Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 7 marca, 20.05
...
07.03.2012 | aktual.: 07.03.2012 20:38
07.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Wizy dla Polaków udających się do USA nie będą zniesione przed końcem tego roku - powiedziała sekretarz stanu Hillary Clinton po spotkaniu w środę w Waszyngtonie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
- Na procesie przed ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii prokuratorzy zażądali w środę kary 28 lat więzienia dla serbskiego ultranacjonalisty Vojislava Szeszelja za zbrodnie popełnione w czasie wojny na Bałkanach w latach 90.
- Rosji grozi, że Chiny prześcigną ją pod względem siły militarnej, i perspektywa ta musi niepokoić rosyjskich strategów - oświadczył w środę ekspert londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Nigel Inkster.
- Ekipa Syryjskiego Arabskiego Czerwonego Półksiężyca wjechała w środę do obleganej do niedawna przez siły rządowe dzielnicy Baba Amro w mieście Hims na zachodzie Syrii - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) z siedzibą w Genewie.
- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w środę w Rzymie, że premier Mario Monti jest "nadzieją dla Włoch i Europy". Wyraził też opinię, że Europa jest już na "dobrej drodze" wyjścia z kryzysu.
- Stan zdrowia przebywającej w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko nie wymaga leczenia operacyjnego - oświadczyła w środę ukraińska służba penitencjarna po spotkaniu z niemieckimi lekarzami, którzy zbadali opozycjonistkę w lutym. "Według wniosków niemieckich ekspertów operacja Julii Tymoszenko nie jest obecnie zalecana" - głosi komunikat służby.
- Dokumentacja potrzebnego do kanonizacji Jana Pawła II przypadku cudownego uzdrowienia została wysłana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - podał włoski tygodnik "Panorama". Na razie nie ma potwierdzenia tych doniesień.
- Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej na Białorusi Lidzija Jarmoszyna wypowiedziała się w środę za wykluczeniem przedstawicieli państw unijnych z misji obserwacyjnej OBWE na wybory parlamentarne w jej kraju z powodu sankcji UE wobec Białorusi.
- W dniach 9-11 maja oficjalną wizytę w Polsce złoży król Norwegii Harald V wraz z małżonką królową Sonją. Para królewska przyjedzie na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.
- Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy o wdrożeniu europejskiego paktu fiskalnego, który ma wzmocnić dyscyplinę budżetową. Dla przyjęcia paktu potrzebne będzie poparcie 2/3 w obu izbach parlamentu Niemiec, dlatego rząd zdany jest na głosy opozycji.
- Ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy ocenił we wtorek, że we Francji jest "zbyt wielu obcokrajowców", by system ich integracji działał dobrze. Zapewnił, że - w razie wygranej - będzie dążył do zmniejszenia liczebności imigrantów.
- Komisja Europejska dała w środę miesiąc rządowi Węgier na poprawienie kontrowersyjnych ustaw dotyczących wieku emerytalnego sędziów oraz ochrony danych osobowych. Jeśli Węgry się nie dostosują, grozi im sprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE.
- Fiński premier Jyrki Katainen jest wymieniany wśród możliwych kandydatów na następcę szefa eurogrupy Jean-Claude'a Junckera, którego mandat kończy się w czerwcu. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy spotyka się w środę z Junckerem, by rozmawiać o jego następcy.
- Najnowsze badanie Eurostatu publikowane w związku z Dniem Kobiet wskazuje, że w całej UE na 100 mężczyzn powyżej 65. roku życia przypada 138 kobiet w tym samym wieku. Coraz więcej kobiet pracuje, ale są one wciąż bardziej od mężczyzn narażone na ubóstwo.
- Wyniki republikańskich prawyborów, które odbyły się we wtorek w aż 10 amerykańskich stanach, wskazują, że faworyt wyścigu do nominacji prezydenckiej Mitt Romney nieznacznie powiększył przewagę nad rywalami.
- Szef Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Dżalil zagroził w środę użyciem siły, aby uniemożliwić wschodniej części kraju uzyskanie całkowitej autonomii. Dzień wcześniej przywódcy plemienni i szefowie zbrojnych milicji ogłosili półautonomię Cyrenajki.
- Norweska prokuratura formalnie postawiła w środę w stan oskarżenia Andersa Behringa Breivika - sprawcy masakry w Oslo i na wyspie Utoya w lipcu ubiegłego roku - na podstawie ustawodawstwa antyterrorystycznego.(PAP)
pif/ ana/ asa/