu kroków prawnych przeciwko Węgrom w reakcji na naruszenia prawa UE, Komisja Europejska wystąpiła w środę z krytyką ograniczania swobody mediów w tym kraju.
- Eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz został w środę w Strasburgu wybrany na jednego z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Stanowisko to będzie zajmował przez dwa i pół roku.
- Pojawiły się nowe zarzuty wobec prezydenta Niemiec. Jak poinformował dziennik "Berliner Zeitung" w swym środowym wydaniu, żona Christiana Wulffa zamówiła niedawno w jednym z salonów w Berlinie nowe audi Q 3 na bardzo korzystnych warunkach.
- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził w środę nadzieję, że Stany Zjednoczone usłyszą obawy Rosji dotyczące obrony przeciwrakietowej (tzw. tarczy). Podkreślił jednak, że stosunki z USA są dla dyplomacji FR jednym z kluczowych kierunków.
- Minister obrony Izraela Ehud Barak określił w środę jako "bardzo daleką" ewentualną decyzję o ataku jego kraju przeciwko Iranowi - podało izraelskie radio wojskowe. Minister dodał, że sprawa "z pewnością nie jest pilna".
- Komisja prawna francuskiego Senatu odrzuciła w środę przyjęty wcześniej przez izbę niższą projekt ustawy o karaniu osób negujących ludobójstwo Ormian przez Turcję w latach 1915-1917. Projekt ustawy wywołał ostre napięcie dyplomatyczne między Paryżem a Ankarą.
- W ataku na północnym wschodzie Etiopii nieznani napastnicy zabili pięciu zagranicznych turystów i porwali cztery osoby. Zabici to obywatele Niemiec, Belgii, Węgier, Włoch i Austrii - podał w środę rzecznik etiopskiego rządu Bereket Simon.
- 11 pracowników państwowej spółki Lietuvos Geleżinkeliai (Koleje Litewskie) zostało ukaranych za to, że w czasie pracy używało języka polskiego i rosyjskiego, a nie litewskiego - języka państwowego - podał w środę portal Delfi.lt.
- Pierwszy lot prywatnego statku transportowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) został przełożony z przyczyn technicznych - poinformowała we wtorek prywatna amerykańska korporacja kosmiczna SpaceX.
- Czeski rząd zapowiedział w środę, że o ewentualnym przystąpieniu Czech do nowego, dyskutowanego obecnie w UE międzyrządowego pakietu fiskalnego wzmacniającego dyscyplinę fiskalną, zadecydują obywatele w referendum.
- Angielskojęzyczna wersja internetowej encyklopedii Wikipedia nie działa od środy rano. Jak zapowiadano, została wyłączona na 24 godziny w ramach protestu przeciwko podjętym w USA inicjatywom ustawodawczym, uznanym za zagrożenie wolności internetu. (PAP)
pif/ jtt/