Trwa ładowanie...
d39dpe2

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 10 kwietnia, 17.00

...
Share
d39dpe2

10.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Modlitwa prawosławna w rosyjskiej części Kompleksu Memorialnego Katyń oraz msza święta, przemówienie Andrzeja Krzysztofa Kunerta i uderzenie w Dzwon Pamięci na polskim cmentarzu - to główne punkty uroczystości w 72. rocznicę zbrodni katyńskiej.

- Z udziałem delegacji rządowej pod przewodnictwem ministra Bogdana Zdrojewskiego na miejscu katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem odbyły się we wtorek uroczystości ku czci jej ofiar.

d39dpe2

- Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce kolejne dwa tomy akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Generalnej FR Marina Gridniowa.

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) nie zamierza wracać do sprawy katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem - informuje we wtorek dziennik "Moskowskije Nowosti", powołując się na wiceprzewodniczącego MAK Olega Jermołowa.

- Władze Białorusi i Rosji uzgodniły liczbę lotów między Mińskiem a Moskwą w sezonie letnim - poinformował białoruski wicepremier Anatol Kalinin. Kwestia ta była pod koniec marca przyczyną wstrzymania ruchu powietrznego między tymi miastami.

- Niemiecka Partia Piratów wyprzedziła Zielonych i awansowała po raz pierwszy na trzecie miejsce - za CDU/CSU i SPD. W wyborach do Bundestagu mogłaby liczyć na 13 procent głosów - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu instytutu Forsa.

d39dpe2

- Władze Indii i Kataru zawarły porozumienie dotyczące poszukiwań ropy i gazu ziemnego - poinformowała telewizja BBC. Indie szukają nowych dostawców surowców energetycznych po tym, jak nałożono sankcje na Iran. Indie są uzależnione od dostaw z tego kraju.

- Egipski sąd zablokował we wtorek decyzję parlamentu o utworzeniu nowego zgromadzenia konstytucyjnego, podważając prawomocność tego ciała, krytykowanego ze względu na dominację w nim islamistów.

- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapewnił we wtorek, że jego kraj dysponuje rezerwami walutowymi pozwalającymi na wytrzymanie nawet kilkuletniego embarga na sprzedaż ropy. Powtórzył, że jego kraj ma prawo do energetyki nuklearnej.

- Turcja negocjuje z trzema krajami w sprawie trzech różnych modeli budowy elektrowni atomowych w tym kraju - poinformował we wtorek minister energetyki i złóż naturalnych Turcji Taner Yildiz.

d39dpe2

- Gazpromu nie stać na subsydiowanie rosyjskich odbiorców, ale zwyżka cen miałaby efekt destabilizujący dla przemysłu i konsumentów - ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor. Nie widać, by Kreml miał pomysł na rozwiązanie tego dylematu.

- Komunikacja promowa na greckie wyspy i do Włoch zamarła we wtorek z powodu dwudniowego strajku przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu Grecji. Protest przed prawosławną Wielkanocą i na początku sezonu turystycznego uderza też w eksport rolny z wysp. Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) poinformowała, że żaden prom nie wypłynie we wtorek i w środę z Pireusu, ani z sąsiednich portów Lawrio i Rafina.

- Wbrew oczekiwaniom we wtorek rano w Brukseli nie wyjechały na trasy autobusy i tramwaje, nie funkcjonuje też metro. Paraliż komunikacyjny trwa od soboty, kiedy zmarł pobity przez pijanego Belga inspektor miejskiego przedsiębiorstwa transportu, Stib.

- Około 5 tysięcy osób zebrało się we wtorek na wiecu opozycji w mieście Dżalalabad na południu Kirgistanu, domagając się ustąpienia rządu. W ostatnich latach Kirgistanem wstrząsały niepokoje polityczne i etniczne.

d39dpe2

- Szef MSZ Syrii Walid el-Mu'allim oświadczył we wtorek, że zgodnie z planem pokojowym syryjskie siły rządowe zaczęły wycofywać się z miast. Podkreślił, że zawieszenie broni musi rozpocząć się równocześnie z przyjazdem międzynarodowej misji obserwacyjnej.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł we wtorek, że Wielka Brytania ma prawo dokonać ekstradycji do Stanów Zjednoczonych radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Hamzy al-Masriego i czterech innych podejrzanych o działalność terrorystyczną.

- Rakieta dalekiego zasięgu, która ma wynieść na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego sztucznego satelitę, będzie we wtorek wieczorem w pełni gotowa do startu. Poinformował o tym przed południem wicedyrektor departamentu badań kosmicznych północnokoreańskiego Centralnego Komitetu Astronautyki Riu Kum Czhol podczas jednej z niezwykle rzadkich konferencji prasowych organizowanych przez władze Korei Płn.

- Ponad 150 tysięcy osób jest więzionych w Korei Płn. w obozach pracy, przypominających sowieckie łagry - głosi raport waszyngtońskiego Komitetu na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej. Phenian od lat zaprzecza, że przetrzymuje więźniów politycznych. Opublikowany we wtorek raport pozarządowej organizacji amerykańskiej sporządzono w oparciu o zeznania 60 byłych więźniów i strażników; dokument zawiera również zdjęcia satelitarne miejsc opisanych jako obozy pracy i zakłady karne.

- Co najmniej 19 osób zginęło we wtorek w dwóch zamachach samobójczych w Afganistanie. W prowincji Herat, na zachodzie kraju, zginęło 11 ludzi, a w południowej prowincji Helmand w ataku przeprowadzonym przez kilku samobójców poniosło śmierć ośmiu policjantów. (PAP)

amp/ ana/

d39dpe2

Podziel się opinią

Share
d39dpe2
d39dpe2