Trwa ładowanie...
d3rr65d

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 8 września, 20.00

...

d3rr65d
d3rr65d

08.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Czeski PKB zwiększył się w drugim kwartale 2010 roku o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, podczas gdy wcześniejsze prognozy mówiły o wzroście na poziomie 2,2 proc. - poinformował w środę Czeski Urząd Statystyczny (CzSU).

- Choć rozumiem troski Francuzów, nie wycofam się z podniesienia wieku emerytalnego z 60 do 62 lat - oświadczył w środę prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zapowiedział jednak, że władze mogą pójść na ustępstwa w szczegółowych kwestiach tej reformy.

- Funkcjonariusz CIA torturował więźnia w tajnym więzieniu amerykańskiej agencji wywiadowczej w Polsce - podała agencja Associated Press, powołując się na raport inspektora generalnego CIA i anonimowe źródła w wywiadzie.

d3rr65d

- Prokuratura apelacyjna prowadząca śledztwo ws. tajnych więzień CIA w Polsce nie może zignorować informacji, że funkcjonariusze agencji torturowali więźnia na terenie naszego kraju; funkcjonariusze ci powinni za to odpowiedzieć - uważa dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Korea Płd. obejmie zaostrzonym nadzorem wszystkie transakcje finansowe z Iranem i nałoży sankcje na południowokoreańskie placówki irańskich banków. Jest to spowodowane prowadzonym przez Teheran programem atomowym - poinformował w środę Seul.

- Racja stanu nakazuje maksymalną dyskrecję i powściągliwość - tak premier Donald Tusk skomentował w środę w rozmowie z dziennikarzami doniesienia medialne dotyczące torturowania więźnia CIA na terenie Polski.

- Warszawska Prokuratura Apelacyjna nie wyklucza, że wystąpi do Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o udostępnienie materiałów dotyczących torturowania przez agentów CIA więźnia w więzieniu agencji znajdującym się na terenie Polski.

d3rr65d

- Pracownicy greckich kolei i transportu publicznego podjęli w środę strajk w proteście przeciwko oszczędnościowym planom rządu, przewidującym zreformowanie deficytowego systemu komunikacyjnego państwa.

- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nie sprawdza działalności fundacji Widrodżennia (Odrodzenie) George'a Sorosa, lecz dba o przestrzeganie prawa zabraniającego finansowania partii politycznych zza granicy - oświadczyła w środę rzeczniczka SBU Maryna Ostapenko.

- Prezydent Hu Jintao ocenił w środę przy okazji wizyty w Chinach dwóch wysokich rangą przedstawicieli Białego Domu, że w relacjach między Pekinem a Waszyngtonem nastąpiła poprawa.

d3rr65d

- Około dwóch trzecich użytkowników internetu na świecie padło ofiarą cyberprzestępczości, ale większość uważa, że sprawców nie uda się znaleźć i ukarać - wynika z ogłoszonego w środę sondażu firmy Symantec, specjalizującej się w bezpieczeństwie informatycznym.

- Watykan oficjalnie wyraził w środę zaniepokojenie inicjatywą pastora małego Kościoła ewangelickiego z Florydy, który ogłosił rocznicę zamachów terrorystycznych w USA z 11 września 2001 roku dniem palenia egzemplarzy Koranu.

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton potępiła w środę zaplanowane na sobotę publiczne spalenie Koranu przez członków małego Kościoła na Florydzie.(PAP)

mln/ jtt/

d3rr65d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rr65d