Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 10 lipca, 17.00
...
10.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Grupa okrętów rosyjskich z niszczycielem rakietowym "Admirałem Czabanienko" na czele opuściła we wtorek Siewieromorsk w pobliżu Murmańska i wzięła kurs na syryjski port Tartus, gdzie znajduje się jedyna baza rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym.
- Wysłannik wspólnoty międzynarodowej do Syrii Kofi Annan powiedział we wtorek w Teheranie, że Iran powinien być "uczestnikiem rozwiązywania" krwawego kryzysu u swego sojusznika - Syrii - i że Teheran zaoferował wsparcie starań w tym kierunku.
- Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle powiedział we wtorek w Kairze, że ma zaufanie do nowego prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego, i zaapelował do Egipcjan o kontynuowanie demokratycznych reform w kraju.
- Ministrowie finansów strefy euro ogólnie porozumieli się co do warunków pomocy dla Hiszpanii, a pierwsza transza 30 mld euro zostanie wypłacona do końca miesiąca. To dobra decyzja - komentował rano we wtorek minister finansów Jacek Rostowski.
- Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii został zakończony - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo pracy po spotkaniu partnerów społecznych. Publiczny koncern Statoil zapowiedział wznowienie pełnej produkcji w ciągu tygodnia.
- Były szef palestyńskiego wywiadu Taufik Tirawi uważa, że byłego przywódcę Palestyńczyków Jasera Arafata otruł Palestyńczyk działający na polecenie Izraela. Badanie szczątków zmarłego ma ostatecznie wyjaśnić, czy przyczyną śmierci był radioaktywny polon.
- Centroprawicowy prezydent Rumunii Traian Basescu czasowo przekazał we wtorek władzę swojemu rywalowi, przewodniczącemu Senatu Crinowi Antonescu. Dzień wcześniej Trybunał Konstytucyjny uprawomocnił decyzję parlamentu w sprawie zawieszenia szefa państwa.
- Jeśli w Rumunii dojdzie do złamania europejskich zasad i standardów, unijne instytucje będą musiały zareagować - oświadczył we wtorek szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Przewodniczący PE spotka się w środę z premierem Rumunii Victorem Pontą.
- Rząd Indii za ponad milion dolarów zakupił listy, dokumenty i zdjęcia związane z postacią ojca indyjskiej państwowości Mahatmy Gandhiego. Zapobiegł w ten sposób wystawieniu archiwów na aukcji w Londynie - poinformowało we wtorek ministerstwo kultury.
- Sąd uznał we wtorek, że b. premier Izraela Ehud Olmert dopuścił się korupcji, gdy był ministrem przemysłu i handlu, zanim w 2006 r. objął funkcję szefa rządu. Uniewinnił go jednak od dwóch poważniejszych zarzutów korupcyjnych, co uważane jest za jego sukces.
- Sąd rejonowy w Charkowie po raz kolejny odroczył proces skazanej już na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która oskarżona jest tym razem o malwersacje finansowe z lat 90., gdy kierowała firmą handlującą gazem.
- Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, głosami prokremlowskiej partii Jedna Rosja, ratyfikowała we wtorek protokół o przystąpieniu Federacji Rosyjskiej (FR) do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
- W chińskiej części Tybetu, w pobliżu granicy z Bhutanem i Indiami, Chińczycy zainstalowali gigantyczne urządzenia nasłuchowe. Eksperci twierdzą, że jest to aparatura pozwalająca na podsłuchiwanie indyjskiej łączności wojskowej.
- Libijska Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki głosowania w niektórych okręgach wyborczych. Według komentatorów nie są to dane reprezentatywne dla całego kraju, jednak mogą stanowić pierwszy wskaźnik identyfikujący klimat polityczny.
- Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze skazał we wtorek na 14 lat więzienia kongijskiego watażkę Thomasa Lubangę, który został uznany za winnego wykorzystywania dzieci do walki w wojnie domowej w DR Konga w latach 2002-2003. To pierwszy wyrok Trybunału.
- Rosyjska Wikipedia przerwała we wtorek funkcjonowanie na 24 godziny na znak protestu przeciwko rozpatrywanemu w Dumie, niższej izbie parlamentu, projektowi ustawy o zmianach dotyczących szkodliwych treści w sieci; Wikipedia obawia się cenzury w internecie.
- Po fali protestów druga izba niemieckiego parlamentu Bundesrat zapowiada zmianę uchwalonego dwa tygodnie temu przez Bundestag prawa meldunkowego, zezwalającego urzędom na sprzedaż informacji o obywatelach prywatnym firmom handlującym danymi osobowymi.
- Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton wezwała we wtorek wszystkie strony zaangażowane w kryzys polityczny w Egipcie do "intensywnego dialogu". Tego dnia parlament Egiptu zebrał się mimo czerwcowej decyzji sądu najwyższego o rozwiązaniu izby niższej.
- Dyrektor naczelny brytyjskiego banku Barclays, Bob Diamond, który zrezygnował 3 lipca ze swojej funkcji ze skutkiem natychmiastowym w związku z głośną aferą manipulowania stopą kredytu międzybankowego Libor, zrzekł się 20 milionów funtów odprawy.
- Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) we wtorek zażądała od władz Grecji podjęcia "natychmiastowych działań" w celu zwalczenia "fali przemocy o podłożu ksenofobicznym". Sprawcy ataków na imigrantów i uchodźców są bezkarni - twierdzi HRW.
- W październiku, po raz pierwszy od sześciu lat, Palestyńczycy w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu pójdą do urn, by wziąć udział w wyborach lokalnych - zdecydował rząd Autonomii Palestyńskiej podczas wtorkowego posiedzenia w Ramallah.
- Watykan poinformował we wtorek o automatycznym nałożeniu ekskomuniki na wyświęconego bez zgody papieża biskupa Harbinu Yue Fushenga ze współpracującego z władzami Chin tzw. Kościoła Patriotycznego. Biskup nie został uznany przez Stolicę Apostolską.
- Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który w ostatnich miesiącach przeszedł serię radio- i chemioterapii, zapewnił w poniedziałek, że nie ma raka i zdrowie pozwala mu na ubieganie się o reelekcję w wyborach prezydenckich w październiku.
- W czasie budowy nowego odcinka metra w Pekinie natrafiono na świetnie zachowane fragmenty dawnej Bramy Wschodniej, przez którą prowadził szlak komunikacyjny do Zakazanego Miasta i innych dzielnic znajdujących się w centrum stolicy Chin.
- Wniosek o konfiskatę w całym Mediolanie wszystkich pojazdów z silnikiem Diesla: samochodów i motocykli złożył tamtejszy oddział włoskiego stowarzyszenia obrony praw konsumentów. Powołał się przy tym na stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia.
- Wtorek okazał się dość szczęśliwy dla uczestników słynnej gonitwy z bykami w hiszpańskiej Pampelunie. W odróżnieniu od poprzednich gonitw, tym razem zwierzęta nikogo nie wzięły na rogi. Były tylko niegroźne potłuczenia i otarcia.
- Brazylia przystąpi do masowej produkcji zmodyfikowanych genetycznie komarów w celu walki z dengą, potencjalnie śmiertelną wirusową gorączką krwotoczną przenoszoną przez te owady - ogłosiło tamtejsze ministerstwo zdrowia.
- Władze Turcji, której ponad jedna trzecia mieszkańców jest otyła, wypowiedziały wojnę dodatkowym kilogramom. Dzięki kampanii promującej zmianę nawyków żywieniowych i aktywność fizyczną ministerstwo zdrowia chce w ciągu roku odchudzić ponad milion Turków.(PAP)
zdz/ asa/