Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 8 grudnia, 20.00
...
08.12.2010 | aktual.: 08.12.2010 20:23
08.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim wyraził nadzieję, że wizy dla Polaków zostaną zniesione do końca jego kadencji.
- Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu rozpoczął w środę rano (czasu lokalnego) swój pobyt w USA prezydent RP Bronisław Komorowski. Następnie spotkał się z prezydentem Barackiem Obamą.
- Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Bronisław Komorowski i Barack Obama we wspólnym oświadczeniu wezwali do przeprowadzenia "wolnych" i "sprawiedliwych" wyborów prezydenckich na Bialorusi 19 grudnia. Obama wyraził swoje poparcie dla unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.
- Polska w ramach sprawowania prezydencji w UE będzie chciała przyśpieszenia negocjacji akcesyjnych między Unią a Turcją - zadeklarował premier Donald Tusk, który spotkał się w środę w Ankarze z szefem tureckiego rządu Recepem Tayyipem Erdoganem.
- Komisja Europejska rozpoczęła w środę konsultacje publiczne, których celem jest wypracowanie systemu sankcji za łamanie przepisów przez instytucje finansowe. Sankcje muszą być dotkliwe w całej Europie, niezależnie od kraju UE - powiedział komisarz Michel Barnier.
- Komisja Europejska potwierdziła w środę determinację w walce o niskie ceny za korzystanie z telefonu komórkowego za granicą, zapowiadając, że celem jest zniwelowanie do 2015 r. różnicy między opłatami za roaming i taryfami krajowymi, by była ona "bliska zeru".
- Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe unijne rozporządzenie, które ma zapobiec sztucznemu zawyżaniu cen na hurtowym rynku energii i czerpaniu zysków z poufnych informacji, a także ukrócić spekulacje i objąć rynek kontrolą.
- Komisja Europejska poparła w środę wizytę szefów dyplomacji Polski i Szwecji Radosława Sikorskiego i Carla Bildta w Kiszyniowie. Zdaniem KE to odpowiednia chwila, by przekazać Mołdawii przesłanie, by nie schodziła z drogi reform zbliżających ją do UE.
- Strajki w proteście przeciwko oszczędnościowemu programowi rządu unieruchomiły w środę transport publiczny w Atenach. Nie kursują autobusy, metro, tramwaje i trolejbusy. W 24-godzinnym strajku uczestniczą też kolejarze. Funkcjonuje natomiast żegluga promowa i komunikacja lotnicza.
- Fińskie linie lotnicze Finnair poinformowały, że w środę, dziewiątego dnia strajku personelu pokładowego, odwołały 200 lotów, czyli 65 proc. połączeń.
- Od rana w środę w Czechach strajkują pracownicy sektora publicznego, którzy protestują przeciw planom oszczędnościowym rządu Petra Neczasa. Organizatorzy przewidują, że aktywnie w akcji strajkowej będzie uczestniczyć około 100 tys. ludzi.
- W dużej części Francji ponowne opady śniegu i gołoledź powodują w środę utrudnienia w transporcie. Na największym paryskim lotnisku Roissy-Charles de Gaulle odwołano z tego powodu 20 proc. wszystkich lotów.
- Premier Donald Tusk przybył w środę z dwudniową wizytą do Turcji. Szef rządu będzie rozmawiał z tureckimi politykami m.in. o współpracy gospodarczej i unijnych aspiracjach Turcji.
- W nocy z wtorku na środę czasu waszyngtońskiego prezydent Bronisław Komorowski przybył do Waszyngtonu, gdzie rozpocznie swoją dwudniową roboczą wizytę. Głównym punktem wizyty będzie spotkanie z prezydentem USA Barackiem Obamą w Białym Domu.
- USA i Korea Płd. przeprowadzą wspólnie kolejne manewry wojskowe w sytuacji, gdy w regionie dochodzi do ostrych tarć w następstwie północnokoreańskiego ostrzału należącej do Południa wyspy - poinformowali w środę w Seulu szefowie sztabów USA i Korei Płd.
- Nie słabnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. W środę rano artyleria Korei Północnej przeprowadziła artyleryjską kanonadę. Wszystkie pociski spadły do morza po stronie północnej.
- 218 milicjantów i żołnierzy zginęło w ciągu 10 miesięcy tego roku na rosyjskim Kaukazie - poinformowała w środę Prokuratura Generalna Rosji. Dane, jak pisze AFP, świadczą o tym, że normalizacja sytuacji w tym regionie jest odległa.
- Co najmniej 81 więźniów zginęło, a 19 zostało rannych w wyniku pożaru, który wybuchł w środę rano w więzieniu w San Miguel, w pobliżu stolicy Chile - poinformował przedstawiciel władz. Kilkudziesięciu strażaków próbuje ugasić płomienie.
- Co najmniej 19 ludzi zginęło w wyniku czołowego zderzenia pociągów pasażerskich we wschodnim Bangladeszu - informują w środę tamtejsze media. Według telewizji ATN Bangla jest też około 100 rannych.
- Co najmniej 15 ludzi zginęło w środę w zamachu bombowym na targowisku w mieście Kohat północno-zachodnim Pakistanie - informuje policja. Jest też co najmniej 25 rannych. Bomba była podłożona w mikrobusie, zaparkowanym w pobliżu przystanku autobusowego.
- Libijczyk Abdelbaset al-Megrahi - jedyny skazany za zamach nad Lockerbie - został zwolniony przez władze Szkocji na skutek gróźb libijskich, za wiedzą i zgodą ówczesnego rządu Partii Pracy - wynika z przecieków Wikileaks cytowanych przez środowe media. Uwolnienie Megrahiego w sierpniu 2009 roku wywołało napięcie w stosunkach Londynu z Waszyngtonem.
- Hakerzy zaatakowali stronę internetową MasterCard, co - jak pisze BBC - może być zemstą za zablokowanie obsługi finansowej Wikileaks, demaskatorskiego portalu, którego założyciel Julian Assange znajduje się w areszcie w Londynie.
- Dla Litwinów najsympatyczniejsi spośród sąsiednich narodów są Łotysze, a najmniej sympatyczni - Polacy - wynika z ogłoszonego w środę sondażu przeprowadzonego przez portal Delfi.
- W formach na chleb kalabryjska mafia przechowywała broń. Cały arsenał karabinierzy znaleźli w środę podczas operacji w Vibo Valentia na południu Włoch.
- Strona internetowa irańskiej opozycji informuje, że we wtorek zatrzymano trzech dziennikarzy głównego irańskiego dziennika reformatorskiego "Szark". Zamknięto też teherańską siedzibę telewizji "Farsi1", która ma amerykańskich właścicieli. (PAP)
amp/ ana/