26.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Z bardzo dobrym przyjęciem w społeczeństwie i na ogół dobrymi ocenami komentatorów politycznych spotkało się wygłoszone przez prezydenta Baracka Obamę we wtorek doroczne orędzie o stanie państwa. Komentatorzy podkreślają, że prezydent doskonale utrafił w nastroje społeczeństwa, mówiąc z optymizmem o sytuacji kraju i wzywając do ponadpartyjnej współpracy w celu zapewnienia na dalsze dziesięciolecia dominacji gospodarki USA na świecie.
- Po anonimowym telefonie na milicję z informacją o bombie na lotnisku Domodiedowo trwa przeszukiwanie pomieszczeń lotniska - poinformowała w środę wieczorem agencja ITAR-TASS. W poniedziałek w wybuchu zginęło tam 35 osób, a 180 zostało rannych.
- W Tunezji, gdzie od tygodni trwają demonstracje, zostaną wymienieni ministrowie spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i obrony - podało źródło cytowane przez agencję Reuters. Zmiany w rządzie mogą nastąpić jeszcze w środę.
- Europoseł Michał Kamiński (PJN) zapowiedział w środę w TVN24, że zrezygnuje z szefowania frakcją Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE.
- Jedynie 27 procent rumuńskich Romów w wieku produkcyjnym ma stałą pracę - wynika z badań opublikowanych w środę w Bukareszcie przez Instytut Badań nad Jakością Życia (ICCV), przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Sorosa.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w środę, otwierając Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, że waluty krajów BRIC powinny być włączone do Specjalnych Praw Ciągnienia (SDR) Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
- Flamandzki socjalistyczny senator Johan Vande Lanotte, któremu król Belgów powierzył misję doprowadzenia do zakończenia najdłuższego w historii kraju kryzysu rządowego, podał się w środę do dymisji. Rezygnacja została przyjęta.
- Korea Południowa zaproponowała, by wstępne rozmowy dotyczące spornych kwestii wojskowych odbyły się 11 lutego w przygranicznej wiosce Panmundżom - podała w środę agencja Kyodo. Głównym celem negocjacji jest złagodzenie napięć na Półwyspie Koreańskim.
- Do 2035 roku elektryczność używana w amerykańskich domach będzie w 80 proc. pozyskiwana z alternatywnych źródeł energii - ogłosił w środę (czasu polskiego) prezydent USA Barack Obama w corocznym orędziu o stanie państwa.
- Ameryka musi poczynić znaczne inwestycje w przyszłość, aby jej gospodarka nadal przodowała w świecie - przekonywał prezydent Obama w dorocznym orędziu o stanie państwa wygłoszonym w Kongresie we wtorek wieczorem (czasu lokalnego).
- Amerykańska kongresmenka Gabrielle Giffords, na początku stycznia postrzelona w głowę podczas spotkania z wyborcami w Tucson w stanie Arizona, czuje się lepiej i w środę zostanie przeniesiona z oddziału intensywnej terapii na oddział rehabilitacyjny.
- Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, ratyfikowała w środę nowy układ z USA o ograniczeniu zbrojeń nuklearnych START. Za przyjęciem układu głosowało 137 senatorów, czyli wszyscy obecni na posiedzeniu.
- Tunezyjska policja użyła w środę w stolicy kraju, Tunisie, gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy próbowali sforsować zapory blokujące dostęp do placu, gdzie znajduje się kancelaria premiera.
- Policja rozpędziła w środę protest w Kairze oraz w dwóch innych miastach. Wcześniej egipskie MSW zabroniło przeprowadzania kolejnych antyprezydenckich manifestacji. Dzień wcześniej w wielotysięcznych demonstracjach przeciwko władzom zginęły cztery osoby.
- Tysiące ludzi demonstrowało w środę w drugim co do wielkości mieście Tunezji, Safakis, domagając się dymisji tymczasowego tunezyjskiego rządu. Wcześniej w tym mieście rozpoczął się strajk generalny.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zwolnił w środę wysokiego rangą przedstawiciela MSW odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w transporcie. Jest to pierwsza dymisja po poniedziałkowym zamachu na lotnisku Domodiedowo w Moskwie, w którym zginęło 35 osób.
- Tunezyjski sąd wydał międzynarodowy nakaz aresztowania zbiegłego przed blisko dwoma tygodniami do Arabii Saudyjskiej prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i jego żony Leili Trabelsi - poinformowało w środę ministerstwo sprawiedliwości.
- Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej utrzymał w środę w mocy orzeczenie Moskiewskiego Sądu Miejskiego odrzucające skargę stowarzyszenia Memoriał na utajnienie postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej Rosji o umorzeniu śledztwa ws. Katynia.
- Szef polskiej sekcji Memoriału Aleksandr Gurianow zapowiedział, że Memoriał zaskarży do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu środowe orzeczenie Sądu Najwyższego FR w sprawie katyńskiej.
- Szef MSW Białorusi Anatol Kulaszou oznajmił w środę, że wobec części osób, którym postawiono zarzuty organizacji masowych zamieszek w wieczór po wyborach prezydenckich, w pierwszych dniach lutego zostanie skierowana do sądu sprawa karna.
- Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że poniedziałkowy zamach na lotnisku Domodiedowo nie miał związku z Czeczenia - poinformowała agencja ITAR-TASS. Na spotkaniu z dziennikarzami Putin wskazał na sposoby walki z terroryzmem.
- Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że do efektywnej walki z terroryzmem i ekstremizmem niezbędny jest rozwój społeczny i gospodarczy Kaukazu Północnego.
- Komisja Europejska odmówiła w środę zgody na planowane połączenie greckich towarzystw lotniczych Olympic Air i Aegean Airlines, argumentując, że groziłoby to powstaniem swego rodzaju monopolu i wzrostem cen dla pasażerów.
- Podróż poślubna do Paryża, w którą świeżo upieczony małżonek zabrał swoją mamę, skłoniła 36-letnią Włoszkę do złożenia pozwu o rozwód, w niecały miesiąc po ślubie - podała w środę agencja Ansa.
(PAP)
pif/ jtt/ asa/