Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 4 lipca, 17.00
...
04.07.2012 | aktual.: 04.07.2012 17:23
04.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Wysoko postawiony menedżer banku Barclays Jerry del Missier był przekonany, że od Banku Anglii otrzymał instrukcje, by zaniżać dane swojego banku służące do wyceny stopy oprocentowania kredytu międzybankowego Libor.
- Co najmniej trzy osoby zginęły, a 21 zostało rannych we wtorek w mieście Celendin na północy Peru podczas gwałtownych starć między policją a uczestnikami protestu przeciwko planom budowy kopalni złota. Po demonstracji w okolicy wprowadzono stan wyjątkowy.
- Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zapowiedział, że jego rząd będzie kupował od Chin dla wojska czołgi-amfibie. Nie precyzując, o jaką liczbę egzemplarzy tego sprzętu chodzi, Chavez powiadomił, że we wtorek podpisano umowę na chińskie dostawy od przyszłego roku.
- W 141 krajach na świecie policja przeprowadziła operację przeciwko pedofilii w internecie, podczas której zidentyfikowano setki przestępców - poinformowała w środę austriacka policja.
- Około 500 osób protestowało w nocy z wtorku na środę przed Domem Ukraińskim w Kijowie przeciwko uchwalonej przez parlament ustawie o językach, która rozszerza status języka rosyjskiego. Na schodach przed Domem pięciu deputowanych opozycji prowadzi głodówkę.
- Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Wołodymyr Łytwyn i jego zastępca Mykoła Tomenko podali się w środę do dymisji w proteście przeciwko naruszeniom przy wtorkowym głosowaniu nad ustawą językową, która rozszerza status języka rosyjskiego.
- Większość z 6 tys. banglijskich żołnierzy z sił ochrony pogranicza, aresztowanych za udział w krwawym buncie w 2009 r., było torturowanych podczas zatrzymania i nie miało sprawiedliwego procesu - podała w środę w swoim raporcie organizacja Human Rights Watch.
- Grupa pięciorga alpinistów, którzy we wtorek zginęli, schodząc ze szczytu Lagginhorn w Szwajcarii, składała się z samych Niemców - informuje w środę agencja dpa, powołując się na pracownicę schroniska, z którego ludzie ci wyruszyli na wspinaczkę.
- Większość Białorusinów deklaruje chęć udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych - wykazał czerwcowy sondaż niezależnego białoruskiego ośrodka badań społecznych NISEPI, którego wyniki publikuje opozycyjny portal Biełorusskij Partizan.
- Głosy oddane w wyborach prezydenckich w Meksyku zostaną ponownie przeliczone w okręgach wyborczych, gdzie różnica między dwoma pierwszymi wynikami nie przekracza jednego punktu proc. - podała w środę komisja wyborcza. To około jednej trzeciej wszystkich głosów.
- Po decyzji władz Pakistanu o ponownym otwarciu swoich szlaków transportowych dla wojsk NATO w Afganistanie pakistańscy talibowie zagrozili atakami na natowskie konwoje. Pakistan zamknął w listopadzie granicę dla NATO w reakcji na śmierć swoich żołnierzy.
- Kontyngent francuski oficjalnie przekazał w środę siłom afgańskim kontrolę nad prowincją Kapisa we wschodnim Afganistanie - poinformowała agencja AFP. Pisze, że było to ostatnie, szczególnie niestabilne terytorium, za które odpowiadali Francuzi.
- Premier Włoch Mario Monti opowiedział się w opublikowanym w środę wywiadzie za częściowym uwspólnotowieniem długów państw walczącej z kryzysem zadłużenia strefy euro, ale jednocześnie za wzmocnieniem kontroli nad budżetami narodowymi.
- Zmarły osiem lat temu legendarny przywódca Palestyńczyków Jaser Arafat mógł zostać otruty radioaktywnym polonem 210. Przeprowadzone w Szwajcarii badania ubrań, które Arafat nosił przed śmiercią, wykazały podwyższoną zawartość radioaktywnej substancji.
- Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon podpisał w środę ustawę, która znosi odpowiedzialność karną za oszczerstwo i obrazę słowną; odtąd za czyny te będą wymierzane kary administracyjne - poinformowała prezydencka służba prasowa.
- Iran zagroził, że jeśli zostanie zaatakowany to w ciągu kilku minut zniszczy bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie i przystąpi do ataku na Izrael.
- Parlament Europejski odrzucił w środę międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi (ACTA). Zdecydowana większość eurodeputowanych głosowała przeciwko kontrowersyjnej umowie, która - zdaniem krytyków - ogranicza korzystanie z internetu.
- Dyskutowane w czerwcu w Dumie Państwowej poprawki do obowiązującego prawa mogą doprowadzić do wprowadzenia realnej cenzury w internecie - oświadczyła Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej.
- Pięć osób zginęło w środę w Karlsruhe w Niemczech, gdzie podczas próby eksmisji z mieszkania doszło do strzelaniny i wzięcia zakładników - podała miejscowa policja.
- Zdecydowana większość Niemców jest przeciwna przekazywaniu dalszych kompetencji narodowych Unii Europejskiej. Blisko trzy czwarte mieszkańców Niemiec nie chce przekształcenia UE w federację wzorowaną na USA - wynika z sondażu tygodnika "Stern".
- Debata w PE na temat cypryjskiej prezydencji w UE pokazała możliwe punkty zapalne w najbliższym półroczu. Prezydent Dimitris Christofias musiał odpierać krytykę złych relacji Cypru z Turcją, zbyt bliskich powiązań z Rosją i najniższego podatku korporacyjnego.
- Rosja nie dyskutuje z USA na temat przyszłości prezydenta Syrii Baszara el-Asada - powiedział w środę agencji Interfax rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.
- Odrzucenie ACTA przez PE będzie miało szkodliwe skutki dla własności intelektualnej, zatrudnienia i gospodarki Europy - podkreślają w oświadczeniu europejscy wydawcy i producenci. Ich zdaniem UE straciła szansę na ochronę innowacyjności na światowym rynku.
- Niemieckie ministerstwo ds. rodziny chce umożliwić kobietom w ciąży, które nie chcą wychowywać swego dziecka, anonimowy poród, aby zapobiec porzucaniu noworodków. W wieku 16 lat dziecko będzie miało prawo do poznania swojej prawdziwej matki.
- Społeczność polska na Litwie jest zaniepokojona planowaną przez Główną Komisję Wyborczą (GKW), na trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi, zmianą granicy jednego z podwileńskich okręgów wyborczych.
- Rząd Rumunii podjął w środę decyzję o ograniczeniu kompetencji Trybunału Konstytucyjnego. Stało się to mimo wcześniejszych deklaracji premiera Victora Ponty, które uspokoiły Komisję Europejską. Teraz sytuacja się zmienia - zaznaczyła KE.
- Strażacy z Turcji od środy zmagają się z pożarami wzdłuż granicy z Syrią, w miejscach, przez które tysiące Syryjczyków ucieka przed trwającym w kraju konfliktem. Tureckie służby leśne twierdzą, że ogień został podłożony celowo w czterech punktach pogranicza.
(PAP)
zdz/ asa/