Trwa ładowanie...
d3wvl1e

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 28 marca, 20.00

...

d3wvl1e
d3wvl1e

28.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Benedykt XVI w 14 lat po spotkaniu Jana Pawła II z ówczesnym przywódcą rewolucji kubańskiej spotkał się w środę po mszy świętej z 85-letnim Fidelem Castro, który w związku ze stanem zdrowia przekazał w 2006 r. władzę swemu młodszemu bratu, Raulowi Castro. Poinformował o tym dziennikarzy rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

- Członkowie zgromadzenia konstytucyjnego w Egipcie, mającego zredagować nową ustawę zasadniczą, wybrali w środę na swego przewodniczącego umiarkowanego islamistę z Bractwa Muzułmańskiego Mohameda Saada al-Katatniego, obecnego szefa niższej izby parlamentu.

- Benedykt XVI podczas mszy w Hawanie w środę zaapelował do władz Kuby, by podążały drogą "autentycznej służby dla dobra wspólnego całego społeczeństwa". Papież dodał, że Kuba i świat potrzebują zmian, i mówił o prawie do wolności religijnej i wolności jednostek.

d3wvl1e

- W 2011 r. polskie firmy zainwestowały w Niemczech 398 mln euro, co stanowi rekordową wartość w porównaniu do lat poprzednich - poinformowano w środę w Berlinie na konferencji poświęconej polsko-niemieckim stosunkom gospodarczym.

- Włoska Gwardia Finansowa zajęła w środę majątek obalonego i zabitego podczas wojny domowej dyktatora Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama i byłego szefa służb specjalnych Abdallaha al-Senussiego - podały media. Wartość majątku to 1,1 mld euro.

- Komisja Europejska podtrzymała w środę decyzję, że wyśle w ciągu kilku tygodni umowę ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE, by wyjaśnił związane z nią obawy, niezależnie od tego, czy eurodeputowani zdecydują, że zagłosują ws. umowy jeszcze przed wakacjami.

- Rosyjski wicepremier Igor Szuwałow zaprzeczył w środę doniesieniom o możliwym konflikcie interesów, gdy zachodnie media ujawniły, że w czasie pracy na Kremlu zainwestował miliony dolarów, m. in. w akcje państwowego koncernu Gazprom.

d3wvl1e

- Kilka tysięcy ludzi demonstrowało w środę w Bamako - stolicy Mali - poparcie dla wojskowego zamachu stanu i dla nowej konstytucji, pospiesznie napisanej przez puczystów.

- - Bagdad wypiękniał przed organizowanym w czwartek w irackiej stolicy szczytem arabskim, który oznacza powrót Iraku na scenę regionu po 20 latach nieobecności. Z tej okazji odnowiono hotele, a środki bezpieczeństwa wzmocniono, zamykając wiele ulic i mostów.
- Paryski Luwr poświęca wyjątkową wystawę dziełu Leonarda da Vinci "Święta Anna Samotrzeć". Po sześciu latach prac badawczych nad obrazem i 15-miesięcznej restauracji, ostatnie, niedokończone arcydzieło mistrza wciąż skrywa wiele tajemnic.

- Setki afgańskich kobiet jest więzionych za tzw. przestępstwa moralne, w tym ucieczkę z domu przed znęcaniem się i przemocą czy uprawianie seksu pozamałżeńskiego - poinformowała w środę w Kabulu w raporcie amerykańska organizacja Human Rights Watch (HRW).

d3wvl1e

- Koalicja rządowa i opozycja w Niemczech uzgodniły, że decyzje dotyczące ratowania euro będą zapadały na posiedzeniach Bundestagu, a nie na forum obradującej za zamkniętymi drzwiami specjalnej komisji - poinformował w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie liczy na zmianę stanowiska rządu Czech w sprawie paktu fiskalnego - powiedział w środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Merkel udaje się we wtorek z wizytą do Pragi.

- Stanowisko prezesa Banku Światowego obejmie najpewniej nominat prezydenta USA Baracka Obamy, Jim Yong Kim, jednak najlepszą kandydatką jest minister finansów Nigerii, Ngozi Okonjo-Iweala - pisze w środę brytyjski dziennik "Financial Times".

d3wvl1e

- Minister finansów Holandii Jan Kees de Jager odmówił skomentowania doniesień, iż zagroził swą rezygnacją, jeśli rząd nie zdoła przeforsować przedsięwzięć oszczędnościowych, obniżających przyszłoroczny deficyt budżetowy do 3 proc. PKB - podały w środę media.

- Ponad 1,5 mln Greków myśli o porzuceniu miasta i przeniesieniu się na wieś - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez prasę grecką. Zamiar taki deklarują głównie ludzie młodzi; ta grupa jest najbardziej dotknięta 20-procentowym bezrobociem w swym kraju.

- Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, zatwierdziła w środę ustawę, która liberalizuje przepisy regulujące zakładanie partii politycznych, uchwaloną w ubiegły piątek przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu Federacji Rosyjskiej.

d3wvl1e

- Następna tura negocjacji nuklearnych między Iranem a grupą "5 plus 1" odbędzie się 13 kwietnia - ogłosił w środę irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi, cytowany przez agencję IRNA. Miejsce rozmów zostanie ustalone w najbliższych dniach.

- Podczas spotkania z przywódcą Kuby Raulem Castro papież Benedykt XVI poprosił go o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem świątecznym, tak jak 14 lat temu Bożego Narodzenia, o co zabiegał Jan Paweł II - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

- Międzyplanetarna sonda Cassini dokonała we wtorek spektakularnego przelotu nad południowym biegunem księżyca Saturna - Enceladusa, zbliżając się do tego ciała niebieskiego na odległość zaledwie 74 km.

d3wvl1e

- Francja prowadzi rozmowy z USA i Wielką Brytanią w sprawie ewentualnego uwolnienia strategicznych rezerw ropy w celu obniżenia jej cen - poinformowali w środę przedstawiciele francuskiego rządu.

- KE zaproponowała w środę utworzenie przy Europolu w Hadze Centrum UE ds. walki z cyberprzestępczością, które ma pomóc organom krajowym chronić obywateli i przedsiębiorstwa przed zagrożeniami w internecie, jak np. oszustwa z wykorzystaniem kart kredytowych.

- Porto zostało zwycięzcą tegorocznego konkursu na najbardziej atrakcyjny cel wyjazdów turystycznych w Europie, przeprowadzonego przez organizację European Consumer Choice (ECC). Nominowanej do tego tytułu Warszawie nie udało się wejść do pierwszej dziesiątki.

- Włoska Izba Deputowanych zastanawiała się w środę nad tym, jak mogło dojść do pochowania zabitego w porachunkach gangstera słynnej bandy Magliana, Enrico De Pedisa, w rzymskiej bazylice świętego Apolinarego. Usunięcia jego grobowca domagają się liczne środowiska we Włoszech, a interpelację dotyczącą okoliczności podjęcia decyzji o pochówku złożył były burmistrz Rzymu, deputowany centrolewicowej Partii Demokratycznej Walter Veltroni. Zapytał on, czy istnieje dekret włoskiego MSW o wyrażeniu zgody na ten pochówek.

(PAP)

pif/ mkd/ asa/

d3wvl1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wvl1e