Trwa ładowanie...
d3mg2q8

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 12 lipca, 17.00

...
Share
d3mg2q8

12.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Włoch Silvio Berlusconi przyznał we wtorek, że kraj znalazł się w "niełatwej sytuacji" z powodu "kryzysu zaufania, jaki dotknął w tych dniach rynki finansowe, także włoskie". Zapewnił, że gospodarka jest "żywotna", a Italia może liczyć na wsparcie UE.

- Nurkowie widzieli około 50 ciał, w większości dzieci, w sali zabaw na rosyjskim statku pasażerskim "Bułgaria", który zatonął w niedzielę na Wołdze w rosyjskim Tatarstanie - poinformowało we wtorek Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

d3mg2q8

- Rodziny ofiar śmiertelnych niedzielnej katastrofy na Wołdze rosyjskiego statku "Bułgaria" otrzymają po milionie rubli (102 tys. zł) - poinformował we wtorek premier Rosji Władimir Putin.

- Białoruska gazeta opozycyjna "Nasza Niwa" nie zostanie na razie zamknięta. Ministerstwo Informacji, które wnioskowało o wstrzymanie wydawania pisma, we wtorek wycofało swój wniosek z Najwyższego Sądu Gospodarczego.

- Strefa euro nie wyklucza częściowego bankructwa Grecji w ramach 2. pakietu pomocowego, który kraje eurogrupy zaczęły przygotowywać - powiedział we wtorek holenderski minister finansów Jan Kees de Jager przed spotkaniem ze swoimi odpowiednikami z UE w Brukseli.

- Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy nie wykluczył we wtorek, że w najbliższy piątek zorganizowany zostanie nadzwyczajny szczyt przywódców krajów strefy euro dotyczący kryzysu zadłużenia.

d3mg2q8

- Parlament Węgier przyjął w poniedziałek wieczorem rozwiązania, zaostrzające i tak kontrowersyjną ustawę medialną. Jak podkreśla agencja dpa, nowe rozwiązania zwiększają jeszcze presję na prywatne stacje radiowe i telewizyjne.

- Wskaźnik wykorzystania funduszy europejskich jest dramatycznie niski, brakuje wizji i przejrzystości, jeśli chodzi o ich wykorzystanie - wynika z opublikowanego we wtorek w Bukareszcie raportu pozarządowego Instytutu Spraw Publicznych (IPP).

- Blisko 265 miliardów dolarów kosztowały światową gospodarkę szkody spowodowane przez katastrofy naturalne w pierwszej połowie 2011 r. - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków towarzystwa ubezpieczeniowego Munich Re. Jeszcze nigdy szkody te nie były tak wysokie.

- Prezydent USA Barack Obama powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, Dmitrijowi Miedwiediewowi, że USA poprą propozycję negocjacji w Libii pod rosyjskimi auspicjami - poinformował we wtorek Biały Dom po spotkaniu przywódców w poniedziałek.

d3mg2q8

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który przybył we wtorek z kilkugodzinną wizytą do Afganistanu, zapowiedział, że do końca 2012 roku wycofa z tego kraju 1000 żołnierzy, czyli jedną czwartą francuskiego kontyngentu.

- Możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców, jest jedynie potencjalna - powiedział w wtorek minister kultury Litwy Arunas Gelunas.

- Ahmad Wali Karzaj, przyrodni brat prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja i jeden z najbardziej wpływowych ludzi w południowym Afganistanie, zginął we wtorek w zamachu w Kandaharze - poinformowały afgańskie władze i rodzina. Do zamachu przyznali się talibowie.

- Co najmniej ośmiu rebeliantów zginęło we wtorek w nalocie przeprowadzonym przez amerykańskie samoloty bezzałogowe na północnym zachodzie Pakistanu - poinformował przedstawiciel pakistańskiej armii.

d3mg2q8

- Szesnastu więźniów zginęło w zakładzie karnym na wschodzie Kazachstanu po wybuchu buntu i próbie ucieczki - poinformował we wtorek rzecznik kazachskiego ministerstwa sprawiedliwości Sułtan Kusietow.

- Liczba imigrantów z Afryki, którzy drogą morską przybyli do Włoch od początku tego roku, przekroczyła 50 tysięcy - mówią oficjalne dane władz w Rzymie, ogłoszone we wtorek. W raporcie na ten temat wskazano, że jest to rekordowa od lat liczba.

- Lewicowe ruchy pokojowe i organizacje praw człowieka w Izraelu rozpoczęły we wtorek kampanię protestu przeciwko tzw. ustawie antybojkotowej. Nowe prawo przewiduje sankcje wobec osób lub instytucji podejmujących bojkot Izraela i jego towarów.

- W Irlandii Płn. w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do starć policji z nacjonalistami, którzy podpalali samochody i rzucali koktajle Mołotowa. Sprzeciwiają się oni zaplanowanemu na wtorek dorocznemu przemarszowi protestantów. Rannych zostało 22 policjantów.

d3mg2q8

- Adwokat założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a, Ben Emmerson, zwrócił się do brytyjskiego sądu o odrzucenie szwedzkiego wniosku o ekstradycję Australijczyka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, argumentując, że nakaz nie spełnia wymogów prawnych.

- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w wtorek zaprzeczyła słowom prezydenta Łotwy Andrisa Berzinisa, iż jego kraj nie będzie uczestniczył w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie.

- Ostatni spacer kosmiczny ery wahadłowców USA rozpoczął się we wtorek po południu czasu polskiego, gdy astronauci Michael Fossum i Ronald Garan wyszli na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by zdemontować uszkodzoną pompę chłodzącego amoniaku.

(PAP)

amp/ asa/

d3mg2q8

Podziel się opinią

Share
d3mg2q8
d3mg2q8